romea - logo
16. listopadu 2019 (sobota)
svátek má Otmar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Politická korektnost po česku

Praha, 8.2.2012 12:28, (ROMEA)
ilustrační foto

Nemálo politiků se dnes v silně protiromských výrocích na všech úrovních doslova vyžívá a předhání. Ve vztahu k Romům hovoří často o politické korektnosti v negativním významu, o alibismu a pseudohumanistech, kteří prý brání úspěšnému řešení problémů. Těmto politikům je mnohdy jedno, že nenabízejí žádné řešení a že svými výroky často celou záležitost pouze vyhrocují. V očích široké veřejnosti tak poškozují celou romskou populaci.

Někdejší komunální politici Janáčková, Čunek či Řápková se díky svému radikálnímu postoji vůči Romům vyšvihli do vysokých pater celostátní politiky, stali se poslanci či senátory. Pokud bych měl připomenout alespoň „nejznámější výroky“, nelze vypustit ani starostu Nového Bydžova, který na oficiální web města nechal vyvěsit velmi ostré prohlášení: ,,Cikáni otravujou, kradou a znásilňují“. Za to si mimo jiné vysloužil trestní oznámení.

Zcela jistě nelze opomenout pana Doubravu, senátora a zastupitele Ústeckého kraje za hnutí Severočeši.cz, který velmi nelichotivě a poměrně často komentuje situaci Romů pro Parlamentní listy. Proslul zejména tím, že by neváhal v čase sociálních nepokojů vyslat na Romy do Ústeckého kraje armádu.

Bývalý hejtman a nyní poslanec ODS Jiří Šulc se v exkluzivním komentáři taktéž pro Parlamentní listy na adresu Romů vyjádřil: ,,Pro Cikány je normální nepracovat a krást.“

Nutno dodat, že oba dva pánové již mnoho let v Ústeckém kraji patří mezi poměrně známé politiky, a na současné nelichotivé situaci v regionu mají určitý podíl viny.

Otázkou je, co by politik v demokratické zemi říkat měl, a co by říkat neměl. Co je slušné, co neslušné? Nebo je pouze záměr (mnoha komunálních politiků) hrát tzv. romskou kartu, protože je to udrží na výsluní politického nebe? Pokud tomu tak doopravdy je, je to potměšilé a hloupé. A existuje proti podobným výrokům nějaká účinná obrana?

Nicméně musíme si zcela otevřeně přiznat, že patřičnou ,,munici“ k nelichotivým výrokům na adresu Romů jako celku mnohdy dodávají i někteří Romové sami. Ať už svým chováním nebo ostrými mediálními prohlášeními, kterých se dopouštějí především někteří romští předáci v regionech.

Řešení této ožehavé problematiky je tak zásadní z celospolečenského hlediska, protože tento jev ohrožuje sociální soudržnost, vyhrocuje vztahy mezi majoritou a romskou minoritou, dále zvyšuje riziko šíření extremismu protiromských nálad ve společnosti. Tím se pochopitelně ještě více zhoršuje a prohlubuje krize vzájemné soužití.

Předvolební rétorika

Je jasné, že s blížícími se krajskými a senátními volbami se v předvolebních kampaních začnou na problematice chudoby a sociálního vyloučení přiživovat nejenom extrémisté, ale i politické strany hlásící se k demokratickým hodnotám. Cíl je jednoznačný: uspět ve volbách! Nicméně politické strany (i hnutí) by měly jasně deklarovat, jaký mají program a jak konkrétně chtějí tuto oblast ve svých regionech řešit.

Životní úroveň určité části romské populace se oproti minulému režimu značně zhoršila - to je bohužel holý fakt. Nemalá část je dlouhodobě nezaměstnaná a zadlužená. Sociálně vyloučené romské lokality, ghetta, vznikly zejména po listopadu 89, tedy v nových poměrech.

Stát - vrcholní, regionální ani místní politici, tuto oblast dostatečně neřeší. Bohužel tato problematika je mnohými, zejména komunálními politiky, často zneužívána k vlastní politické kariéře. Mnozí z těchto politiků, především starostů, situaci dlouhodobě podceňují a vzápětí volají po radikálním řešení situace. V tomto směru si bohužel ani romské elity nedokázaly získat adekvátní politický vliv pro spoluúčast na řešení situace.

I když čeští Romové prošli dlouhý kus cesty a za posledních dvacet dva let se toho uskutečnilo mnoho, proces zdárné integrace do společnosti se nám bohužel nedaří, jak bychom chtěli. I nadále je zde poměrně velká část lidí, která žije v nepřijatelných podmínkách, na okraji společnosti. Zoufalá situace, ve které se ocitají, je selháním nejenom jejich, ale i nás všech.

Přečteno: 2255x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo