romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

CVVM: Lidé nejvíce důvěřují Fischerovi, Motejlovi a Klausovi

Praha, 5.1.2010 0:14, (ROMEA)

Nejdůvěryhodnějšími politiky v Česku jsou podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) premiér Jan Fischer, veřejný ochránce práv Otakar Motejl a prezident Václav Klaus. Pouze těmto třem politikům dlouhodobě důvěřuje většina občanů. Loni v prosinci důvěřovalo Fischerovi 72 procent, Motejlovi 63 procent a Klausovi 60 procent lidí, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes CVVM poskytlo ČTK. Lidé v něm vybírali ze seznamu 28 ústavních činitelů.

Od předchozího, zářijového průzkumu vzrostla nejvíce důvěra lidí ve Fischera - o 16 procent. Důvěra v Motejla vzrostla ve stejné době o pět procent a v Klause o jedno procento.

Kromě Fischera vzrostla v závěru roku nejvíce důvěra občanů - o devět procent - v tehdejšího ministra pro evropské záležitosti a teď eurokomisaře Štefana Füleho, který byl v závěru roku celkově 22. nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem. V prosinci mu důvěřovalo 17 procent lidí, předtím v září to bylo osm procent. Naopak největší pokles důvěry zaznamenal předseda Strany zelených Ondřej Liška - z říjnových 31 procent na prosincových 22 procent.

Celkově čtvrtým nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, jemuž v prosinci důvěřovalo 43 procent lidí. Stejný podíl lidí důvěřoval pátému v pořadí, předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi.

V první desítce nejdůvěryhodnějších ústavních činitelů skončili kromě Fischera ještě tři další členové vlády - šestému v pořadí ministru financí Eduardu Janotovi důvěřovalo 36 procent lidí, osmému ministru vnitra Martinu Pecinovi 27 procent a desátému ministru pro menšiny Michaelu Kocábovi 25 procent. Zatímco důvěra lidí v Janotu a Pecinu vzrostla od loňského září shodně o pět procent, důvěra lidí v Kocába ve stejné době poklesla o jedno procento.

Z předsedů parlamentních stran lidé nejvíce věří šéfovi TOP 09 Schwarzenbergovi, jehož obliba je stabilní - 43 procent lidí mu důvěřuje od září. Naopak nejméně lidé věří předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. V prosinci mu důvěřovala pětina lidí, přičemž jejich důvěra v něj trvale klesá od loňského února, kdy mu důvěřovalo 30 procent lidí. Celkově je Topolánek 20. nejdůvěryhodnější politik, před ním skončili mnozí ministři i šéfové obou komor parlamentu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek je celkově sedmým nejdůvěryhodnějším politikem - v prosinci mu důvěřovalo 30 procent lidí, což bylo o dvě procenta více než v létě a na podzim. Důvěra lidí v předsedu zelených Lišku kolísá - v prosinci mu důvěřovalo 22 procent lidí, v říjnu 31 procent a v září 23 procent.

Liška je celkově 16. nejdůvěryhodnější ústavní činitel, sedmnáctý je předseda lidovců Cyril Svoboda a osmnáctý šéf KSČM Vojtěch Filip. Svobodovi v prosinci důvěřovalo 22 procent lidí, to bylo o tři procenta méně než v říjnu. Filip se půl roku těší podpoře zhruba stejného množství lidí - v prosinci a v říjnu mu důvěřovalo 21 procent lidí, v létě to byla přesně pětina.

Průzkum se konal od 30. listopadu do 7. prosince 2009. Bylo při něm dotázáno 1067 lidí starších 15 let.

Přečteno: 725x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo