romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Co s vepřínem v Letech

Praha, 5.2.2009 10:43, (Právo)

Poslankyně Zuzana BebarováRujbrová (KSČM) má pochybnosti o záměru ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába (za SZ) zrušit velkovepřín, stojící na místě protektorátního tábora, od srpna 1942 výhradně cikánského. Umírali tam lidé, byla to přestupní „stanice“ do Osvětimi.

Má jen pochybnosti, tedy neodmítá ten plán zcela, a navíc není zlá a nad Romy se nepovyšuje, chce jim pomoci. Správně spojuje páchnoucí zařízení s výsměchem k pietě, tu postrádáme i na místě romského koncentráku v Hodoníně u Kunštátu. Tam je dnes v dochovaném baráku, kde věznili moravské Romy, sklad nářadí rekreačního střediska, zbudovaného za minulého režimu pro děti pracujících.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Poslankyně se ale obává, že zrušením vepřína v Letech přijdou lidé o práci, prý i Romové. V moderním provozu je zaměstnanců přímo ve vepříně sice jenom asi dvacet, ale tisíce dalších lidí jsou s ním pracovně a jako spotřebitelé spojeni při výrobě krmení, na jatkách, při zpracování, rozvozu a prodeji masa.

Vepřín má význam pro celou oblast. Jeho výroba se musí zachovat, nejen kvůli přímé ztrátě zaměstnání. Kdyby totiž jeho zrušení kraj poškodilo, obrátilo by se to proti Romům obecně. Řešení je jen jedno - postavit s pomocí lidí i EU vepřín o pár kilometrů dál, a pak ten starý zrušit. A nestavět památník, jen místo pietně upravit.

Jenže vepřín se neruší kvůli Romům, v tom je omyl poslankyně a její stranické kolegyně poslankyně Kateřiny Konečné, která chce „uvolněné“ finanční prostředky (on už je někdo uvolnil?) věnovat na vybudování dětského hřiště v Chanově.

Pozůstalých po několika tisících zplynovaných a jinak zavražděných Romech tu žije pár, téměř všichni za nacistické genocidy zahynuli. Až na olašské Romy jsou Romové v ČR potomci usedlých Romů ze Slovenska, kteří se sem hned po válce a později stěhovali, i s podporou státu, která někdy hraničila s nátlakem. Přiznám se, že když jsem za vlády Miloše Zemana byl pro přemístění vepřína, byl jsem motivován i svým špatným svědomím. Generace našich předků neprotestovala proti zákonu z roku 1927 o potulných cikánech, proti opatřením za republiky a za protektorátu proti „cikánskému zlořádu“. A po válce jen málo lidí prosazovalo potrestání zločinů proti Romům, tedy nejen nacistů, ale i protektorátních policistů, čs. stát je odpovědný i za utajování těchto zločinů a budování velkovepřína.

Já i poslankyně jsme už byli dospělí, když se v roce 1974 stavěl a později rozšířil vepřín a část chovu zasáhla i místo, kde stál jeden barák toho lágru. Dělali jsme proti nedemokratickým poměrům, které s tím souvisely, tehdy dost?

A co jsem udělal já jako poslanec v roce 1991, když se privatizací dostal vepřín do akciové společnosti k uspokojení případných restitučních nároků?

Nedělal jsem nic, nevěděl jsem ani, že byly nějaké Lety. Proto se i já stydím a za přemístění vepřína se angažuju.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1061x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u Písku, Hodonín u KunštátuHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo