romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Svoboda: Občanská společnost pro nás znamená prioritu

Brno, 20.10.2009 10:49, (RH)

Na některé záležitosti související s neziskovým sektorem a romskou tematikou jsem se zeptali Cyrila Svobody, předsedy KDU-ČSL.

Jak by lidová strana řešila potíže neziskového sektoru zvlášť v dnešní době, při působení hospodářské krize?

Pro KDU-ČSL je silná občanská společnost dlouhodobou prioritou. Proto vytváření takové společnosti věnujeme v současném volebním programu dokonce samostatnou kapitolu. Chceme podpořit přijetí zákona o veřejně prospěšných organizacích, který bude mj. jasně definovat pojem vzájemné a veřejné prospěšnosti. Dále podpoříme novelu zákona o dobrovolnické službě, která umožní využití dobrovolníků při řešení některých problémů společnosti: Např. při zaměstnávaní mladých, dlouhodobě nezaměstnaných či jinak znevýhodněných lidí. Podrobnosti lze nalézt v našem volebním programu na stránkách www.kdu.cz

Jak byste do několika bodů shrnul priority lidovců ohledne témat spojených Romy?

Problému sociálně vyloučených skupin věnujeme velkou část naší sociální politiky. Naše řešení se opírá o dva principy. Musí být výhodnější pracovat nebo se připravovat na zaměstnání než žít jen ze sociálních dávek. A druhým principem je uchování respektu k důstojnosti každého člověka jako jedinečné bytosti. Budeme např. podporovat oživení postižených území vyloučených enkláv se spoluúčastí jejich obyvatel.

Umístili jste pro parlamentní volby nějaké Romy na kandidátkách? Na jakých místech, jaký efekt si od toho slibujete?

Podle dostupných informací na kandidátních listinách KDU-ČSL není žádný Rom. To neznamená, že romskou problematiku z tohoto důvodu nějak opomíjíme. Naopak. Je to dlouhodobá priorita křesťanských demokratů.

A ještě váš názor, jak nejlépe oslabit ultrapravicový extremismus.

Nulovou tolerancí proti rasismu a xenofobii. I současné zákony umožňují tvrdý postih vůči projevům extremismu. Je nutné, aby soudy využívaly maximální možnou míru postihu. Zákaz a rozpuštění Dělnické strany. Policie musí potírat jakékoliv projevy extremismu, např. rozpouštění demonstrací a zákazem akcí, které extremisté pořádají.

Vychází v Romano hangos 18-2009 na http://www.srnm.cz

Přečteno: 1135x
 

Kam dál:

Štítky:  

RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo