romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

CVVM: Dvě třetiny lidí tvrdí, že Češi zneužívají sociální dávky

Praha, 7.12.2009 19:39, (ROMEA)

Více než dvě třetiny obyvatel si myslí, že lidé v Česku zneužívají systém sociálních dávek. O opaku je přesvědčena čtvrtina občanů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Péči státu o sociální situaci lidí považuje 44 procent dotázaných za nedostatečnou, podle 41 procent lidí se ale stát stará přiměřeně, informuje CVVM.

Téměř dvě třetiny lidí v průzkumu odpověděly, že sociální podpora není zneužívána plošně, ale spíše menšinovým podílem občanů. O tom, že systém dávek zneužívá většina lidí, je přesvědčeno 27 procent dotázaných.

Češi spíše inklinují k názoru, že o sociální situaci lidí by se měl starat stát, nikoli občané samotní. Tento názor zastává 46 procent lidí, opak tvrdí skoro pětina oslovených. Počet lidí, kteří tvrdí, že se o občany má postarat hlavně stát, od loňského roku klesl o sedm procentních bodů. Naopak o pět procentních bodů vzrostl počet těch, podle kterých má své potřeby zajistit především občan sám.

Názory na sociální politiku státu jsou podle CVVM poměrně úzce spjaty se životní úrovní a politickými názory oslovených. Starší a méně vzdělaní lidé s nižšími příjmy a voliči ČSSD a KSČM chtějí, aby zodpovědnost za sociální situaci občanů nesl stát. Opačný postoj zaujímají hlavně finančně zajištění, mladí a vzdělaní lidé, kteří se hlásí k pravicové politice.

Přečteno: 1019x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální, SystémHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo