romea - logo
19. května 2019 (neděle)
svátek má Ivo
Loading
rozšířené vyhledávaní

Demonstrace za školství bez antisemitů a rasistů bude. Bátora nemá být odvolán, ale povýšen

Praha, 30.8.2011 11:54, (ROMEA)
ilustrační foto

Ministr školství Josef Dobeš (VV) se dohodl s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, že k 1. září odvolá z postu personálního ředitele svého chráněnce Ladislava Bátoru. Podle předsedy poslaneckého klubu VV Víta Bárty bude Bátora přeřazen do funkce zástupce ředitele kanceláře ministra školství. Podle bývalého ministra školství Ondřeje Lišky jde spíše o povýšení, proto chce dříve avizovanou demonstraci za školství bez antisemitů a rasistů, kterou pořádá první školní den, uskutečnit.

Bátora bude nově "vicekancléř ministerstva školství," řekl Bárta v České televizi. "Byli jsme informováni o tom, že pan Bátora bude řadovým zaměstnancem ministerstva školství. Tak, jak to bylo řečeno panem Bártou ..., tak to trochu podlamuje princip důvěry v tuto dohodu," reagoval v ČT poslanec za TOP 09 Stanislav Polčák. Ministři TOP 09 se odmítli kvůli Bátorovu setrvávání ve funkci personálního ředitele účastnit minulý týden jednání vlády.

Toto přeřazení na jiný post se jako odvolání Bátory brát nedá, spíše jako povýšení. Je o tom přesvědčen Ondřej Liška, předseda Strany zelených, který chod úřadu zná z doby, kdy tu působil jako ministr školství. "Ředitel kabinetu ministra je druhým nejmocnějším mužem na ministerstvu, protože převádí ministrovi pokyny do celé instituce. A je také nadřízeným personálního ředitele. Bátora se tak nově stane zástupcem svého dosavadního nadřízeného, takže de facto povýší,“ řekl serveru Romea.cz Ondřej Liška.

NEPŘEHLÉDNĚTE 
 Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi
 Dobeš odvolá Bátoru z funkce personálního ředitele a povýší ho na vicekancléře. TOP 09 souhlasí.

Demonstrace za odvolání Ladislava Bátory z ministerstva školství, pod mottem "Školství bez antisemitů, rasistů a fašistů!" se nejen z tohoto důvodu uskuteční. "Bátorovo povýšení prezentované jako odstranění je dalším kardinálním důvodem proto, aby se demonstrace u ministerstva školství konala. Zvu všechny, aby přišli v co nejhojnějším postu. Skutečný problém není jen Bátora, ale i ti, kteří ho drží u moci," řekl Ondřej Liška, pořadatel tohoto protestu.

Demonstrace se uskuteční ve čtvrtek 1. září od 15.00 hodin na pražském Maltézském náměstí. "Chceme, aby nový školní rok začal bez toho, že v jeho vedení budou působit lidé prokazatelně spojení s antisemitskými, fašistickými a holokaust popírajícími subjekty. Ministr Dobeš dal jmenováním Ladislava Bátory do funkce personálního ředitele alarmující příklad všem mladým lidem, kteří jsou vedeni k hodnotám tolerance a respektu. Ničí práci pedagogů, kteří tyto studenty vzdělávají," píše Liška na facebookové události k této demonstraci.

Za odvolání Ladislava Bátory se postavila nejen řada nevládních organizací, ale také skupina senátorů a například Svaz osvobozených politických vězňů a pozůstalých v ČR.

"Písemné výzvy se ukázaly jako málo účinné. Proto vás zveme na toto shromáždění, abychom společně svou osobní přítomností vyjádřili nesouhlas s tím, jaký dostávají představitelé nenávistných ideologií prostor ve veřejných funkcích, a to za podpory ministra i prezidenta republiky. Přijďte a pomozte ukázat, že do čela českého školství nepatří lidé hlásící se k nenávistným myšlenkám, antisemitismu a intoleranci," dodává Liška.

KAM DÁL?
 Dobeš odvolá Bátoru z funkce personálního ředitele a povýší ho na vicekancléře. TOP 09 souhlasí.
 Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi
 Buďme TOP 09 vděčni i nevděčni...

 Nečas má absenci ministrů TOP 09 za neomluvenou a neomluvitelnou. Podle Kalouska je nesouhlas s přítomností neonacisty na MŠMT dostatečná omluva

Přečteno: 1440x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo