romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunek: Žádat o evropské peníze bude jednodušší

Praha, 9.8.2007 12:50, (ČTK)

Podání žádosti o evropské dotace má být jednodušší než v minulosti. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek dnes novinářům představil tzv. unifikovanou žádost, pomocí níž budou moci zájemci o peníze z fondů Evropské unie, podnikatelé i veřejná správa, přihlásit svůj projekt. Systém má být spuštěn nejpozději 15. září.

Formulář, který bude dostupný přes internetové stránky Ministerstva pro místní rozvoj, má být pro všechny operační programy stejný. Informace, které jsou specifické pro konkrétní program, pak budou zřetelně označeny. Pokud podnikatel nebo veřejná instituce odešle jednu žádost do kteréhokoli programu, aplikace ho automaticky zařadí do registru. Při další žádosti do jakéhokoli programu již nebude třeba formulář znovu vyplňovat.

Žadatel se také do dvou dnů dozví, zda je třeba, aby některé údaje upřesnil či doplnil. Administrátor ho rovněž upozorní, že poslal svůj projekt do špatného programu.

Operačních programů je celkem 24 a jsou rozděleny podle jednotlivých sektorů či oblastí. Evropská komise Česko právě za vysoký počet operačních programů kritizovala. Unifikovaná žádost má podle Čunka orientaci v programech usnadnit. V minulém období bylo pět programů, každý ovšem s odlišnou žádostí, upozornil Čunek.

České operační programy dosud nebyly schváleny v Bruselu, případní žadatelé ale podle Čunka nemají čekat, až komise znění posvětí, ale mají se připravovat již nyní. "Příprava žadatelů nemůže začít tím, že pošlou žádost," uvedl Čunek.

Základní plán na čerpání peněz z EU pro roky 2007 až 2013, český Národní strategický referenční rámec (NSRR), schválila Evropská komise až koncem července.

Tok peněz do České republiky však může začít až komise odsouhlasí i jednotlivé české operační programy. První z nich mají být podle posledních informací pravděpodobně schváleny na přelomu září a října, poslední možná až v příštím roce.

Češi mohou v příštích letech ze strukturálních fondů EU čerpat celkem 26,7 miliardy eur, tedy asi 750 miliard Kč. Téměř 80 procent je vyčleněno na tematické operační programy, například na infrastrukturu, životní prostředí, podnikání a inovace či na výzkum a vývoj. Zbývajících 20 procent bude věnováno na regionální projekty a na přeshraniční a mezinárodní spolupráci.

Přečteno: 900x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Finance, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo