romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

ČT: Policistovi se nevyplatilo být Romem

Karlovy Vary, 13.10.2009 16:56, (ROMEA)

Česká televize v pořadu Reportéři ČT potvrdila informace, které server Romea.cz zveřejnil již v srpnu, v případu tzv. rasového lynče, který měli spáchat Romové Milan Pačan a Julius Horváth. Soud je poslal na tři roky a 2,5 roku do vězení za to, že předloni napadli v Ostrově na Karlovarsku muže. Rom Milan Barkóci, který tehdy ve funkci policisty měl údajně jejich oběť zastrašovat, stráví za mřížemi tři roky a osm let nesmí pracovat u bezpečnostní složek nebo ve státní správě. Podle informací České televize je v případu celá řada podivných okolností.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Rasový lynč u Vrchního soudu v Praze
Vrchní soud v Praze soudil jako za dr. Milady Horákové…?!

VIDEO
Reportáž České televize

"Pan Barkóci je romský policista z Ostrova nad Ohří. Jeden z těch, kteří jsou ukázkovým příkladem integrace do většinové společnosti. Teď ho ze slušné společnosti vyřadili soudci krajského a vrchního soudu. Prý zneužil pravomoci veřejného činitele a má jít do vězení. Rozsudek vyvolává ale tolik pochybností, že by se nedaly spočítat na prstech jedné ruky," uvedl reportáž Marek Wollner.

Podle Milana Barkóciho je celý případ uměle vykonstruovaný a Rom, který chtěl dát příklad Romům, by nedoporučoval ostatním Romům, aby šli k policii.

"Zde se nacházela skupinka tří Romů, tak jsem se zeptal, co se stalo. Na to mi přišla odpověď, že nic, tak jsem se podíval, tady stál člověk, byl to muž, ke kterému jsem teda šel. Hlavně že jsem viděl, že je v podnapilým stavu. Chtěl jsem po něm nějaký občanský průkaz nebo služební průkaz, protože furt tady vykřikoval, že je policista z Prahy. Řekl, že se se mnou bavit nebude, a na dotaz, co jemu se stalo, tak mi řekl, že upadl. A já jsem to tak bral. Já jsem mu věřil, že upadl, ano, protože byl v podnapilým stavu, viděl jsem tady malou oděrku, z který mu trošku tekla krev, takže potom si ho hned sebrala sanita a odvezla ho na ošetření do nemocnice," popsal Barkóci České televizi situaci na "místě činu".

Slova policisty potvrzují i městští strážníci, kteří na místo přijeli osudnou noc současně. "Dostali jsme oznámení o rvačce. Přijeli jsme na místo, zastavili jsme. Před námi byla skupinka Romů, která pokřikovala na jednu osobu, která stála pár metrů před nimi. My jsme vystoupili, oddělili jsme je, aby náhodou nedošlo k nějakému napadání a snažili jsme je uklidnit," řekl městský strážník Attila Dömo.


FOTO: Repro ČT

Druhý strážník Václav Berka naprosto odmítl, že by napadený pan Březina mohl dostat 65 ran lopatou. "On normálně stál, tedy na svůj stav co se týká alkoholu," řekl pro Českou televizi Berka.

Odborný lékař Stanislav Kubín rovněž odmítl vzít jako pravdivou výpověď pana Březiny, že by mohl dostat 65 ran násadou od lopaty. "Tak násada měří asi metr dvacet, váhu bych řekl, že má nějakých 700, 800 gramů, možná kilo. Čili pokud by někdo byl mlácen plnou silou touto násadou, tak určitě by utrpěl vážná poranění. Předpokládám, že by to měly být minimálně zlomeniny prstů nebo možná i zlomeniny dlouhých kostí na horních končetinách, pokud by se bránil, zlomeniny žeber, pokud byl udeřen do hrudníku, pohmožděniny hlavy nebo tržné rány hlavy včetně otřesu mozku nebo poranění obratlů. 65 ran tímto těžkým předmětem bych očekával opravdu závažné zranění," uvedl Kubín.

Jeho názor potvrzuje i znalecký posudek, který jednoznačně vyloučil, že by zraněný odpovídal popisu pana Březiny. Tím nejzávažnějším z nich byla dvoucentimetrová tržná rána na čele. Jenže ani takto zásadní věc jeho důvěryhodností neotřásla.

Romský policista není spojován s fyzickým násilím, přesto dostal stejný trest jako oba útočníci. Nejzávažnějším prohřeškem mělo být vydírání, protože měl údajně napadenému vyhrožovat. "Ne, k ničemu takovému tady na místě nedošlo," uvedl strážník Attila Dömo. Jeho slova potvrzuje i druhý policista. "Myslím si, že tady vystupoval profesionálně, jako policajt a nic takového z jeho strany nebylo určitě," dodal Berka.

Média celý případ popsala jako rasově motivovaný útok, podle reportáže České televize, však šlo o banální rvačku o holku. "Březina měl žít s nějakou sestrou nebo sestřenicí jednoho z těch útočníků, takže tam o rasovém motivu se nedá mluvit vůbec," uvedl policista Václav Berka. Navíc svědci vypovídají, že ten kdo útočil první byl Březina.

"Pan Březina žárlil na jednoho z útočníků, že má něco s jeho ženou, protože jeho žena mu naznačila, že ho nechce, že si radši vezme toho, že ten jí bude dávat víc peněz. Pan Březina na to žárlil a myslel si, že je to teda pravda, což nebyla. Ne, tam nešlo vůbec o žádný rasový motiv, tam to prostě vzniklo ze žárlivosti," uvádí svědek konfliktu Jan Dido.

Údajnou oběť "rasového lynče" pana Březinu, utajeného policejního informátora, Česká televize nesehnala, protože je v programu na ochranu svědků.  "O panovi Březinovi mám velmi, velmi negativní reference, styk s drogami a ne nikoli jako teda vábnička, ale naopak natvrdo s vlastní konzumací a obchodem z drog," uvedl zastupitel města Karlovy Vary Jiří Kotek. "V této banální zápletce fackování kvůli nějaké ženě dostane ochranu, tak to jde mimo můj rozum. To nevím, jak pak ta policie a soudy postupují," rozčiluje se Kotek.

Podle Mariana France, advokáta Martina Barkóciho, je případ vybudován uměle, ex post, kvůli spolupráci pana Březiny s Útvarem odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

"To říkáte vy, že nějaký člověk je v programu ochrany svědků. Já to v žádném případě nemohu potvrdit ani vyvrátit a ke konkrétním jménům znovu opakuji, se rozhodně nemohu vyjadřovat," uvedl mluvčí Pavel Hanták.

"Kdybychom tu situaci přesně otočili, to znamená, postavili bychom Roma do role poškozeného a bílé policisty, bílého policistu a bílé útočníky, tak si myslím, že výpověď Roma, že dostal 65 ran lopatou, že mu bylo útočeno na život, když má zranění, která jsou kvalifikovaná jako lehká, tak by dle mého názoru neobstál," dodal advokát romského policisty.

DOKUMENT
Stížnost na soudce JUDr. Jiřího Lněničku předsedovi VS Praha

KAM DÁL?
Rasový lynč u Vrchního soudu v Praze
Vrchní soud v Praze soudil jako za dr. Milady Horákové…?!
Vrchní soud snížil Romům tresty za napadení muže v Ostrově, nešlo prý o rasově motivovaný čin
Soud v Plzni odsoudil tři Romy za rasový útok

AUDIO
JUDr.Jiří Lněnička, 56 – SZ, obhájci, 1:45:20 Mgr. Martin Franz, obvinění
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-soudni-jednani-260809.WMA 

Policista Martin Bartóci – závěrečná řeč
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-zaverecna-rec-260809.WMA 

Rozsudek
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-rozsudek-JS-260809.WMA 

Nerozhovoř státního zástupce pro média
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-SZ-NO-media-JS-260809.WMA 

Vyjádření Martina Barkóciho
http://www.pecina.cz/files/Sinagl/VS-Praha-Barkoci-JS-260809.WMA 

ROMEA, , Česká televize
Přečteno: 1892x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Kauza, Martin BarkóciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo