romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek odmítá sdělit kdo pracuje na jeho "romské" koncepci

Praha, 28.3.2007 21:21, (ROMEA/Impuls)

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) odmítl zveřejnit jména odborníků z regionů, kteří pracují na přípravě "romské" koncepce na Ministerstvu pro místní rozvoj (MMR). "Jsme se dohodli, že to nebudu zveřejňovat, protože se okamžitě rozjíždějí nájezdy na tyto lidi, co dělají," uvedl to v druhé části pořadu Impulsy Václava Moravce, který vysílá rádio Impuls. O neochotě prozradit složení týmu připravující koncepci jako první informoval server Romea.cz.

AUDIO

Rozhovor Jiřího Čunka pro rádio Impuls
1. ČÁST  - úplatkářská aféra
2. ČÁST - "romská" koncepce

Čunek dále uvedl, že zveřejnění jmen si nepřejí samotní odborníci. "Je to neveřejné, ti lidé si to sami přejí. Oni spolupracují, protože jsou odborníci, oni pracují přímo v tom terénu. Oni nechtějí, aby se jich někdo ptal, co pro nás nebo proti nám dělají," uvedl Čunek.

Smíchem Čunek reagoval na otázku moderátora Václava Moravce co říká tomu, že Rada vlády pro záležitosti romské komunity se obrátila na premiéra Mirka Topolánka s žádostí, abyste práci na koncepci zastavil (více zde...).

MMR ohlásilo přípravu koncepce 8. března v tiskové zprávě. "Tým složený z úředníků a odborníků pracujících s romskou menšinou na ní již začal pracovat," uvádí se v tiskové zprávě. Od této chvíle se server Romea.cz snažil získat složení tohoto týmu. Marně.

Mluvčí MMR serveru sdělila pouze dvě jména členů KDU-ČSL, kteří mají tuto oblast na starost. "Členové poradního týmu ministra v této oblasti jsou Dr. František Bartoš, Mgr. David Macek a zástupci některých regionů zabývajících se romskou problematikou," sdělila serveru Romea.cz mluvčí MMR Jana Kozlíková. Vedoucí týmu František Bartoš dokonce vyjádřil překvapení nad tím, že byla tisková zpráva tohoto znění vůbec vydána. "Pro mě bylo to tiskové prohlášení překvapením. Začneme na tom pracovat, ale to že se začalo pracovat já nevím," dodal v telefonickém rozhovoru pro Romea.cz Bartoš (více zde...).

Podle sdružení Romea vicepremiér "hraním na romskou notu" jen odvrací pozornost od svého obvinění. "Člověk, který ve Vsetíně ukázal, jak se to dělat nemá, má tu drzost, že se dál chce problematikou zabývat," řekla ČTK dnes předsedkyně sdružení Romea Jarmila Balážová (více zde...).

Přečteno: 1121x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo