romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Czeslaw Walek byl odvolán hodinu poté, co se veřejnost dozvěděla o nové zmocněnkyni pro lidská práva

Praha, 23.2.2011 11:33, (ROMEA)
Czeslaw Walek

Přesně před týdnem, ve středu 16. února, jmenovala vláda novou zmocněnkyni pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. Hodinu poté co byla tato zpráva oznámena novinářům na tiskové konferenci, byl odvolán s funkce vrchního ředitele Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Czeslaw Walek. Server Romea.cz se bývalého vrchního ředitele zeptal, jak si tuto rychlost svého odvolání vysvětluje.

Na facebooku jste ve středu odpoledne ohlásil svůj náhlý odchod z Úřadu vlády. Stalo se tak týž den, kdy byla na post zplnomocněnce jmenována paní Šimůnková. Tou dobou ale patrně paní Šimůnková nemohla být seznámena s agendou Vašeho úřadu, aby byla schopna řešit personální otázky. Čím si tedy vysvětlujete tak náhlý krok? Vyvolává to dojem, jako by o tomto postupu bylo již předem rozhodnuto a čekalo se pouze na obsazení pozice zplnomocněnce.

Ano, o mém odvolání bylo již dávno předem rozhodnuto. Pořád věřím, že to nebylo rozhodnutí nové zmocněnkyně, ale rozhodnutí vedení úřadu vlády. Existovaly varianty jak to udělat jinak, méně bolestně pro všechny. Vedoucí úřadu se to rozhodl udělat takto razantně. Je to jeho právo.

Co bylo důvodem Vašeho odvolání? Považujete ho za oprávněné?

Technicky lze říci, že nebylo jiné možnosti. Již v listopadu proběhla na úřadu vlády organizační změna, dle které byla spojena funkce zmocněnce a ředitele sekce. Tzn. že jsem věděl, že budu odvolaný z funkce ředitele sekce a samotné odvolání jsem očekával. Z čeho jsem byl překvapený je:
a) Rychlost s jakou to proběhlo - zmocněnkyně byla jmenovaná v 10 hodin, v 13 hodin tento fakt byl oznámen na tiskové konferenci a ve 14 hodin mi byla předáno odvolání s tím, že mám do večera vystěhovat kancelář.
b) Fakt, že nechávají paní zmocněnkyni bez jakékoliv pomoci. Stala se z ní zmocněnkyně a zároveň vrchní úřednice. Té práce je tam opravdu hodně. Je to v podstatě spojená práce dvou osob. Paní zmocněnkyně není seznámena s úřadem a vedení úřadu jí nedalo ani možnost rozhodnout jak bude přebírat agendu.

Jak bude probíhat předávání Vaší agendy?

Od čtvrtka jsem formálně na překážce tzn. neměl bych docházet do práce, neměl bych dostávat žádné další úkoly. Dohodli jsme se s paní zmocněnkyní, že ji budu v prvních dnech agendu předávat se vším všudy. Paní zmocněnkyně mně sice nabízela určité řešení, abych mohl na úřadu alespoň po nějakou dobu zůstat, toto řešení však pro mně bylo nevýhodné a proto jsem jej nepřijal a dohodli jsme se spíš na neformální komunikaci.

Dostal jste od Úřadu či jiného státního orgánu nabídku na jinou pracovní pozici?

Úřad mi musel nabídnout místa, která má volná a která odpovídají mé kvalifikaci a praxi. Tyto nabídky jsem nepřijal. Jinak nepočítám s tím, že bych šel v nejbližší době pracovat pro tuto administrativu.

Jaké jsou plány, co se Vašeho bývalého postu týče? Bude post vrchního ředitele Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR zachován nebo zrušen?

Tento post je spojen s postem zmocněnce.

KAM DÁL?
Novou zmocněnkyní pro lidská práva je Monika Šimůnková

Radka Steklá, ptala se , ryz
Přečteno: 2834x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo