romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Svoboda: Občanská společnost pro nás znamená prioritu

Brno, 20.10.2009 10:49, (RH)

Na některé záležitosti související s neziskovým sektorem a romskou tematikou jsem se zeptali Cyrila Svobody, předsedy KDU-ČSL.

Jak by lidová strana řešila potíže neziskového sektoru zvlášť v dnešní době, při působení hospodářské krize?

Pro KDU-ČSL je silná občanská společnost dlouhodobou prioritou. Proto vytváření takové společnosti věnujeme v současném volebním programu dokonce samostatnou kapitolu. Chceme podpořit přijetí zákona o veřejně prospěšných organizacích, který bude mj. jasně definovat pojem vzájemné a veřejné prospěšnosti. Dále podpoříme novelu zákona o dobrovolnické službě, která umožní využití dobrovolníků při řešení některých problémů společnosti: Např. při zaměstnávaní mladých, dlouhodobě nezaměstnaných či jinak znevýhodněných lidí. Podrobnosti lze nalézt v našem volebním programu na stránkách www.kdu.cz

Jak byste do několika bodů shrnul priority lidovců ohledne témat spojených Romy?

Problému sociálně vyloučených skupin věnujeme velkou část naší sociální politiky. Naše řešení se opírá o dva principy. Musí být výhodnější pracovat nebo se připravovat na zaměstnání než žít jen ze sociálních dávek. A druhým principem je uchování respektu k důstojnosti každého člověka jako jedinečné bytosti. Budeme např. podporovat oživení postižených území vyloučených enkláv se spoluúčastí jejich obyvatel.

Umístili jste pro parlamentní volby nějaké Romy na kandidátkách? Na jakých místech, jaký efekt si od toho slibujete?

Podle dostupných informací na kandidátních listinách KDU-ČSL není žádný Rom. To neznamená, že romskou problematiku z tohoto důvodu nějak opomíjíme. Naopak. Je to dlouhodobá priorita křesťanských demokratů.

A ještě váš názor, jak nejlépe oslabit ultrapravicový extremismus.

Nulovou tolerancí proti rasismu a xenofobii. I současné zákony umožňují tvrdý postih vůči projevům extremismu. Je nutné, aby soudy využívaly maximální možnou míru postihu. Zákaz a rozpuštění Dělnické strany. Policie musí potírat jakékoliv projevy extremismu, např. rozpouštění demonstrací a zákazem akcí, které extremisté pořádají.

Vychází v Romano hangos 18-2009 na http://www.srnm.cz

Přečteno: 1139x
 

Kam dál:

Štítky:  

RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo