romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Deníky komentují spoty Národní strany a situaci Romů

Praha, 22.5.2009 11:29, (ROMEA)

Protiromské volební spoty nacionalistické Národní strany a krajně pravicové Dělnické strany i společenské podhoubí, z něhož podobné nálady vznikají, dnes komentují české deníky.

Komentátor Práva píše, že klip Národní strany asi vidělo pramálo lidí a už ho neuvidí, ale ví o něm celý národ. Poznamenává, že s odsuzováním něčeho, co většina lidí nesmí posoudit vlastníma očima, mají lidé v Česku nedobré zkušenosti a "instinkt často velí sympatizovat se vším, co vrchnost zakazuje". "A kdo to neviděl, tomu se žaludek nezvedl, takže nemusí cítit puzení obracet se k náckům zády, jak radí exministr Kalousek. Nejsmutnější mi však přijde, že jsme se takto administrativně vyrovnali s nácky, avšak latentní rasismus, který náckovství živí, poroste dál," píše autor.

"Skličující bídu a s ní spojenou kriminalitu, alkoholismus, vysokou nemocnost a úmrtnost části českých Romů nedokázaly vlády řešit. Částečně z lenosti, částečně proto, že nechtěly porušovat politickou korektnost. Podle ní jsou pouze chudí lidé a nerozlišuje se barva pleti. Jenže mezi Romy je zbídačených nezaměstnaných, kteří ztratili motivaci i schopnost běžného života, relativně více než mezi bělochy. Politici, kteří tyto problémy zdánlivě řeší, rázně vzbuzují sympatie zvláště chudších bělochů. Ti totiž poukazují na to, že zatímco oni se na svých deset tisíc nadřou, nezaměstnaní Romové je získávají na dávkách a ještě kradou. Je to zjednodušený, křivý pohled - leč má značný politický potenciál. Jiří Čunek by o něm uměl povídat. Národní či Dělnická strana hrají na stejnou strunu. Ale musí hrát víc nahlas, protože jsou malé a nikdo je zatím nebere vážně," píše komentátor Mladé fronty Dnes.

Čtvrtečním veřejným slyšením v Senátu, jehož účastníci se zabývali problémem neplatičů, se věnuje komentář Lidových novin (LN). Některá řešení problému tam nastínila chomutovská primátorka Ivana Řápková. "Předem musíme dát paní Řápkové i například Jiřímu Čunkovi za pravdu v tom, že stát starostům vůbec nepomáhá. Zároveň ale nelze přijmout návody, které spletité a léta vzrůstající problémy 'řeší' jednoduše a téměř zdarma. Bez ohledu na to, jak bude nějaká celostátní politika vůči Romům či šířeji všem sociálně vyloučeným vypadat, rozhodně nebude levná," píše autor.

Podle komentátora Hospodářských novin hrozí českým a moravským zemím velký konflikt, ale nikoli rasový, nýbrž sociální. "Proč? Ubývá práce; frustrovaní lidé hledají viníka; a generace 'dávkařů' se nestíhá adaptovat na novou situaci," ptá se a odpovídá autor a shrnuje: "Velký společenský konflikt v žádném případě není nevyhnutelný - pro začátek by stačilo, aby vláda netahala za opačný konec než obce. Tak jako v konfliktu Řápková v. Kocáb."

Přečteno: 1363x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Národní strana, Ivana Řápková, Exekuce sociálních dávekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo