David Beňák: Romové nebojme se sčítání lidu

My Romové jsme měli vždy problém s důvěrou ve státní instituce. Tento postoj je v mnohých z nás zakořeněný z dob, kdy byli naši prapředkové velmi tvrdě pronásledováni a řada současníků zažila také pronásledování během 2. světové války. Já sám patřím k mladé generaci Romů, která zažila „novodobou“ formu útlaku (potýkání se s projevy rasismu a anticiganismu atd.) a z vyprávění od své babičky jsem slyšel o útrapách, které zažila během 2. světové války. To všechno může být pro mě osobně a pro řadu dalších Romů pádným důvodem k tomu, že v rámci sčítání lidu nebo pro jiný úřad, instituci svou skutečnou národnostní identitu (Rom) neodhalím.
Osobně jsem se rozhodoval co do sčítacího dotazníku uvedu. Rozhodl jsem se, že do sčítacího dotazníku uvedu do kolonky národnost Rom. Stát, ani nikdo jiný mě k tomu nenutí. Přesto to uvedu.
Tím první důvodem je to, že se nestydím za svůj rodinný původ, kořeny a kulturu a hodnoty. Tím druhým důvodem je to, že pomůžu nevládním neziskových organizacím českým i mezinárodním v prosazování programů na naší podporu.
Ať se nám to líbí nebo ne. Dnešní svět politiky, podnikání… je založen na číslech. Když si vezmeme jak dopadly výsledky sčítání lidu v roce 2001, tak se k romské národnosti přihlásilo něco málo přes 11 tisíc z nás. S takovým číslem nepřesvědčíte nikoho, že je potřeba na programy zaměřené na podporu Romů vyčlenit stovky miliónů korun. V uplynulých deseti letech se tak trochu dohadovalo o tom, kolik Romů v Česku žije. Rozptyl odhadů byl 150.000 až 300.000 Romů.
Nebojte se přihlásit k romské národnosti, pokud se cítíte být Romem. Je to důležité pro mnoho z nás. Potřebujeme pro vládu, kraje i obce argumenty, čísla, která nemůžou zpochybňovat. Je stále velký počet úředníků a politiků, kteří své postoje, které nám Romům škodí, obhajují právě výsledky sčítání lidu z roku 2001. Navíc, podle platných zákonů, pokud se přihlásí k jiné národnosti než české v daném kraji či obci více než 10% obyvatel musí v rámci zastupitelstva existovat výbor, který se budou touto problematikou zabývat a musí být členy tohoto výboru zástupci národností. To je přece možnost pro nás se zapojit do rozhodování v rámci obcí a krajů.
Ukažme se, dejme o sobě vědět. Jen tak můžeme prosazovat svoje zájmy. V malé obci, v kraji i ve vládě. Nebudou výsledky vidět hned a taky nemusí být vždycky podle našich představ, přesto se nesmíme vzdávat. I když je to těžko pochopitelné, výsledky nového sčítání lidu můžou některé věci změnit.
Kam dál:
- Čeněk Růžička: Vím skoro jistě, že bych ani tříminutové, natož šestiminutové zakleknutí, hlavně kvůli stresu, nevydržel!
- Vojtěch Lavička: Nikdo soudný si nemůže myslet, že ghetta zmizí z České republiky, to je dáno existencí chudoby
- Šimon Krbec: Zpochybňování romského holokaustu jako genocidy druhé kategorie, iracionální debata, zda a kdy se židovská a romská jména mohou číst zároveň
- Jaroslav Miko: Čísly házenými od boku se Radek Banga přidal k laciným soudcům, jeho výroky nejsou pravdivé
- Vojtěch Lavička: Tvrdá data proti konspiracím a dezinformacím. Vakcíny proti onemocnění COVID-19 jsou účinné
- Předseda ČSÚ Marek Rojíček pro ROMEA TV k letošnímu sčítání: Přihlásit se ke své národnosti je dobrovolné, ale stěžejní pro domožení se svých práv
- Žalobce žádá podmínku kvůli komentářům k teplickým prvňáčkům
- Čestmír Horký: Nesbírejte víčka. Lépe pomůže Znesnáze
- Případ komentářů pod fotkou prvňáků z Teplic se protahuje
- Jarmila Balážová: Janko, udělal jsi toho hodně, zůstal za tebou obrovský kus práce
- Soud chtěl opět řešit nenávistné komentáře pod fotkou prvňáčků, ale nepřišly svědkyně
- Lenka Španihelová: Návrh ministryně Maláčové na změnu dávek může zhoršit kvalitu života u mnoha z těch, kteří potřebují pomoci nejvíce