romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dalajlama obvinil Čínu z demografické agrese vůči Tibetu

Dillí, 29.3.2008 11:49, (ČTK)

Za "demografickou agresi" ohrožující tibetskou kulturu dnes označil čínskou vládní politiku exilový duchovní vůdce Tibeťanů. Do Tibetu se podle něj stěhuje stále více etnických Číňanů, což exilový duchovní vůdce Tibeťanů nazval "formou kulturní genocidy". Na tiskové konferenci v indické metropoli Dillí dalajlama rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo vyřešit krizi v Tibetu.

"Jsem tu bezmocný, mohu se jen modlit," citovala agentura AFP prohlášení dalajlamy, který se dnes v Dillí zúčastnil modliteb za oběti krvavých nepokojů v Tibetu. Spolu s ním se v Rádžghátu, tedy na místě zpopelnění otce indické nezávislosti Mahátmy Gándhího, modlil i duchovní vůdce tibetských buddhistů, představitelé hinduistů, muslimů a sikhů i stovky Tibeťanů.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Lidská práva

"Nemáme žádnou moc kromě spravedlnosti, pravdy, upřímnosti. Proto vyzývám mezinárodní společenství, aby nám pomohlo, prosím," řekl dalajlama.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 zároveň zopakoval své výzvy k dialogu s Pekingem a zdůraznil, že neusiluje ani o nezávislost Tibetu, ani o nezdar olympijských her v Pekingu. V otevřeném dopise "čínským sestrám a bratřím" zveřejněném v Dillí dalajlama ujišťuje svou ochotou spolupracovat s čínskými autoritami v zájmu nastolení míru a stability v Tibetu.

Na tiskové konferenci ale dalajlama zároveň poukázal na "kulturní genocidu", kterou čínská vláda provádí v Tibetu.

"Jsou důkazy, že Číňanů v Tibetu každým měsícem přibývá," řekl. Ve Lhase žije nyní podle dalajlamy 100.000 Tibeťanů, ale dvojnásobek lidí odjinud. Většinou jsou to prý Chanové, tedy největší etnická skupina v Číně.

Očekává se navíc, že po letních olympijských hrách bude přesídlen do Tibetu další milion lidí, řekl dalajlama. Neuvedl ale, odkud tuto informaci získal.

Přečteno: 854x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Tibet, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo