romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Co si takhle zajet do Kanady?

Praha, 6.9.2008 11:28, (Metro)

Původně jsem si naplánoval napsat něco o právě začínajícím novém školním roce, o zvýšených nárocích základních škol a podobně.

Jenže během týdne se médii opět prohnala kauza emigrace Romů do Kanady, ke které se postupně vyjádřili všichni, od premiéra Topolánka až po kamaráda Frantu z hospody u nás na rohu. Prostřednictvím deníku Metro přidám i já svou trošku do už tak přeplněného mlýna. Podle mého názoru je pravdou, že prvotním impulsem pro většinu Romů odcházejících do zahraničí je snaha si ekonomicky polepšit.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Odchod Romů do Kanady

S čím ovšem už nesouhlasím, je často uváděný fakt, že romští emigranti si chtějí přilepšit především na sociálních dávkách, které jim v Česku dál běží. To by za takový risk opravdu nestálo. Jsem v kontaktu s několika rodinami žijícími v Kanadě již několik let.

Jsou jinak bohaté, emigrovaly z různých částí republiky, jsou početně velmi různorodé. Jen jedno mají společné: drtivá většina z nich pracuje. Kanada je ve své imigrační politice nesmlouvavá - nauč se jazyk, do roka si najdi práci, jinak jedeš zpátky. Spíše bych věřil, že Romové žijící v Česku definitivně a nezvratně přijali fakt, že jejich účet, takzvaný „společenský kredit“, je v minusu a dostat ho alespoň na nulu je práce na dlouhé roky. A tak to raději zkouší jinde, je přece mnohem lepší začínat od nuly než splácet dluhy, které často neudělali oni sami, nýbrž „soukmenovci“, a majorita si ještě přirazila pořádný úrok. To je myslím jádro problému zvaného romská emigrace, nejde ani tak o rasismus, jako o punc lidí, kteří pro společnost nemají žádný význam, podle některých dokonce parazitují. A s tím se žije špatně.

KAM DÁL?
Kanadská generální guvernérka přijede mezi české Romy
Stehlíková: Odchod Romů do Kanady bude řešit Rada vlády
GRRP: Výroky premiéra a členů vlády zhorší situaci Romů v ČR
Gipsy: Hrajeme si tady na chudinky

Americký sen českých Romů
Lavička: Bez vás to nepůjde
Premiér: Růst počtu žádostí o azyl v Kanadě má ekonomický důvod
Stehlíková: Žádosti o azyl v Kanadě musíme urychleně řešit

VIDEO
Odchod Romů do Kanady
Pavla Boučková o odchodu Romů do Kanady
Karolína Bánomová o odchodu Romů do Kanady

Přečteno: 1974x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo