romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek svými postoji k romské menšině vyvolává značnou kritiku

Praha, 1.4.2007 21:05, (ČTK)

Kariéru vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL) ve vrcholné politice komplikují dvě kauzy, které mají společného jmenovatele - postoj k romské menšině. O vystěhováním části vsetínských Romů do montovaných domů a za hranice města Čunek rozhodl ještě jako vsetínský starosta, na jeho hlavu se snesla kritika řady politiků i neziskových organizací. Nyní je kritizován za výroky na adresu občanů romské národnosti, které zveřejnil deník Blesk.

Loňské přemístění romských spoluobčanů z poničeného pavlačového domu v centru města do nových bytů z plechových stavebních buněk na předměstí a zejména přestěhování několika rodin do domků v obcích daleko od Vsetína kritizovali romští aktivisté a ochránci lidských práv. Také někteří Čunkovi straničtí kolegové jako Petr Pithart či Jan Kasal byli proti takovému řešení, i když ještě loni se lidovci vyjádřili, že odpovědnost za vsetínské řešení nese Čunek sám, nikoliv strana.

Čunek ale nařčení z rasismu odmítá a tvrdí, že Romům pomohl. Jako neplatiči nájemného totiž mohli být vystěhováni bez náhrady, místo toho jim město nabídlo další ubytování.

Čunkovu "deportaci" odsoudila již loni Strana zelených jako nepřijatelnou. I přes kritiku ale neviděli jeho účast ve vládě jako problém. Ostře jej ale letos kritizovala ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková (SZ). Čunek ale rozdílný pohled na řešení situace vystěhovaných rodin označil jen za "zásadní koncepční spor".

Začátkem března přišel vicepremiér Čunek s tím, že chce předložit kabinetu vlastní koncepci řešení romské problematiky. Své obavy ohledně Čunkovy koncepce vyjádřilo grémium romských regionálních představitelů, podle jehož členů KDU-ČSL prosazuje "anticikanistickou politiku" a podílí se na zhoršování situace Romů v ČR. Rovněž Rada vlády pro záležitosti romské komunity usiluje o to, aby Čunek na koncepci přestal pracovat

Vztah Čunka a romské komunity se vyhrotil po výrocích, které zveřejnil páteční deník Blesk. Na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." V dnešním diskusním pořadu televize Prima se za svá slova omluvil. Bránil se, že vyjádření bylo vytrženo z kontextu a bylo nepochopeno. Jeho slova ale vyvolala velkou kritiku koaličních partnerů, opozice i romských aktivistů. Občanští demokraté, sociální demokraté i komunisté je považují za xenofobní. Kritika Čunkových výroků se ozvala už i z lidoveckých řad. Distancoval se od nich poslanec KDU-ČSL Pavel Severa.

Přečteno: 1040x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo