romea - logo
20. března 2019 (středa)
svátek má Světlana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek a prezident

Praha, 14.1.2008 10:47, (Převzato: Hospodářské noviny)

Kdyby to Jiří Čunek neplácl z jakéhosi nutkání, dalo by se to považovat za výsledek koaliční schůzky, která si nevěděla rady s jeho návratem do vlády. Když už nikoho nenapadlo kudy kam, navrhl kdosi, aby předseda lidovců zase podle svého uvážení řekl něco o Romech...

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čunkova popularita klesá, znovu útočí na Romy

I stalo se. Čunek rozšířil svůj vějíř tzv. kontroverzních (rozuměj rasistických) výroků. Poté, co vzkázal lidem, aby se opalovali, rozdělávali ohně a získali tak nárok na sociální dávky. A poté, co vyloučil Romy ze společnosti »normálních lidí«, jal se minulý týden vysvětlovat, že romský rodinný a kastovní systém je nadřazen individualitě. Že nepřijímá podněty zvenčí a vychovává děti k celoživotní závislosti na rodovém klanu.

Je Čunek tak hloupý, nebo si schválně buduje image člověka, který »má odvahu pojmenovat věci pravým jménem«? Silná loajalita vůči rodině existuje v Asii, Jižní Americe i jižní Evropě. Je blízká i ortodoxním Židům a rozhodně není příčinou sociálního zaostávání nebo vyloučení.

Neodejde-li Čunek z vysoké politiky, bude nás zřejmě zásobovat podobnými »zajímavostmi« do aleluja. Nedělejme si iluze, že podobné nesmysly agentury a diplomaté nepřekládají. Čunkovy výroky putují do světa stejně jako svého času řeči Jorga Haidera. Mluví takhle Čunek i v Bruselu?

Přesto si buďme jisti, že do prezidentských voleb se nic nestane. »Případ Čunek« se bude dál odkládat. A lidovecký předseda bude do vlády připuštěn (nebo naopak) až podle toho, jak se postaví k volbě hlavy státu.

Jan Macháček
Přečteno: 897x

 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Občan Austrálie, který se podle médií jmenuje Brenton Tarrant, při teroristickém útoku 15. 3. 2019 ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 50 lidí. (FOTO: repro sociální sítě)

Kdo vraždil v novozélandských mešitách? Útočník psal o nadřazenosti bílé rasy, nenáviděl migranty, inspiroval ho neonacista Breivik

15.3.2019 13:24
Ozbrojenec, který dnes při teroristickém útoku ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zavraždil 49 lidí, byl zřejmě obdivovatelem balkánských nacionalistů i válečníků, kteří v minulosti bojovali proti muslimům, včetně českého krále Zikmunda Lucemburského. Než zahájil palbu, přehrával si v autě píseň oslavující bývalého bosenskosrbského vůdce Radovana Karadžiče, kterého nyní v Haagu soudí mezinárodní justice. Informoval o tom server Balkan Insight.
 celý článek

Věra Bílá

Patrik Banga: Sbohem, Věro!

15.3.2019 9:33
Těžko psát, když člověku zemře někdo, kdo je mu tak blízký, že první hodiny ani nemůže uvěřit, že se to stalo. O to víc, že před pár týdny stejně umřela moje vlastní máma, která byla ještě mladší než Věra Bílá. Královna Rom popu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo