romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děti ve Valašském Meziříčí zdokonalují své pěvecké umění

Valašské Meziříčí, 4.1.2012 15:39, (ROMEA)
FOTO: Iva Hlaváčková

Děti z Valašského Meziříčí se učí hudebním dovednostem a romské kultuře, a to v rámci projektu Romský mentor, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury.

Skupinu dětí vede hudebník Ivan Kandráč, který s dětmi pracuje na rozvoji jejich pěveckých a rytmických dovedností s plánem pěveckého vystoupení na závěr projektu.

Po počátečním ostychu, kdy se děti nejprve seznamovaly, došlo postupně ke stmelení kolektivu dětí, a tak i k určitému naplnění společného hesla skupiny, které zní: Dohromady jsme jeden. Děti se v rámci každého setkání věnovaly nacvičování zpěvu českých, romských, ale i zahraničních písní. S hudbou samozřejmě souvisí i rytmika a tanec, který děti také velmi baví, a proto byla některá setkání tancem obohacena. Ve společných diskuzích se děti věnovaly tématům budoucnosti, čeho by chtěly dosáhnout a s tím spojenou volbou povolání. Děti si přiblížily také romské tradice a romské osobnosti.

Trénování zpěvu pak doplnily i výtvarné aktivity a hry. Děti například nakreslily různorodé kresby na téma romská kultura či se věnovaly malbě na keramiku. V rámci předvánočního setkání děti nejprve vytvářely vánoční přáníčka a potom si s mentorem a romskou pamětnicí povídaly o tom, jak vypadají romské a české Vánoce dnes a jak tomu bylo kdysi. Děti se dověděly, jak slavili Romové Vánoce ještě před druhou světovou válkou na Slovensku. Nakonec děti zazpívaly několik písní, které se v průběhu prvního školního pololetí naučily a jelikož se všem přítomným rodičům jejich vystoupení velmi líbilo, musely dokonce pár písní přidat. Nezbývá nic jiného než všem dětem popřát mnoho dalších nejen pěveckých úspěchů.

Do České republiky projekt přinesla organizace Open Society Institute (OSI) z Budapešti a je realizován od roku 2011 občanským sdružením ROMEA.

Více informací naleznete na stránkách sdružení ROMEA či na facebooku.

Přečteno: 774x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo