romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunka kvůli výrokům o Romech kritizují i spolustraníci

Praha, 1.4.2007 17:04, (ČTK)

Lidoveckého předsedu a vicepremiéra Jiřího Čunka kvůli jeho výrokům o Romech kritizují i jeho spolustraníci. "Považuji za povinnost demokraticky smýšlejícího člověka se distancovat od nevhodných výroků Jiřího Čunka," uvedl poslanec KDU-ČSL Pavel Severa v prohlášení, které dnes zaslal ČTK. Čunka již kvůli jeho slovům kritizovala ODS, ČSSD i KSČM.

Vicepremiér se brání, že bylo jeho vyjádření vytrženo z kontextu a bylo nepochopeno.
"Předpokládám, že předsednictvo KDU-ČSL zaujme jednoznačné stanovisko k výroku Jiřího Čunka, protože mlčení by zpochybňovalo principy, které lidovci vždy zastávali," napsal Severa. Dodal také, že politik by měl hledat způsoby, jak problémy zmenšovat a řešit, ne "zvyšovat napětí ve společnosti populistickými výroky".

Čunek se dnes v diskusním pořadu televize Prima omluvil těm, kterých se dotkly jeho nedávné výroky na adresu občanů romské národnosti. Tvrdí ale zároveň, že se lidí dotkly, protože je nepochopili. Vicepremiér v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák."

Jeho slova vyvolala kritiku koaličních partnerů i opozice. Občanští demokraté, sociální demokraté i komunisté považují Čunkovo vyjádření za xenofobní. Již v pátek proti výrokům lidoveckého šéfa protestovali romští aktivisté ze 16 organizací. Čunkovo řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR".

Přečteno: 904x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo