romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek se sice omluvil za výroky o Romech, ale dále na nich trvá

Praha, 1.4.2007 17:19, (ČTK/ROMEA)

Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek se dnes v diskusním pořadu televize Prima omluvil těm, kterých se dotkly jeho nedávné výroky na adresu občanů romské národnosti. Tvrdí zároveň, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu. A navíc se lidí prý dotkly proto, že je nepochopili. Novinářům po skončení pořadu dokonce řekl, že si za výrokem stojí. Kvůli výrokům Čunka kritizují občanští demokraté, sociální demokraté i komunisté, považují je za xenofobní. Dnes se od Čunkových slov distancoval i jeho spolustraník a poslanec Pavel Severa. Podle Romů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti.

VIDEO
Nedělní partie: Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopeny (PRIMA TV)

"Omlouvám se všem těm, kteří jsou tím pobouřeni, protože patří do nějakých minoritních skupin, ale zároveň jim chci říct, že to nepochopili," řekl Čunek. "Já jsem o nich nemluvil ani jsem k nim nemluvil," prohlásil. V rozhovoru s novináři po ukončení pořadu nicméně uvedl, že za svým výrokem stojí a za xenofobní ho nepovažuje. "Uznávám, že když se tato věta vytrhne, zní tvrdě. Bez toho kontextu bych ji takto nikdy neřekl. Stojím ale za tím, že ve své podstatě je pravdivá. Byla namířena proti politikům," uvedl.

Čunek v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." K tvrzení, že prý většina Romů zneužívá dávky, pak řekl: "Do vlády jsem vstoupil proto, že se mi podaří tak zkomplikovat sociální systém těm, kteří ho chtějí zneužívat, že nakonec uvidíte těch Romů pracovat hodně."

Tón svých výroků Čunek vysvětlil tím, že je řekl v telefonickém rozhovoru konkrétnímu tazateli během asi hodinové diskuse uspořádané Bleskem. O tom, že noviny jeho slova otisknou, však prý "vůbec nevěděl". Vyjádření podle něj nemířilo na Romy, ale na politiky. "My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají," vysvětloval v sobotu Čunek. "Řešení problémů s nepřizpůsobivými občany - a to nejsou jenom Romové, ale Romové převážně - může nastat, když použijeme evropských fondů. Když nebudeme mít žádnou koncepci, sedm let uteče a my nezměníme vůbec nic. Ta otázka je teď naléhavá," uvedl dnes.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, který byl v televizní debatě Čunkovým oponentem, je Čunkova omluva "nepříliš důvěryhodná". "Já si myslím, že ten výrok je jednoznačně rasistický, je xenofobní," uvedl Dolejš; podle jeho názoru tímto způsobem nelze hodnotit příslušníky jiných etnik. "To se opravdu nedělá. To nedělá ani křesťanský politik, ani ústavní činitel, to dokonce nedělá ani slušný člověk," míní Dolejš, podle jehož názoru chtěl Čunek z romské otázky zřejmě "trochu vytřískat politický kapitál". Novinářům Čunek řekl, že Dolejš problematice nerozumí, protože v "této oblasti" nepracoval. Zdůraznil, že osobně další omluvu nechystá. "Výrok se týkal jenom politiků. Romů a jiných menšin se netýkal," zopakoval.

Od Čunkových výroků se již v sobotu distancovala výkonná rada ODS, která je považuje za xenofobní a velmi nesprávné. "Já to považuji za takové hloupé furiantství. Já si nemyslím, že to myslel zle a vážně, ale měl by si víc uvědomovat fakt, že když takto promluví ministr vlády, místopředseda vlády, tak je to něco úplně jiného, než když to říká vsetínský starosta," řekl dnes novinářům ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer.

Podle stanoviska ČSSD, které ČTK zaslala její mluvčí Květa Kočová, jsou Čunkovy výroky xenofobní a ostudné. Podle ČSSD je ovšem "pokrytecký" i přístup občanských demokratů, neboť se nedistancovali od nedávných "nacistických" výroků svého předsedy a premiéra Mirka Topolánka. Topolánek minulý týden zaslal jednomu novináři SMS zprávu s německým výrazem "Es kommt der Tag...". Úsloví "Přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši. Topolánkův slovník pobouřil odbojáře z druhé světové války.

Již v pátek Čunkova slova pobouřila zástupce 16 romských organizací, kteří žádali Topolánka, aby se od chování lidoveckého místopředsedy vlády veřejně distancoval. Čunkovo řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR".

Přečteno: 895x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo