romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čtyřicet tisíc lidí zpívalo v centru Osla na protest proti Breivikovi píseň Děti duhy

Oslo, Norsko, 26.4.2012 15:43, (ROMEA)

Tisíce lidí se dnes v poledne navzdory deštivému počasí sešly v centru norské metropole Osla, aby zazpívaly píseň Děti duhy vyzývající k míru a bratrství. Účastníci akce tím vyjádřili protest proti norskému teroristovi Andersi Behringovi Breivikovi, který minulý týden před soudem popěvek označil za marxistické vymývání mozků.

Na facebooku účast již ráno slíbilo přes 5 000 lidí, nakonec podle policie dosáhl počet příchozích 40 000. Společně vytvořili živý řetěz jen pár bloků od budovy soudu v Oslu, kde se od minulého pondělka koná proces s Breivikem, který loni v červenci zabil v oblasti norského hlavního města 77 osob.

Krátce po 12:00 zazněly na náměstí Youngstorget tóny písně známého norského písničkáře Lillebjörna Nilsena Děti duhy (Barn Av Regnbuen), která je norskou interpretací songu My Rainbow Race amerického folkového zpěváka Petera Seegera z roku 1971. I originální verzi Nilsen společně se shromážděným davem dnes zazpíval.

Akce se zúčastnili také ministři kultury pěti severských států, kteří mají v Oslu schůzku. Kromě norské ministryně Anniken Huitfeldtové se na demonstraci objevili ministři kultury Dánska, Švédska, Islandu a Faerských ostrovů.

Organizátoři happeningu si přáli, aby jejich akce měla národní rozměr a do ulic vyšli i lidé v dalších velkých norských městech Bergenu, Trondheimu, Stavangeru či Tromsö. V Oslu po zpěvu následoval květinový průvod k soudní budově, kde už nyní leží velké množství květin.

Právě záplavou květin uctívali Norové oběti masakru ve dnech bezprostředně po útocích z 22. července. Do tichého "růžového průvodu" se tehdy zapojilo více než 100 000 lidí s růžemi v rukou.

"Vyrostla jsem s tou písní a zpívám ji i svému dítěti," řekla jedna z organizátorek manifestace Lill Hjönnevagová v rozhovoru pro norskou veřejnoprávní televizi NRK. "V každém tato píseň vzbuzuje silné emoce a musíme si ji připomenout," dodala.

"Breivik tuto píseň použil jako příklad vymývání mozků, ale je to spíš pravý opak," uvedla další z organizátorek Christine Barová. "Domníváme se, že reprezentuje různorodost, a také společnost, v níž jsme si zvolili žít a kterou Breivik a jemu podobní chtějí zničit," dodala.

Breivik se přiznal, že 22. července loňského roku nejprve spáchal pumový útok na vládní úřady v centru Osla, při němž zahynulo osm lidí, a poté postřílel na nedalekém ostrově Utöya 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže. Obžalovaný ale vinu odmítá, protože prý jednal v sebeobraně, aby uchránil Norsko před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

V pátek Breivik u soudu napadl norské školství a v této souvislosti zmínil i Nilsena. "Je dobrým příkladem marxisty, který pronikl do kulturního odvětví. Píše hudbu, která je užívána k vymývání mozků dětí," prohlásil terorista.

ČTK, fk, čtk
Přečteno: 535x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo