romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

CVVM: Čtyři z pěti občanů ČR hodnotí vztahy s Romy jako špatné

Praha, 24.5.2011 20:24, (ROMEA)
Údaje zachycené v grafu 1 dokumentují, jak dotázaní hodnotí soužití romské populace s ostatními obyvateli v rámci CR

Čtyři z pěti Čechů a Češek hodnotí vztahy s Romy jako špatné. Za velmi špatné je považuje 28 procent lidí. Jen každý stý si myslí, že jsou velmi dobré. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK zaslalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V dubnu na jeho otázky odpovídalo 979 lidí nad 15 let. Podobně dopadly i průzkumy jiných agentur.

DOKUMENT
Romové a soužití s nimi ocima ceské verejnosti – duben 2011

"Soužití Romů a ostatních obyvatel je výraznou většinou veřejnosti vnímáno jako problematické," uvedli autoři průzkumu. Upřesnili, že podle výsledků z minulých let se hodnocení vztahů mezi Romy a ostatními obyvateli Česka mezi roky 2006 až 2009 "poměrně výrazně zhoršilo". Od té doby je vidět mírné zlepšení. O něco málo častěji hodnotí situaci příznivěji lidé z menších měst. Víc jako dobrou ji pak vidí ti, kteří mají mezi Romy přátele a známé.


 

Soužití s Romy v místě svého bydliště považují lidé obvykle za lepší než společné soužití v Česku. "I zde negativní hodnocení ale převažuje nad pozitivním," podotkli autoři. Za velmi dobré označil společné soužití v místě bydliště každý čtvrtý dotázaný, za špatné pak tři pětiny lidí. Za posledních pět let se postoj příliš nemění, před rokem 2006 byly podle CVVM výsledky "relativně lepší".

Podle 60 procent lidí mají Romové horší podmínky než ostatní při zaměstnávání. "Pokud jde o další oblasti života, na které se náš výzkum zaměřil, u žádné z nich již ti, kdo považují možnosti romské populace za horší, nepřevažují nad těmi, kdo soudí, že podmínky Romů v porovnání s ostatními jsou stejné, nebo dokonce lepší," uvedlo CVVM. Horší podmínky třeba v bydlení mají Romové podle čtvrtiny lidí a ve vzdělávání podle pětiny dotázaných. Těch, kteří považují podmínky Romů za horší, proti loňsku ubylo.

Zatímco loni si polovina lidí myslela, že vláda otázku romské menšiny řeší neuspokojivě, letos o tom bylo přesvědčeno 59 procent lidí. Podle autorů výzkumu se tak výsledky vrátily na úroveň v roce 2009. Obce postupují neuspokojivě podle 35 procent dotázaných, loni to tvrdilo 27 procent osob.

DOKUMENT
Romové a soužití s nimi ocima ceské verejnosti – duben 2011

ČTK, ryz,
Přečteno: 1370x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Průzkum, CVVMHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo