romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čunkovi Voldemorti

Praha, 26.9.2008 10:09, (Hospodářské noviny)

Že by vicepremiér Čunek stahoval plachty svého cynického populismu? Vždyť ve vládě zvedl ruku pro analýzu Džamily Stehlíkové, která kritizovala vystěhování vsetínských Romů. Ale kdepak. Spíš nehodlá ztrácet čas diskusemi nad svým minulým tahem, který splnil účel - přihrál mu hlasy ve volbách do Senátu. Teď se soustředí na nový volební trik - výzvu ke kastování Romů podle "sociální přizpůsobivosti".

NEPŘEHLÉDNĚTE
Čunek odhlasoval, že trápil Romy

I tenhle Čunkův návrh je v příkrém rozporu s "resocializačním" programem vlády, který teď znovu podpořil. Ten je mimo jiné založen na trpělivé snaze terénních pracovníků, kteří nabízejí šanci a pomoc těm obyvatelům ghett, kteří se odhodlají změnit svůj život. Nikoho, kdo takovou příležitost odmítá, nelze nutit. Jen dál přesvědčovat.

Jiří Čunek ale navrhuje rozbít rodiny, které nestojí o zlepšení svých životů. Chtěl by stěhovat nepřizpůsobivé Romy do "ubytoven s pevnějším režimem a stálým dohledem". To je jen opatrný název pro zařízení, kde by mělo být oddělené bydlení mužů a žen a kde by platil zákaz alkoholu a drog! Čunkův materiál neuvádí, podle jakých kritérii by se rozhodovalo, kdo už je beznadějný případ a kdo ještě ne. Do ghett by asi vyráželi byrokraté s jakousi voldemortí hůlkou a ukazovali, kam kdo půjde...

Možná Čunkovo přitakání zprávě Džamily Stehlíkové napovídá, že ani on nevěří v prosazení svých návrhů. Jenže pokud něco takového hlásá vicepremiér, můžeme se také dočkat, že rasisté vyrazí na Romy s jeho jménem na rtech. A Čunek pak ve vládě s úsměvem zvedne ruku pro usnesení kabinetu, odsuzující pogrom.

KAM DÁL?
Stehlíková: Celkovou koncepci romské integrace v ČR předložím začátkem příštího roku
SPECIÁL: "Romská" Koncepce MMR

JIŘÍ LESCHTINA
Přečteno: 1226x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Koncepce, MMRHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo