romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČSSD kvůli krizi navrhne delší vyplácení podpor v nezaměstnanosti

Praha, 14.12.2008 19:29, (ROMEA)

ČSSD bude navrhovat, aby se dočasně po dobu dvou let zvýšila doba vyplácení podpory v nezaměstnanosti až na devět měsíců. V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prodloužené vyplácení podpory by se týkalo lidí, kteří přišli o práci v důsledku hospodářské krize a v předcházejících třech letech pracovali. V lednu začne platit vládní novela zákona o zaměstnanosti, která vyplácení dávek naopak o měsíc zkracuje.

Sobotka řekl, že prodloužení vyplácení podpory v nezaměstnanosti na devět měsíců by znamenalo náklady ve výši několika miliard korun v dvouletém období. "Nezdevastovalo by to veřejné rozpočty," míní Sobotka. Navíc se dá podle něj počítat s možným využitím prostředků EU, například fondu na podporu obětí globalizace. S návrhem chce ČSSD přijít na počátku příštího roku.

"I kdyby nezaměstnanost krátkodobě vzrostla na sedm procent, tak je to pořád méně, než bylo po drtivou většinu osmileté vlády sociální demokracie," řekl na to ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Tehdy s takovým nápadem nepřišli, dodal. Pro takové opatření by ruku nezvedl, podle něj jde o "drahý nápad", který "podvazuje motivaci".

Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) je na případné důsledky krize český sociální systém připraven. Nečas očekává, že pokud by hospodářský růst v ČR v příštím roce dosáhl jen dvou procent, mohla by míra nezaměstnanosti vzrůst až na sedm procent. V listopadu činila 5,3 procenta. Bez práce bylo 300.237 osob. Úřady práce budou mít prý návod, jak zvládnout případný příval nezaměstnaných.

V praxi to vyzkoušel například havlíčkobrodský úřad práce. Právě u něj se evidovali zaměstnanci skláren Sklo Bohemia ze Světlé nad Sázavou, které skončily v konkurzu. Pro propuštěné skláře úřad zřídil zvláštní pracoviště, kde se uchazečům individuálně věnovala skupina úředníků.

Hospodářská krize se podle Sobotky dotkne všech odvětví a hrozí hromadná propouštění. Vláda podle ČSSD situaci podceňuje. Širší vedení sociálních demokratů v sobotu projednalo vlastní program opatření proti krizi.

Hospodářská politika by se podle ČSSD měla zaměřit na stabilizaci klíčových subjektů a na podporu poptávky. ČR by měla vypracovat strategii přijetí eura, pomoct vývozcům a podpořit menší firmy. Chce také upravit rozpočet na příští rok, který je podle ní postaven na nereálných číslech.

ČSSD navrhuje zavedení novomanželských půjček a daňové progrese, tedy zdanění rostoucího s výší příjmu, zvýšení platů ve veřejné sféře a starobních důchodů, zrušení většiny zdravotnických poplatků a zpomalení deregulace nájemného.

Nečas věří tomu, že receptem na nezaměstnanost budou nová pravidla, která začnou platit v lednu. Podle nich by měl každý nezaměstnaný po pěti měsících bez práce spolupracovat s úředníky na vytvoření osobního plánu kroků k získání místa. Pokud nebude chtít, přijde o sociální dávky.

Od ledna budou lidé bez práce do 50 let pobírat podporu místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících dostanou 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají čtvrt roku půlku výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop se zachová.

Přečteno: 1111x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zaměstnanost, EkonomikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo