romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další brutální protiromský útok v Maďarsku, napaden chlapec a těhotná žena

Veröce (Maďarsko), 6.8.2009 15:11, (ROMEA)

Maďarští neonacisté zbili ve vesnici Veröce romského chlapce a těhotnou ženu, píše server Pravda.sk. Podle mluvčího místních Romů Istvána Gaspara extremisté také vyhrožovali, že "zabijí každého Roma ve vsi". Stalo se tak ve středu večer během hudebního festivalu neofašistických skupin nazvaného Maďarský ostrov. Maďarsko zažilo za poslední rok sérii útoků proti romské menšině.

Maďarská policie zvýšila bezpečnostní opatření, posílila hlídky a uzavřela ulice, kde Romové bydlí. Sami Romové vytvořili noční hlídky na ochranu svých rodin. Mluvčí místních Romů István Gaspar popsal, jak se vše seběhlo. Extremisté nadávali jeho dceři a dvěma vnoučatům už v úterý. Informoval server iDNES.cz.

Ve středu jeho rodinu napadli. Těhotnou dceru srazili na zem a jednoho chlapce několikrát udeřili. Načež se mezi místními Romy a extremisty strhla bitka. Neonacisté, kteří prý měli na tričkách nápisy "Nenávidím cikány!" a "Bílé Maďarsko!", podle Pravdy.sk vyhrožovali, že v noci Romy zabijí.

Maďarsko zažilo za poslední rok sérii útoků proti romské menšině. Přibylo jich poté, co země upadla do hluboké ekonomické krize. Od loňského července tam bylo povražděno šest Romů, dalších 49 utrpělo při útocích zranění. Naposledy zastřelili neznámí pachatelé 45letou Romku v pondělí ve východomaďarském městě Kisléta, její dceru vážně zranili.

Šéf ERTF Rudko Kawczinski požádal Radu Evropy, komisaře OSN pro lidská práva, Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropský parlament, aby se vyjádřili k poslední rasově motivované vraždě a k sérii brutálních protiromských útoků v Maďarsku.

KAM DÁL?
V Maďarsku zastřelena Romka, její 13letá dcera vážně zraněna

ROMEA, , Pravda.sk, iDNES.cz
Přečteno: 1240x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo