romea - logo
24. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dalajlama obvinil Čínu z demografické agrese vůči Tibetu

Dillí, 29.3.2008 11:49, (ČTK)

Za "demografickou agresi" ohrožující tibetskou kulturu dnes označil čínskou vládní politiku exilový duchovní vůdce Tibeťanů. Do Tibetu se podle něj stěhuje stále více etnických Číňanů, což exilový duchovní vůdce Tibeťanů nazval "formou kulturní genocidy". Na tiskové konferenci v indické metropoli Dillí dalajlama rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo vyřešit krizi v Tibetu.

"Jsem tu bezmocný, mohu se jen modlit," citovala agentura AFP prohlášení dalajlamy, který se dnes v Dillí zúčastnil modliteb za oběti krvavých nepokojů v Tibetu. Spolu s ním se v Rádžghátu, tedy na místě zpopelnění otce indické nezávislosti Mahátmy Gándhího, modlil i duchovní vůdce tibetských buddhistů, představitelé hinduistů, muslimů a sikhů i stovky Tibeťanů.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Lidská práva

"Nemáme žádnou moc kromě spravedlnosti, pravdy, upřímnosti. Proto vyzývám mezinárodní společenství, aby nám pomohlo, prosím," řekl dalajlama.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 zároveň zopakoval své výzvy k dialogu s Pekingem a zdůraznil, že neusiluje ani o nezávislost Tibetu, ani o nezdar olympijských her v Pekingu. V otevřeném dopise "čínským sestrám a bratřím" zveřejněném v Dillí dalajlama ujišťuje svou ochotou spolupracovat s čínskými autoritami v zájmu nastolení míru a stability v Tibetu.

Na tiskové konferenci ale dalajlama zároveň poukázal na "kulturní genocidu", kterou čínská vláda provádí v Tibetu.

"Jsou důkazy, že Číňanů v Tibetu každým měsícem přibývá," řekl. Ve Lhase žije nyní podle dalajlamy 100.000 Tibeťanů, ale dvojnásobek lidí odjinud. Většinou jsou to prý Chanové, tedy největší etnická skupina v Číně.

Očekává se navíc, že po letních olympijských hrách bude přesídlen do Tibetu další milion lidí, řekl dalajlama. Neuvedl ale, odkud tuto informaci získal.

Přečteno: 866x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Tibet, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo