romea - logo
7. června 2020 (neděle)
svátek má Iveta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Politická korektnost po česku

Praha, 8.2.2012 12:28, (ROMEA)
ilustrační foto

Nemálo politiků se dnes v silně protiromských výrocích na všech úrovních doslova vyžívá a předhání. Ve vztahu k Romům hovoří často o politické korektnosti v negativním významu, o alibismu a pseudohumanistech, kteří prý brání úspěšnému řešení problémů. Těmto politikům je mnohdy jedno, že nenabízejí žádné řešení a že svými výroky často celou záležitost pouze vyhrocují. V očích široké veřejnosti tak poškozují celou romskou populaci.

Někdejší komunální politici Janáčková, Čunek či Řápková se díky svému radikálnímu postoji vůči Romům vyšvihli do vysokých pater celostátní politiky, stali se poslanci či senátory. Pokud bych měl připomenout alespoň „nejznámější výroky“, nelze vypustit ani starostu Nového Bydžova, který na oficiální web města nechal vyvěsit velmi ostré prohlášení: ,,Cikáni otravujou, kradou a znásilňují“. Za to si mimo jiné vysloužil trestní oznámení.

Zcela jistě nelze opomenout pana Doubravu, senátora a zastupitele Ústeckého kraje za hnutí Severočeši.cz, který velmi nelichotivě a poměrně často komentuje situaci Romů pro Parlamentní listy. Proslul zejména tím, že by neváhal v čase sociálních nepokojů vyslat na Romy do Ústeckého kraje armádu.

Bývalý hejtman a nyní poslanec ODS Jiří Šulc se v exkluzivním komentáři taktéž pro Parlamentní listy na adresu Romů vyjádřil: ,,Pro Cikány je normální nepracovat a krást.“

Nutno dodat, že oba dva pánové již mnoho let v Ústeckém kraji patří mezi poměrně známé politiky, a na současné nelichotivé situaci v regionu mají určitý podíl viny.

Otázkou je, co by politik v demokratické zemi říkat měl, a co by říkat neměl. Co je slušné, co neslušné? Nebo je pouze záměr (mnoha komunálních politiků) hrát tzv. romskou kartu, protože je to udrží na výsluní politického nebe? Pokud tomu tak doopravdy je, je to potměšilé a hloupé. A existuje proti podobným výrokům nějaká účinná obrana?

Nicméně musíme si zcela otevřeně přiznat, že patřičnou ,,munici“ k nelichotivým výrokům na adresu Romů jako celku mnohdy dodávají i někteří Romové sami. Ať už svým chováním nebo ostrými mediálními prohlášeními, kterých se dopouštějí především někteří romští předáci v regionech.

Řešení této ožehavé problematiky je tak zásadní z celospolečenského hlediska, protože tento jev ohrožuje sociální soudržnost, vyhrocuje vztahy mezi majoritou a romskou minoritou, dále zvyšuje riziko šíření extremismu protiromských nálad ve společnosti. Tím se pochopitelně ještě více zhoršuje a prohlubuje krize vzájemné soužití.

Předvolební rétorika

Je jasné, že s blížícími se krajskými a senátními volbami se v předvolebních kampaních začnou na problematice chudoby a sociálního vyloučení přiživovat nejenom extrémisté, ale i politické strany hlásící se k demokratickým hodnotám. Cíl je jednoznačný: uspět ve volbách! Nicméně politické strany (i hnutí) by měly jasně deklarovat, jaký mají program a jak konkrétně chtějí tuto oblast ve svých regionech řešit.

Životní úroveň určité části romské populace se oproti minulému režimu značně zhoršila - to je bohužel holý fakt. Nemalá část je dlouhodobě nezaměstnaná a zadlužená. Sociálně vyloučené romské lokality, ghetta, vznikly zejména po listopadu 89, tedy v nových poměrech.

Stát - vrcholní, regionální ani místní politici, tuto oblast dostatečně neřeší. Bohužel tato problematika je mnohými, zejména komunálními politiky, často zneužívána k vlastní politické kariéře. Mnozí z těchto politiků, především starostů, situaci dlouhodobě podceňují a vzápětí volají po radikálním řešení situace. V tomto směru si bohužel ani romské elity nedokázaly získat adekvátní politický vliv pro spoluúčast na řešení situace.

I když čeští Romové prošli dlouhý kus cesty a za posledních dvacet dva let se toho uskutečnilo mnoho, proces zdárné integrace do společnosti se nám bohužel nedaří, jak bychom chtěli. I nadále je zde poměrně velká část lidí, která žije v nepřijatelných podmínkách, na okraji společnosti. Zoufalá situace, ve které se ocitají, je selháním nejenom jejich, ale i nás všech.

Přečteno: 2264x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo