romea - logo
17. listopadu 2019 (neděle)
svátek má Mahuléna
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deníky komentují víkendový zakázaný pochod neonacistů

Praha, 21.1.2008 9:40, (ROMEA/ČTK)

Komentář Lidových novin (LN) oceňuje rozhodnutí ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) opustit záměr "upravit, rozuměj omezit shromažďovací práva v Česku". Pospíšil to zvažoval kvůli zakázanému pochodu, jejž neonacisté plánovali na víkend do Plzně. "Zákazem demonstrací se nezbavíme jediného 'nácka'. Erár by sice ušetřil nějakou tu korunu, ale okleštění svobody za to nestojí," napsal komentátor LN.

ČTĚTE TAKÉ
SPECIÁL: Vše o pochodu neonacistů v Plzni

"Pokud ale náckové zvedají hlavu a naplano mobilizují policii, neměl by se zpřísnit 'příliš liberální' shromažďovací zákon? Zní to svůdně, ale neměl. Nežijeme v časech ohrožení republiky. Neonacisté jsou na okraji společnosti; příslušnost k nim je hanba, odpor vůči nim je ctnost. Kvůli nim není třeba sahat na jeden z nejlepších výdobytků optimistické doby po roce 1989," píše komentátor Hospodářských novin (HN).

Komentátor Práva hodnotí postup plzeňského primátora Pavla Rödla, který pochod extremistů v západočeské metropoli zakázal. "Snazší je vystoupit energicky proti neonáckům, nikdo je nemá rád. Ani já. Ale právo má přednost. Přednost práva je francouzské jméno pro právní stát čili vládu zákona," napsal autor.

Přečteno: 900x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Neonacistický pochod v PlzniHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo