romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dáša van der Horst: "Negr" by se prezidentem nestal

Praha, 16.9.2010 13:15, (iHNed.cz)

Lidskoprávní smečka s pěnou u huby zatíná tesáky do lýtka bílého heterosexuálního daňového poplatníka s více než dvěma dětmi. Zdá se vám to tvrzení na úvod šokující? Záměrně. Řídím se totiž radou Romana Jocha, podle níž "musíte na úvod šokovat. A pak tezi dál vysvětlit a upravit."

Debaty o pojímání lidských práv se v českém prostředí účastní dva pomyslné hráčské týmy: "aktivisté", kteří staví na principech univerzality a nedělitelnosti lidských práv a "(ultra)konzervativci", kteří je chápou optikou M. Thatcherové a R. Reagana. Za pozornost stojí, že obě zmíněné osobnosti jsou politici. A jejich pohled na lidská práva (třeba důraz na právo vlastnit majetek či držet zbraň) je také pohledem lidí, kteří potřebují získat politické body. Na rozdíl od nich pohlíží Amnesty International na lidská práva optikou zkušeností z terénu: již pět dekád navštěvujeme věznice, uprchlické tábory, konfliktní nebo jinak postižené lokality.

Kromě svědectví obětí bezpráví vychází náš pohled zásadně z mezinárodních smluv. Ty jsou však často porušovány právě politiky. Neumím si představit, že by v rámci české vládní podpory lidskoprávním projektům například v Bělorusku, byla používána optika baronky Thatcherové. Domnívám se, že o takovou "pomoc" by nikdo z místních obránců lidských práv nestál. Naopak by je asi uvítala vládnoucí garnitura.

Je také třeba si vyjasnit, jakou roli hrají jednotlivé skupiny v souvislosti s lidskými právy. Pokud tvrdíme, že práva žen nelze bránit s ohledem na to, že jsou ženy, ale lidé, pak je třeba mít odvahu připustit si fakt, že v mnoha případech jsou práva žen porušována ne proto, že jsou lidské bytosti, ale právě proto, že jsou ženy. Jedná se o mrzačení pohlavních orgánů, znásilnění (specificky v ozbrojených konfliktech), přístup ke vzdělání atd. Obdobně jsou porušována práva i různých náboženských a etnických skupin či menšin. Proto má smysl bojovat specificky za práva konkrétních skupin lidí.

V souvislosti se skupinovými právy je třeba se zastavit i u politické korektnosti. Konzervativní proud poukazuje na to, že politická korektnost problematizuje identitu Západu, v čemž vidí ohrožení. Naopak lidskoprávní organizace v ní vidí nástroj, který může posílit znevýhodněné skupiny a ty se díky změně pojmů či celkového přístupu společnosti dokážou emancipovat. Klasickým příkladem je současný americký prezident, který se dostal na svůj post nejen díky svým nesporným kvalitám, ale také kvůli celkové změně klimatu. Není myslitelné, že by si Američané zvolili za svého prezidenta negra, ale coby Afroameričan dostal šanci.

Nejen z titulu mé funkce je jasné, který proud pojetí lidských práv zastávám. Zároveň se však domnívám, že pluralita pohledů je zdravá: pomáhá tříbit diskusi a nutí (alespoň některé) k přemýšlení.

Publikováno s laskavým souhlasem autora

Dáša van der Horst, ředitelka Amnesty International ČR
Přečteno: 1778x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo