romea - logo
18. ledna 2022 (úterý)
svátek má Vladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Co si na den vyměnit život s rodinou Badžových, pane primátore?

Praha, 19.7.2008 15:04, (http://banga.blog.idnes.cz)

V poslední době mne zaujala kauza rodiny Badžových z Prahy 6. Bez mučení se přiznávám, že mne na celou kauzu upozornila moje spojka beze zbraně Lenka Kučerová. Angažuje se strana Zelených, což je chvályhodné, angažují se všelijací lidé, ale v čem je vlastně podstata problému?

No v první řadě v tom, že první muž Prahy si nějak neuvědomil, že jeho sliby, které rozdával, kudy chodil (zvláště při volbách) se také musí plnit (nebo by se měly) a to nejen v případě výměny místa se starostou malé obce. No dobrá, Praha 6 pronajala za Béma rodině Badžových malý byt, na dobu určitou. Tehdejší starosta p. Bém přislíbil, že pokud bude rodina platit a integruje se do společnosti, bude se smlouva prodlužovat. Byt je sociální a pokud v něm chtějí nájemníci bydlet, musí splnit určité podmínky, jako je dokládání příjmů, tedy krom placení nájmu.

VIDEO
Záznam tiskové konference ke kauze vystěhování rodiny Badžových

Rodina pracuje, řádně platí, vyskytne se zádrhel, v podobě kohosi jako účetní firmy, která není schopná vystavit potvrzení a výši výdělku za loňský rok. Radnice po nějaké době dojde k závěru, že rodina už v bytě bydlí dlouho a že je čas na to, aby se vystěhovali. V tu ránu je slib p. Béma tatam. Začíná kolotoč jednání a snahy nalezení řešení, jak vystěhovat normální, fungující rodinu. Jako kompenzaci nabídnou ochotní úředníci umístění dětí do ústavu.

Ano, byt je sociální, však také v tiskovém prohlášení prohlásil mluvčí Prahy 6 cosi jako „sociální bydlení je v Praze 6 určeno pouze na dobu několika let těm rodinám, které jsou ochotny pracovat na svém začlenění do společnosti; rozhodně nikoli nastálo“. Ale nestálo by za to říct rovnou na začátku něco jako: „Romale, tady máte šanci, jak se začlenit, můžete bydlet dva roky, po tu dobu si najděte byt, protože prostě odejdete??“ No dobře, účetní se snad do září zmůže na vystavení jednoho dokumentu, který dostane rada k jednání, pomůže to, nebo chtějí rodinu, která mimo jiné má výborné vztahy v domě, prostě poslat na ulici?

Asi si člověk říká, proč se řeší jeden malý byt o rozloze 37 metrů, ale pokud jste zrovna nehledali byt k pronájmu a nebyli jste u toho Romové, tak těžko pochopíte. Ono totiž, byt snadno seženete po telefonu. Ba dokonce dáte dohromady i peníze na kauci, která bývá většinou tak tři nájmy předem. Dokud se ovšem nevidíte osobně, nebo se nejmenujete podobně jako Badžo, Cína, Čonka, Demeter….

„Ježíši kriste… teďka jsme ten byt pronajali, je to pět minut, to je ale smůla….“ Nikoho nezajímá, jestli jste slušný, nebo nejste, to je denní realita. No a pokud máte tři děti, tak můžete být třeba zelený, ale byt budete hledat velmi těžko, tedy v nějaké rozumné cenové kategorii. Hypotéka nepřipadá v těchto případech v úvahu.

No a co teď? Slušná, normální rodina povede svůj marný boj s radnicí, v tom lepším případě zaplatí pokutu jako blázen za to, že bydlí neoprávněně. V tom horším případě půjdou na ulici, kdy se může stát, že se budou muset „rvát“ o děti. Nebo se stane zázrak a politik splní, co nasliboval?

Co vy na to pane Béme? Nebo čekáte na „befel zhora“??

KAM DÁL?
BLOG autora na iDNES.cz
SPECIÁL: Skončí na ulici - kauza rodiny Badžových
Primátor se s romskou rodinou nesešel, Badžovi jsou podle firmy Austis v bytě bez právního důvodu
Radnice Prahy 6 integrovanou a oblíbenou romskou rodinu nutí k emigraci
Praha 6: Romská rodina, která se měla vystěhovat ze sociálního bytu, může zůstat do září
Skončí na ulici?
Sociální politika Prahy 6 vychází z principu rovnosti všech (vyjádření radnice Prahy 6)

Přečteno: 1591x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Vystěhování rodiny BadžovýchHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo