romea - logo
7. června 2020 (neděle)
svátek má Iveta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek: Romská kultura je v rozporu s listinou práv a svobod

Praha, 11.1.2008 14:20, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO)

Jen pár dní potom co průzkumy veřejného mínění zaznamenaly naprostý propad popularity Jiřího Čunka u voličů, se úplatkářskou aférou a podivným pobíráním sociálních dávek známý předseda KDU-ČSL věnoval tématu, které mu vyneslo křeslo senátora a později na krátkou dobu i ministra. Podle lidoveckého předsedy Jiřího Čunka je tradiční romská kultura a její systém hodnot "v řadě případů" v rozporu s listinou základních práv a svobod. Čunek to uvedl ve shrnutí svého dnešního vystoupení o sociálním vyloučení na programové konferenci KDU-ČSL v Praze.

AUDIO
Jiří Čunek

 

 

 

ČTĚTE TAKÉ
ROMEA: KDU-ČSL prokazuje svou nekompetentnost pro řešení sociálních problémů

VIDEO
Nedělni partie: Vojtěch Lavička nejen o výrocích Jiřího Čunka
Romové nešetří ostrými výrazy na adresu Jiřího Čunka
Čunkova vize romské problematiky

Lidovci chtějí Čunka zpět do vlády

Tvrdí, že sociální začleňování může být úspěšné jen tam, kde se podaří oslabit "závislost na tradičních rodových strukturách".

V Česku existuje podle analýzy přes 300 chudinských domů, ulic a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. V těchto ghettech může být až 80.000 lidí. Většina dospělých je bez zaměstnání. Rodiny jsou tak odkázány na sociální dávky. Děti končívají ve speciálních školách. Mnohé z nich nikdy neviděly své rodiče pracovat.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Čunkova popularita klesá, znovu útočí na Romy

Podle Čunka právě rodinné sítě přispívají k pádu do chudoby. Člověka sice zachytí a poskytnou mu zázemí, ale už nemusí prý sám plánovat a starat se o přežití. Kvůli chudobě se z nich ale ani nevymaní. Jejich rozbití by situaci zlepšilo, míní lidovecký šéf. "Vazbu na příbuzenskou síť oslabuje vznik dlouhodobého pracovního poměru," uvedl na konferenci Čunek. Podle něj k tomu, aby se člověk vymanil, je potřeba "dostupné sociální bydlení mimo komunitu".

Čunek novinářům dnes odpoledne řekl, že jeho výroky o rozporu tradice s lidskými právy a svobodami vycházely z vyjádření bývalé eurokomisařky Anny Diamantopuluové. "V situaci, kdy se základní lidská práva nacházejí v konfliktu s tradicemi, je nutné, aby se tradice přizpůsobily," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ
Čunek se tlačí zpět do vlády, zatím neúspěšně

Šéf lidovců dál řekl, že "aplikace práva vůči vyloučeným komunitám v mnoha směrech neodpovídá prostředí právního státu". Podle něj je to proto, že se lidé v ghettech orientují jen na dnešek a ne na budoucnost. Situaci prý mohou změnit rychlé soudy. Jako příklad zmínil vyklizení bytu. "To není příklad jenom soudu, ale všechno musí být rychlé. Vše se musí přizpůsobit tomu, abychom mohli změnit tuto komunitu," řekl na konferenci Čunek. Dodal, že například výplatu by někteří lidé nemuseli dostávat měsíčně, ale po částech týdně. Stejné opatření navrhovali již dříve někteří odborníci. Lidé by podle nich všechny peníze hned neutratili a nezadlužovali by se u lichvářů.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Aféra Čunekgate
SPECIÁL: Deportace vsetínských Romů

Dosavadní vládní romskou politiku a její programy označil Čunek za "smutnou kapitolu". Podle něj situace připomíná sjezd po šikmé ploše. Nějakými opatřeními se ho podaří občas zpomalit, ale ne zvrátit. Ke zlepšení situace lidí z ghett má od letoška přispět agentura proti sociálnímu vyloučení, která vzniká pod dohledem ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ). Úkolem agentury je nastartovat spolupráci mezi samosprávou, školami, úřady práce, policií, neziskovými organizacemi a obyvateli problémových lokalit, aby ghetta postupně zanikla, nebo se změnila v běžné čtvrti.

Čunek uvedl, že se problém romských komunit pouhým zřízením agentury nevyřeší. Hlavní silou v sociálním začleňování musí být podle lidoveckého šéfa samosprávy, stát a kraje je ale mají podporovat. Lidovecký šéf chce navrhnout také to, aby nezaměstnaní po půl roce bez práce dostávali sociální podporu jen tehdy, pokud by vykonávali práce pro obec. Ochota pracovat a přijmout nabízenou práci musí být podle Čunka podmínkou výplaty dávek. Lidé, kteří práci odmítnou, by měli získávat jen podporu ve výši existenčního minima.

Přečteno: 2584x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ČunekGATE, Vsetín, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo