romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Co si takhle zajet do Kanady?

Praha, 6.9.2008 11:28, (Metro)

Původně jsem si naplánoval napsat něco o právě začínajícím novém školním roce, o zvýšených nárocích základních škol a podobně.

Jenže během týdne se médii opět prohnala kauza emigrace Romů do Kanady, ke které se postupně vyjádřili všichni, od premiéra Topolánka až po kamaráda Frantu z hospody u nás na rohu. Prostřednictvím deníku Metro přidám i já svou trošku do už tak přeplněného mlýna. Podle mého názoru je pravdou, že prvotním impulsem pro většinu Romů odcházejících do zahraničí je snaha si ekonomicky polepšit.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Odchod Romů do Kanady

S čím ovšem už nesouhlasím, je často uváděný fakt, že romští emigranti si chtějí přilepšit především na sociálních dávkách, které jim v Česku dál běží. To by za takový risk opravdu nestálo. Jsem v kontaktu s několika rodinami žijícími v Kanadě již několik let.

Jsou jinak bohaté, emigrovaly z různých částí republiky, jsou početně velmi různorodé. Jen jedno mají společné: drtivá většina z nich pracuje. Kanada je ve své imigrační politice nesmlouvavá - nauč se jazyk, do roka si najdi práci, jinak jedeš zpátky. Spíše bych věřil, že Romové žijící v Česku definitivně a nezvratně přijali fakt, že jejich účet, takzvaný „společenský kredit“, je v minusu a dostat ho alespoň na nulu je práce na dlouhé roky. A tak to raději zkouší jinde, je přece mnohem lepší začínat od nuly než splácet dluhy, které často neudělali oni sami, nýbrž „soukmenovci“, a majorita si ještě přirazila pořádný úrok. To je myslím jádro problému zvaného romská emigrace, nejde ani tak o rasismus, jako o punc lidí, kteří pro společnost nemají žádný význam, podle některých dokonce parazitují. A s tím se žije špatně.

KAM DÁL?
Kanadská generální guvernérka přijede mezi české Romy
Stehlíková: Odchod Romů do Kanady bude řešit Rada vlády
GRRP: Výroky premiéra a členů vlády zhorší situaci Romů v ČR
Gipsy: Hrajeme si tady na chudinky

Americký sen českých Romů
Lavička: Bez vás to nepůjde
Premiér: Růst počtu žádostí o azyl v Kanadě má ekonomický důvod
Stehlíková: Žádosti o azyl v Kanadě musíme urychleně řešit

VIDEO
Odchod Romů do Kanady
Pavla Boučková o odchodu Romů do Kanady
Karolína Bánomová o odchodu Romů do Kanady

Přečteno: 1981x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo