romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čunkovy výroky o Romech vyvolaly vlnu nevole, omluva byla nedostatečná

Praha, 1.4.2007 21:05, (ČTK/ROMEA)

Výroky šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka o Romech, které otiskl páteční Blesk, odsoudily o víkendu zástupci všech ostatních parlamentních stran. Považují je za xenofobní. Přestože se za svá slova Čunek v neděli omluvil, požadují zelení svolání koaliční schůzky, která by jednala o dalším Čunkově setrvání v kabinetu. Rozhořčeni jsou romští aktivisté a Čunek může mít problém i ve vlastní straně, proti jeho slovům o Romech se dnes ohradil lidovecký poslanec Pavel Severa. Předsedovi KDU-ČSL tak přibyl vedle korupční aféry další problém, který ohrožuje jeho politickou kariéru.

VIDEO
Nedělní partie: Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopeny

Čunek se omluvil
Jiří Čunek a omluva
Co vy na to? Jsou výroky Čunka rasistické?
Čunek se omluvil za své výroky o "opálených"

Šéf ODS Topolánek v sobotu řekl, že se na sobotním zasedání stranická výkonná rada distancovala od Čunkových výroků, protože je považuje za xenofobní. V tiskovém prohlášení je odsoudila i ČSSD. Vládní zelení navíc dnes vyzvali Topolánka, aby svolal koaliční schůzku k Čunkovým výrokům proti Romům a k jeho dalšímu setrvání ve vládě. Na výzvě se podle svého předsedy Martina Bursíka shodli přesto, že se za výroky omluvil. Vadí jim, že omluvu doprovodil dalšími stejně nepřijatelnými výroky.

Omluvu nepřijali ani zástupci ČSSD a KSČM. Nezněla jim věrohodně, protože ji Čunek prý doprovázel vytáčkami. Postoj ODS ale sociální demokraté považují za pokrytecký, protože se nedistancovali od nedávných výroků svého předsedy Topolánka. Ten minulý týden zaslal novináři SMS zprávu s německým výrazem "Es kommt der Tag...". Úsloví "Přijde den" používali nacisticky orientovaní členové Sudetoněmecké strany ve 30. letech minulého století jako výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Podle Severy, který se osobně od výroků předsedy své strany distancoval, by se mělo předsednictvo KDU-ČSL k výrokům zaujmout jednoznačné stanovisko. To ho zatím pokaždé podpořilo.

Čunek v pátečním vydání deníku Blesk na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Právě za tento výrok se Čunek dnes v diskusním pořadu televize Prima omluvil. Tvrdil ale zároveň, že se lidí dotkl, protože jej nepochopili. Nemířil podle něj na Romy, ale na politiky, protože dělají podle jeho soudu špatnou politiku vůči romské menšině.

Přečteno: 1133x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Xenofobní výroky Jiřího Čunka, ČunekGATEHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo