romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek a prezident

Praha, 14.1.2008 10:47, (Převzato: Hospodářské noviny)

Kdyby to Jiří Čunek neplácl z jakéhosi nutkání, dalo by se to považovat za výsledek koaliční schůzky, která si nevěděla rady s jeho návratem do vlády. Když už nikoho nenapadlo kudy kam, navrhl kdosi, aby předseda lidovců zase podle svého uvážení řekl něco o Romech...

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čunkova popularita klesá, znovu útočí na Romy

I stalo se. Čunek rozšířil svůj vějíř tzv. kontroverzních (rozuměj rasistických) výroků. Poté, co vzkázal lidem, aby se opalovali, rozdělávali ohně a získali tak nárok na sociální dávky. A poté, co vyloučil Romy ze společnosti »normálních lidí«, jal se minulý týden vysvětlovat, že romský rodinný a kastovní systém je nadřazen individualitě. Že nepřijímá podněty zvenčí a vychovává děti k celoživotní závislosti na rodovém klanu.

Je Čunek tak hloupý, nebo si schválně buduje image člověka, který »má odvahu pojmenovat věci pravým jménem«? Silná loajalita vůči rodině existuje v Asii, Jižní Americe i jižní Evropě. Je blízká i ortodoxním Židům a rozhodně není příčinou sociálního zaostávání nebo vyloučení.

Neodejde-li Čunek z vysoké politiky, bude nás zřejmě zásobovat podobnými »zajímavostmi« do aleluja. Nedělejme si iluze, že podobné nesmysly agentury a diplomaté nepřekládají. Čunkovy výroky putují do světa stejně jako svého času řeči Jorga Haidera. Mluví takhle Čunek i v Bruselu?

Přesto si buďme jisti, že do prezidentských voleb se nic nestane. »Případ Čunek« se bude dál odkládat. A lidovecký předseda bude do vlády připuštěn (nebo naopak) až podle toho, jak se postaví k volbě hlavy státu.

Jan Macháček
Přečteno: 897x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo