romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Co s vepřínem v Letech

Praha, 5.2.2009 10:43, (Právo)

Poslankyně Zuzana BebarováRujbrová (KSČM) má pochybnosti o záměru ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába (za SZ) zrušit velkovepřín, stojící na místě protektorátního tábora, od srpna 1942 výhradně cikánského. Umírali tam lidé, byla to přestupní „stanice“ do Osvětimi.

Má jen pochybnosti, tedy neodmítá ten plán zcela, a navíc není zlá a nad Romy se nepovyšuje, chce jim pomoci. Správně spojuje páchnoucí zařízení s výsměchem k pietě, tu postrádáme i na místě romského koncentráku v Hodoníně u Kunštátu. Tam je dnes v dochovaném baráku, kde věznili moravské Romy, sklad nářadí rekreačního střediska, zbudovaného za minulého režimu pro děti pracujících.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Poslankyně se ale obává, že zrušením vepřína v Letech přijdou lidé o práci, prý i Romové. V moderním provozu je zaměstnanců přímo ve vepříně sice jenom asi dvacet, ale tisíce dalších lidí jsou s ním pracovně a jako spotřebitelé spojeni při výrobě krmení, na jatkách, při zpracování, rozvozu a prodeji masa.

Vepřín má význam pro celou oblast. Jeho výroba se musí zachovat, nejen kvůli přímé ztrátě zaměstnání. Kdyby totiž jeho zrušení kraj poškodilo, obrátilo by se to proti Romům obecně. Řešení je jen jedno - postavit s pomocí lidí i EU vepřín o pár kilometrů dál, a pak ten starý zrušit. A nestavět památník, jen místo pietně upravit.

Jenže vepřín se neruší kvůli Romům, v tom je omyl poslankyně a její stranické kolegyně poslankyně Kateřiny Konečné, která chce „uvolněné“ finanční prostředky (on už je někdo uvolnil?) věnovat na vybudování dětského hřiště v Chanově.

Pozůstalých po několika tisících zplynovaných a jinak zavražděných Romech tu žije pár, téměř všichni za nacistické genocidy zahynuli. Až na olašské Romy jsou Romové v ČR potomci usedlých Romů ze Slovenska, kteří se sem hned po válce a později stěhovali, i s podporou státu, která někdy hraničila s nátlakem. Přiznám se, že když jsem za vlády Miloše Zemana byl pro přemístění vepřína, byl jsem motivován i svým špatným svědomím. Generace našich předků neprotestovala proti zákonu z roku 1927 o potulných cikánech, proti opatřením za republiky a za protektorátu proti „cikánskému zlořádu“. A po válce jen málo lidí prosazovalo potrestání zločinů proti Romům, tedy nejen nacistů, ale i protektorátních policistů, čs. stát je odpovědný i za utajování těchto zločinů a budování velkovepřína.

Já i poslankyně jsme už byli dospělí, když se v roce 1974 stavěl a později rozšířil vepřín a část chovu zasáhla i místo, kde stál jeden barák toho lágru. Dělali jsme proti nedemokratickým poměrům, které s tím souvisely, tehdy dost?

A co jsem udělal já jako poslanec v roce 1991, když se privatizací dostal vepřín do akciové společnosti k uspokojení případných restitučních nároků?

Nedělal jsem nic, nevěděl jsem ani, že byly nějaké Lety. Proto se i já stydím a za přemístění vepřína se angažuju.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1062x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u Písku, Hodonín u KunštátuHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo