romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunek v sukních

Praha, 17.7.2007 10:03, (Převzato: Lidové noviny)

Předseda Senátu Přemysl Sobotka se má tento týden sejít se senátorkou Lianou Janáčkovou. Bude to pro něj nelehké. Paní senátorka je stejně jako Jiří Čunek svými výroky nesmírně populární. To je zaviněno kombinací dvou faktorů: problémy romské komunity stát systémově neřeší a mnozí voliči mají s touto skupinou obyvatel negativní zkušenost.
Ani to však neospravedlňuje hloupé výroky paní senátorky.

„Omluvný“ poukaz k tomu, že paní Janáčková má některé Romy ráda a přátelí se s nimi, je spíš projevem implicitního rasismu `a la „dokonce jsem si jednoho tygra pohladila“.

Senátor Sobotka bude pochopitelně na kolegyni apelovat, víc ani udělat nemůže. Bylo by však dobré, aby se jako předseda horní komory vůči slovům paní senátorky ohradil, a to i pokud senátorka sama ze svého případu vyvodí závěry. Bylo by škoda, kdyby Senát nabyl pověsti hnízda lokálních populistů.

Martin Zvěřina
Přečteno: 905x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo