romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Děti z Kladna se v rámci projektu Romský mentor věnovaly mediální tvorbě a vytvořily časopis

Kladno, 21.2.2012 13:51, (ROMEA)
Při společné hře. Foto: ROMEA

Děti z kladenské základní školy praktické se pod vedením žurnalisty Patrika Bangy věnovaly mediální tvorbě a za krátkou dobu vytvořily vlastní časopis.

Díky vstřícné spolupráci ZŠ v Pařížské ulici v Kladně se děti v rámci projektu Romský mentor dvakrát do měsíce scházely a společně pracovaly pod názvem „Dětská informační agentura“. Panovaly obavy, zda tato tématika bude děti zajímat a bavit. Patrik Banga však hned v počátku děti zaujal svou energičností a kreativitou.

První setkání probíhalo v duchu seznámení se s prostředím redakce a práce redaktora, co je to blog či kdo je bloger. Nechybělo ani představení různých typů médií. Děti postupně získávaly znalosti jak psát recenzi, vést rozhovor a dozvěděly se vše co je potřeba k tvorbě časopisu, aby si svůj vlastní časopis mohly vytvořit. Děti se průběžně věnovaly redaktorské práci, ať již volbě vhodných témat či tvorbě samotných textů. Jelikož časopis netvoří jen text, ale i grafická stránka, děti vybíraly či vytvářely vhodné fotografie či ilustrace svých textů. V rámci setkání nechyběly ani dramatické hry, které vždy nejen uvolnily atmosféru, ale prohlubovaly i vzájemné vztahy mezi dětmi a mentorským týmem.

Děti si vyzkoušely i umění vést rozhovor a to hned s dvěma hosty. První interview děti vedly se zpěvákem Gypsym.cz, který děti navštívil a připravil pro ně hudební workshop. Ani další host spisovatel Dezider Banga, který děti seznámil s romskou literární tvorbou, neunikl zvídavým otázkám. Exkurze do Národního technického muzea dětem přiblížila nejen prostředí tiskařské a fotografické dílny. Poté již děti dokončovaly práci na časopisu, který nazvaly „Školopis“.
Závěrečná schůzka přinesla živou diskuzi nad již vytištěným časopisem a celkové hodnocení projektu. Setkání bylo nad očekávání emotivní, protože si děti Patrika velmi oblíbily. Nechyběla samozřejmě pochvala a povzbuzení k psaní dalších článků.

Romský mentor je projekt, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury. Do České republiky jej přinesla organizace Open Society Institute (OSI), program Arts and Culture z Budapešti, který projekt plně dotuje. Realizátorem v Česku je od roku 2011 občanské sdružení ROMEA.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

ih
Přečteno: 521x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo