romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dětský klub Romaňi giľi v Chomutově úspěšně dokončil první polovinu projektu Romský mentor

Chomutov, 20.12.2011 14:28, (ROMEA)
Učíme se hrou!

Romský mentor je projekt, jehož hlavním cílem je přispět k integraci znevýhodněných dětí prostřednictvím realizace volnočasových aktivit z oblasti umění a kultury. Do České republiky jej přinesla organizace Open Society Institute (OSI) z Budapešti a je realizován od letošního roku 2011 občanským sdružením ROMEA.

Do projektu se v letošním roce zapojila také Oblastní charita Most a to přesně s klubem Romaňi giľi, do kterého docházejí děti ve věku povinné školní docházky. Zpěvák a hudebník Kristián Drapák zde děti seznamuje s hudbou, zpěvem a související pohybovou průpravou, s důrazem na tradiční romskou hudbu. Cílem skupiny je vytvoření uměleckého pásma, jehož hlavní náplní má být právě zpěv a tanec.

Od začátku projektu děti procvičovaly zpěv, rytmické cítění a učily se romské a české písně. Výroba vlajek (české, romské a EU) a diskuze o symbolech vlajek či významu jednotlivých písní, obohatila znalosti dětí. Následovalo seznámení s hudebními nástroji a romskými osobnostmi nejen z hudebního prostředí. Průběžně děti procvičovaly zpěv a učily se nové písně. Rozvoj kreativity pomocí výtvarných aktivit také nebyl opomenut. Při mikulášském setkání děti zpívaly písně, které se zatím naučily a na závěr samozřejmě nemohl chybět čert. Poté děti navštívily centrum města a podívaly se na rozsvěcení vánočního stromečku. Posledním předvánočním setkáním, již osmým v řadě se skupina dostala přesně do poloviny své práce. Děti hravou formou procvičovaly znalosti o romské kultuře, které během setkání získaly, kreslily, čím by se v budoucnu chtěli stát, hrály hry a zpívaly. Jako pokaždé skupiny setkání zakončila závěrečným společným pokřikem. Na konci projektu se můžeme těšit na jejich závěrečné vystoupení.

Projekt je plně dotován z OSI Budapešť (Program Arts and Culture) a je realizován v rámci Dekády romské inkluze.

Více informací naleznete na stránkách sdružení Romea či na facebooku.

Přečteno: 724x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo