romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

CVVM: Lidé stále vnímají vztahy s Romy jako špatné

Praha, 12.5.2010 15:09, (ROMEA)

Velká většina lidí stále vnímá soužití Romů a ostatních obyvatel jako problematické. Jako špatné hodnotí vztahy s romskou menšinou 82 procent obyvatel, z toho 33 procent dokonce za velmi špatné. Naopak podle 13 procent Čechů jsou dobré. Vyplynulo to z dnes zveřejněných výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V porovnání s loňským rokem, kdy dotázaní hodnotili vztahy s Romy nejhůře od roku 2007, se výsledek mírně zlepšil, ale jen na úrovni statistické chyby. Nadále je tak hodnocení na jedné z nejhorších úrovní od roku 2007, upřesnili analytici. Loni soužití s Romy kriticky hodnotilo 85 procent lidí, naopak kladně se o něm vyjádřila desetina dotázaných.

Podle CVVM se hodnocení zhoršuje už od roku 2006. Tehdy negativně hodnotilo soužití romské menšiny a ostatních občanů 69 procent Čechů a 22 procent pozitivně.

To, že je vztah české populace k romské menšině dlouhodobě spíše negativní, potvrdil i průzkum, který počátkem května zveřejnila agentura STEM. Podle ní nyní pociťuje odmítavý vztah k Romům 67 procent občanů. Dobrý vztah k nim má pět procent lidí a pětina Romy nevnímá ani kladně, ani záporně. Osmi procentům Čechů jsou Romové lhostejní. Přesto za poslení rok podle STEM přibylo lidí s pozitivním nebo neutrálním vztahem k Romům.

CVVM uvedlo, že lidé si ale současně uvědomují, že Romové jsou na tom v některých oblastech hůře než neromská populace. Konkrétně při zaměstnávání je na tom podle 61 procent občanů romská menšina hůře. Dvě pětiny respondentů si také myslí, že Romové mají horší možnost uplatnit se ve veřejném a občanském životě. U dalších oblastí, na které se průzkum CVVM zaměřil, už ale ti, kteří považují možnosti romské populace za horší, nepřevažují nad těmi, kteří je označují za stejné, nebo dokonce lepší.

Třetina lidí uvedla, že jsou na tom Romové hůře při získávání kvalifikace. Podle čtvrtiny je pro ně obtížnější získat bydlení a vzdělání. V případě bydlení si ale více než dvě pětiny lidí současně myslí, že mají v tomto směru dokonce lepší podmínky než většinová populace.

Podle 38 procent lidí přitom vláda řeší otázku romské menšiny uspokojivě. Polovina dotázaných na to má ale opačný názor. Proti loňskému roku se hodnocení však výrazně zlepšilo, počet pozitivních ohlasů se zvýšil o 13 procentních bodů.

Ještě o něco příznivěji lidé hodnotí řešení romské problematiky ze strany obecní samosprávy. Jedenačtyřicet procent ho považuje za uspokojivé a 27 procent za neuspokojivé. I v tomto případě počet kladných odpovědí od minulého roku narostl, a to o osm procentních bodů.

KAM DÁL?
STEM: Vztah veřejnosti k Romům je negativní, od minulého roku se mírně zlepšil

Přečteno: 1514x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo