romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunek chce na bydlení pro Romy vyčlenit až 14 miliard korun

Praha, 24.10.2008 12:53, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Stát by podle připravované koncepce řešení problémů romského etnika v Česku mohl v příštích deseti až 15 letech vynaložit na zlepšení bydlení pro Romy částku deset až 14 miliard korun. Na konferenci věnované vyloučeným romským lokalitám to dnes v Praze řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Čunek na konferenci představil svůj návrh koncepce na řešení problémů romského etnika v Česku. Jiří Čunek uvedl, že pro mnoho politiků je lepší tento problém časově odsunout, protože jde o politicky citlivé téma. Podle Čunka pro regionální politiky je čtyřleté volební období krátké a za tuto dobu s nedá nic konkrétního a hmatatelného udělat.

"V rámci této koncepce, aby měla smysl, se musí řešit rekonstrukce domů a stavění nových. To všechno stojí peníze," řekl ČTK Čunek. "Je to hrozná částka, nicméně, když to neuděláme, tak ta částka bude za několik let násobně vyšší," prohlásil.

"Od roku 1990 bylo schváleno 70 usnesení a 3 koncepce, ale nic se nevyřešilo," řekl na konferenci Jiří Čunek. Podle Jiřího Čunka je nejdůležitějším bodem koncepce role státu. "Tím kdo dal vzniknout ghettům byl stát. Nebyli to obce. Obce nemají finanční prostředky ani lidské zdroje. U větších měst je ten aparát větší. Jakmile je obec menší, tak tento problém nedokážou vyřešit," řekl na konferenci vicepremiér. "Stát je ten kdo má zajistit prostředky a normy. Musí dát návod na řešení a obec musí tu situaci řešit," uvedl Čunek.

S názorem, že důležitou roli při řešení deprivovaných lokalit má stát souhlasil i koordinátor pro romské záležitosti Středočeského kraje Cyril Koky.

"Pokud stát nabídne finanční prostředky, odborníky a osvícení starostové nabídku přijmou, postupně se k nim připojí i ostatní starostové pod tlakem svých obyvatel," uvedl Jiří Čunek na otázku Jana Šipoše, jakým způsobem budou obce státem nuceny tento problém řešit.

Podle Milana Horvátha budou města radši stavět bazény než se zajímat o Romy. Vyzval vládu i vicepremiéra Čunka, aby byl sestaven tým, který problematiku bude řešit, protože je možné, že tato koncepce ani nebude předložena s narážkou na křehkost nynější vlády Mirka Topolánka. "Kdy to chcete pane ministře realizovat," zeptal se sugestivně Horváth.

"Nikdy se vláda prostřednictvím dokonce dvou ministrů situací kolem Romů tak nezabývala. Je nutné nyní dokončit koncepci, nastavit principy. Když toto bude nastavené, tak bude další vláda určit pokračovat. Těžko se taková věc pak ruší," odpověděl Jiří Čunek.

Je důležité, aby samotní obyvatelé lokalit měli o programy zájem. "V první fázi musí přijít motivace, pak represe," uvedl Jiří Čunek. Stát podle něj nehledal řešení situaci okolo romských ghett.

Rozdělení rodin do tří skupin podle Jiřího Čunka není primární. "Musíme vytvořit nějaké rozdělení, abychom mohli říci co kdo potřebuje," řekl Čunek a dodal, že pro každého je pomoc jiná a musí být adresná.

"Celý materiál musí být podrobný, protože starostové, kteří budou tento problém řešit o něm nic nevědí," uvedl při svém vystoupení Jiří Čunek.

Výkonný ředitel Socioklubu Petr Víšek uvedl, že za špatnou politiku obce, například pokud obec zanedbá sociální práci, nese důsledky stát. Dochází podle něj k vytěsňování romských rodin. "Tyto rodiny odcházejí do měst s nabídkou bytů, kde ovšem je vysoká nezaměstnanost, stěhují se k příbuzným nebo emigrují," uvedl Víšek.

Jiří Čunek musel odpovídat i na nepříjemné otázky ohledně kontejnerového bydlení ve Vsetíně. Znovu odmítl zveřejnit tým odborníků, kteří se na koncepci MMR podíleli. Bohužel, v momentě kdy se diskuze začínala rozbíhat, musel vicepremiér Jiří Čunek vzhledem ke svým dalším pracovním záležitostem konferenci opustit.

DOKUMENT
NÁVRH KONCEPCE PŘÍSTUPU STÁTU K ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ DEPRIVOVANÝCH ČÁSTÍ MĚST OBÝVANÝCH PŘEVÁŽNĚ OBČANY ROMSKÉHO ETNIKA

Romským aktivistům i členům vládní rady pro záležitosti romské komunity se však Čunkem předložený pracovní materiál nelíbí. Vadí jim například chystané rozdělení Romů do tří skupin, někteří z nich by poté měli bydlet v ubytovnách s přísnějším režimem a dohledem.

Problematika vyčleněných romských lokalit v Česku je právě nyní aktuálním tématem. Jedním z míst, v nichž žije početná romská komunita, je sídliště Janov v Litvínově, kam se v sobotu sjeli pravicoví extremisté. Jejich nepovolené shromáždění vyústilo ve střety s policií, která se před nimi snažila ochránit Romy. To se jim sice podařilo, při konfliktech však byli zraněni tři policisté a jeden z radikálů. Romové se obávají, že se extremisté do města znovu vrátí.

FOTO: Patrik Banga

KAM DÁL?
SPECIÁL: "Romská" Koncepce MMR
Čunek žádá omluvu, Veselý zvažuje podání žaloby
ROMEA: Zveřejnění Čunkova pracovního materiálu o Romech je pouhým předvolebním tahem
Romští členové Rady vlády pro záležitosti romské komunity: Čunkova romská koncepce je příliš obecná
Čunek předal svou "romskou" kocepci Džamile Stehlíkové
Baláž: Na "romské koncepci" MMR spolupracuji s členy bývalé i současné "romské Rady"
Rada usiluje o to, aby Čunek přestal chystat romskou koncepci
Čunek už nechystá romskou koncepci, spolupracuje se Stehlíkovou
Čunek má koncepci řešení romské otázky, projedná ji se Stehlíkovou

KOMENTÁŘE
Čunek v porcelánu
Všechny Romy do jednoho pytle nedostanete
"Nová" studie o Romech, verze Čunek
Řešení situace Romů nás prostě bude stát peníze
Čunkův recept na popularitu

DOKUMENT
NÁVRH KONCEPCE PŘÍSTUPU STÁTU K ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ DEPRIVOVANÝCH ČÁSTÍ MĚST OBÝVANÝCH PŘEVÁŽNĚ OBČANY ROMSKÉHO ETNIKA

Přečteno: 2022x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ghetta, Koncepce, MMRHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo