romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek svými postoji k romské menšině vyvolává značnou kritiku

Praha, 1.4.2007 21:05, (ČTK)

Kariéru vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL) ve vrcholné politice komplikují dvě kauzy, které mají společného jmenovatele - postoj k romské menšině. O vystěhováním části vsetínských Romů do montovaných domů a za hranice města Čunek rozhodl ještě jako vsetínský starosta, na jeho hlavu se snesla kritika řady politiků i neziskových organizací. Nyní je kritizován za výroky na adresu občanů romské národnosti, které zveřejnil deník Blesk.

Loňské přemístění romských spoluobčanů z poničeného pavlačového domu v centru města do nových bytů z plechových stavebních buněk na předměstí a zejména přestěhování několika rodin do domků v obcích daleko od Vsetína kritizovali romští aktivisté a ochránci lidských práv. Také někteří Čunkovi straničtí kolegové jako Petr Pithart či Jan Kasal byli proti takovému řešení, i když ještě loni se lidovci vyjádřili, že odpovědnost za vsetínské řešení nese Čunek sám, nikoliv strana.

Čunek ale nařčení z rasismu odmítá a tvrdí, že Romům pomohl. Jako neplatiči nájemného totiž mohli být vystěhováni bez náhrady, místo toho jim město nabídlo další ubytování.

Čunkovu "deportaci" odsoudila již loni Strana zelených jako nepřijatelnou. I přes kritiku ale neviděli jeho účast ve vládě jako problém. Ostře jej ale letos kritizovala ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (SZ). Čunek ale rozdílný pohled na řešení situace vystěhovaných rodin označil jen za "zásadní koncepční spor".

Začátkem března přišel vicepremiér Čunek s tím, že chce předložit kabinetu vlastní koncepci řešení romské problematiky. Své obavy ohledně Čunkovy koncepce vyjádřilo grémium romských regionálních představitelů, podle jehož členů KDU-ČSL prosazuje "anticikanistickou politiku" a podílí se na zhoršování situace Romů v ČR. Rovněž Rada vlády pro záležitosti romské komunity usiluje o to, aby Čunek na koncepci přestal pracovat

Vztah Čunka a romské komunity se vyhrotil po výrocích, které zveřejnil páteční deník Blesk. Na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." V dnešním diskusním pořadu televize Prima se za svá slova omluvil. Bránil se, že vyjádření bylo vytrženo z kontextu a bylo nepochopeno. Jeho slova ale vyvolala velkou kritiku koaličních partnerů, opozice i romských aktivistů. Občanští demokraté, sociální demokraté i komunisté je považují za xenofobní. Kritika Čunkových výroků se ozvala už i z lidoveckých řad. Distancoval se od nich poslanec KDU-ČSL Pavel Severa.

Přečteno: 1040x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo