romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČSSD bude mít v Senátu nadpoloviční většinu

Ostrava/Praha, 23.10.2010 18:00, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Letošní senátní volby vyhrála ČSSD, získala 12 senátorů. Poprvé v historii tak bude mít sama v horní komoře nadpoloviční většinu 41 hlasů. V minulosti se to povedlo pouze ODS, která ale letos obhájila jen osm z 18 mandátů. Stane se tak s celkovým počtem 25 senátorů druhou nejsilnější frakcí v Senátu. O čtyři křesla se zmenší i Klub TOP 09 a Starostové. Mandát obhájili pouze dva jeho členové. Frakce bude pětičlenná.

Strany vládní koalice tak budou mít v Senátu pouze 30 křesel vzhledem k tomu, že bez senátora zůstanou Věci veřejné. Zvítězit nedokázal ani její jediný finalista.

Úspěchem volby skončily také pro KDU-ČSL, která získala dva nové senátory a bude tak moci obnovit po roce svůj senátorský klub. Posílit by jej mohla také Miluše Horská (za hnutí Nestraníci), která z podporou lidovců vyhrála na Pardubicku. Nováčkem mezi senátními stranami je hnutí Severočeši.cz. Za něj byli do horní komory zvoleni bývalý komunistický senátor Jaroslav Doubrava a neuroložka Alena Dernerová.

Výsledky voleb

V Ostravě prohrála souboj o senátorské křeslo Liana Janáčková (bezpartijní za hnutí Nezávislí), která sama o sobě říká, že je rasistka. Asi o 1400 hlasů jí porazil kandidát ČSSD starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř a získal 53,03 procent

Senátorkou v Mostě bude dětská neuroložka Alena Dernerová (Severočeši.cz). Porazila podnikatele Zdeňka Brabce (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 19 procent voličů. Na sídlišti Chanov získala Dernerová 96 procent, jejího soupeře volilo pouze 7 voličů, volební účast v Chanově byla 19,78%. Na sídlišti Janov Dernerová (62 %) také vyhrála, ale volební účast zde byla pouze asi 8 procent.

Za Jičín bude senátorem náměstek hejtmana Josef Táborský (ČSSD), který porazil místopředsedu Senátu Jiřího Lišku (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 25 procent voličů.

Senátorem v Berouně bude znovu Jiří Oberfalzer (ODS). Porazil starostku Chýně Věru Kovářovou (TOP 09). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo zúčastnilo asi 18 procent voličů.

Senátorem za obvod Frýdek-Místek bude manažer společnosti Třinecký inženýring Petr Gawlas (ČSSD). Porazil Stanislava Czudka (nestraník za Věci veřejné). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 26 procent voličů.

V Liberci zůstane senátorem předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Porazil hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 28 procent voličů.

Senátorkou v Plzni-městě bude radní Dagmar Terelmešová (ČSSD). Porazila dosavadního senátora Jiřího Šnebergera (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 26 procent voličů.

Senátorkou za Pardubicko bude ředitelka školy Miluše Horská (nestraník, navržená hnutím Nestraníci). Porazila podnikatele Jiřího Komárka (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 26 procent voličů.

Za Ústí nad Orlicí bude senátorem krajský radní Petr Šilar (KDU-ČSL). Porazil bývalého poslance Miloslav Souška (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 22 voličů.

Senátorem za Novojičínsko bude bývalý poslanec Zdeněk Besta (ČSSD). Porazil dosavadního senátora Milana Bureše (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 22 procent voličů.

Senátorem za Hodonínsko bude poslanec, místopředseda ČSSD a bývalý ministr Zdeněk Škromach. Porazil dosavadní senátorku, lékařku Alenu Venhodovou (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 27 procent voličů.

Za Prahu 6 bude senátorem bývalý poslanec Petr Bratský (ODS). Porazil dosavadního senátora Bedřicha Moldana (TOP 09). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo přibližně 25 procent voličů.

Senátorkou za Mělník bude starostka Přezletic Veronika Vrecionová (ODS). Porazila radního Středočeského kraje Milana Němce(ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 24 procent voličů.

Senátorem v Českém Krumlově bude Tomáš Jirsa (ODS), který porazil bývalého premiéra Vladimíra Špidlu (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 24 procent voličů.

V Táboře bude senátorem znovu starosta Chýnova Pavel Eybert (ODS). Porazil bývalého ministra zemědělství, ekonoma Jana Mládka (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 28 procent voličů.

Senátorem za Olomoucko bude olomoucký hejtman Martin Tesařík (ČSSD). Porazil Jana Hálka z ODS. ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 27 procent voličů.

Senátorem za obvod Kroměříž bude starosta Kroměříže Miloš Malý (ČSSD). Porazil dosavadního senátora, starostu Holešova Zdeňka Janalíka (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 25 procent voličů.

V Ústí n. Labem bude senátorem krajský zastupitel Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Porazil senátora Pavla Sušického (ODS). Vyplynulo to z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 22 procent voličů.

Senátorem za obvod Blansko bude viceprezident Českého svazu cyklistiky, bývalý reprezentant v silniční cyklistice Jozef Regec (ČSSD). Porazil starosta Olešnice na Blanensku Zdeňka Pešu (nestraník za KDU-ČSL). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 30 procent voličů.

V Praze 10 bude senátorem opět Jaromír Štětina (TOP 09). Porazil starostu městské části Vladislava Lipovského (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 22 procent voličů.

Senátorem za Kutnohorsko bude místostarosta Čáslavi a krajský zastupitel Jaromír Strnad (ČSSD). Porazil lékaře Zdeňka Nováčka (nestraník za TOP 09). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 24 procent voličů.

Senátorem za Prahu 11 bude radní Milan Pešák (ODS), který porazil dlouholetého reprezentanta v atletice a trenéra Ladislava Kárského (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 27 procent voličů.

Senátorem za obvod číslo 55 Brno-venkov bude onkolog, bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík (nestraník za ČSSD). Porazil bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 29 procent voličů.

Senátorem za Jihlavsko bude bývalý hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil (ODS). Porazil někdejšího jihlavského primátora za ODS Vratislava Výborného (ČSSD). Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 23 procent voličů.

Senátorem za obvod číslo 58 Brno-město bude bývalý jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Porazil náměstka hejtmana Jihomoravského kraje Václava Božka (ČSSD). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 28 procent voličů.

Senátorem za Karlovy Vary bude opět Jan Horník (TOP 09). Porazil bývalého primátora Varů Josefa Pavla (ODS). ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo přibližně 15 procent voličů.

Senátorem za Bruntálsko bude moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Porazil dosavadního senátora Jiřího Žáka z ODS. ČTK to propočetla z údajů ČSÚ. Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo asi 21 procent voličů.

ČTK, ryz,
Přečteno: 869x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Volby, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo