romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deset virtuálních postav bude žáky učit toleranci k menšinám

Praha, 30.3.2007 10:32, (ČTK)

Irácký azylant Jami, Ukrajinka Olga, romský chlapec Daniel a další virtuální hrdinové budou provázet žáky základních a středních škol multikulturní výchovou. Webovou aplikaci www.czechkid.cz dnes novinářům představili tvůrci z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Multikulturní výchova je jedno z průřezových témat, které by školy v souladu s reformou měly od příštího roku začlenit do výuky všech předmětů. Tříletý projekt, díky kterému pomůcka pro pedagogy vznikla, odstartoval průzkum v terénu. Autoři zjišťovali, jak učitelé k problému přistupují a jaké metody výuky používají.

"Je to výbušné téma a není lehké s ním pracovat. Výsledky průzkumu nebyly nijak optimistické, učitelé se sice shodli, že je potřeba se s tématem vypořádat, ale neměli jednoznačnou představu jak," řekla autorka Czechkid Dana Moreeová. Někteří pedagogové si podle ní nebyli jistí, jestli tak kontroverzní téma zvládnou žákům správně podat.

Moreeová se proto inspirovala v Británii, kde mají s multikulturní výchovou dlouholeté zkušenosti. Britský projekt aplikovala na české poměry a společně s týmem studentů vytvořila deset postav, které reprezentují různé kultury, ale zároveň jejich charaktery neodpovídají stereotypům, které jsou s nimi často spojeny.

"Jednou z nejsložitějších je u nás romská problematika. Vytvořili jsme proto dvě postavy. Daniel je spíše ze sociálně slabšího prostředí a mluví romsky. Andrea romsky nerozumí, má problémy s identitou, snaží se je překonat třeba tím, že se přihlásí na lekce romských tanců," přibližuje hrdiny Moreeová.

Postavy žijí na malém městě, scházejí se v čajovně nebo v klubu a hovoří mezi sebou například o tom, jak se do České republiky dostaly. Vyprávějí si o svých rodinách, náboženství nebo jídle, které doma vaří. Učitelé mají k dispozici odborné texty, metodickou příručku a audionahrávku rozhovorů s lidmi, kteří se problematice věnují.

Podle autorů si děti v pilotních školách díky hrdinům často uvědomily, jakým problémům musí čelit jejich spolužáci. Učitelé jsou prý různě odvážní, začínají obvykle s dvojjazyčností, postupně se propracují ke složitějším tématům. "Ukazuje se, že pokud jsou si metodicky silní v kramflecích, troufnou si na odvážnější témata a nebojí se diskusí," tvrdí Moreeová.

Pilotně projekt vyzkoušelo 15 základních a šest středních škol v Praze a Středočeském kraji. Kromě výuky češtiny, základů společenských věd, dějepisu nebo zeměpisu ho uplatní hlavně učitelé angličtiny, protože všechny dialogy jsou napsané "zrcadlově". Projekt je financovaný ze státního rozpočtu, Evropského sociálního fondu a Britskou radou.

Přečteno: 1354x
 

Kam dál:

Štítky:  

zpravodajství, DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo