romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunkovy výroky o Romech vyvolaly vlnu nevole, omluva byla nedostatečná

Praha, 1.4.2007 21:05, (ČTK/ROMEA)

Výroky šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka o Romech, které otiskl páteční Blesk, odsoudily o víkendu zástupci všech ostatních parlamentních stran. Považují je za xenofobní. Přestože se za svá slova Čunek v neděli omluvil, požadují zelení svolání koaliční schůzky, která by jednala o dalším Čunkově setrvání v kabinetu. Rozhořčeni jsou romští aktivisté a Čunek může mít problém i ve vlastní straně, proti jeho slovům o Romech se dnes ohradil lidovecký poslanec Pavel Severa. Předsedovi KDU-ČSL tak přibyl vedle korupční aféry další problém, který ohrožuje jeho politickou kariéru.

VIDEO
Nedělní partie: Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopeny

Čunek se omluvil
Jiří Čunek a omluva
Co vy na to? Jsou výroky Čunka rasistické?
Čunek se omluvil za své výroky o "opálených"

Šéf ODS Topolánek v sobotu řekl, že se na sobotním zasedání stranická výkonná rada distancovala od Čunkových výroků, protože je považuje za xenofobní. V tiskovém prohlášení je odsoudila i ČSSD. Vládní zelení navíc dnes vyzvali Topolánka, aby svolal koaliční schůzku k Čunkovým výrokům proti Romům a k jeho dalšímu setrvání ve vládě. Na výzvě se podle svého předsedy Martina Bursíka shodli přesto, že se za výroky omluvil. Vadí jim, že omluvu doprovodil dalšími stejně nepřijatelnými výroky.

Omluvu nepřijali ani zástupci ČSSD a KSČM. Nezněla jim věrohodně, protože ji Čunek prý doprovázel vytáčkami. Postoj ODS ale sociální demokraté považují za pokrytecký, protože se nedistancovali od nedávných výroků svého předsedy Topolánka. Ten minulý týden zaslal novináři SMS zprávu s německým výrazem "Es kommt der Tag...". Úsloví "Přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Podle Severy, který se osobně od výroků předsedy své strany distancoval, by se mělo předsednictvo KDU-ČSL k výrokům zaujmout jednoznačné stanovisko. To ho zatím pokaždé podpořilo.

Čunek v pátečním vydání deníku Blesk na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Právě za tento výrok se Čunek dnes v diskusním pořadu televize Prima omluvil. Tvrdil ale zároveň, že se lidí dotkl, protože jej nepochopili. Nemířil podle něj na Romy, ale na politiky, protože dělají podle jeho soudu špatnou politiku vůči romské menšině.

Přečteno: 1133x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo