romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dežo Cigán Loupežník

Brno, 22.7.2008 12:43, (Převzato: Brněnský deník)

Podle diskuzí na internetové verzi brněnského Deníku Rovnost nepřeje zdejším Romům nikdo nic dobrého. Prý jen kradou, parazitují, dělají nepořádek a děti. A obvykle následuje doporučení k návratu do Indie či kam. Každý pokus o pomoc těmto lidem je marněním peněz. Vrcholem argumentace pak je: Zkuste si vedle nich bydlet. Je to stanovisko velmi pohodlné a velmi nepraktické. A také velmi nespravedlivé. Takzvaný bílý muž se totiž v mnohém chová úplně stejně, jen v řádově větším měřítku.

Zatímco někteří Romové ničí svůj byt a okolí, nositelům civilizace se daří ničit celou planetu. Zatímco někteří Romové kradou peněženky a šrot, někteří jejich bílí spoluobčané dokážou ukrást miliardy a celé továrny. Zatímco někteří Romové někdy někoho zbijí či přinejhorším vytáhnou nůž, z rozhodnutí některých bílých politiků umírají desítky tisíc příslušníků méně vyspělých národů při různých civilizačních misích.

V souboji zlodějiny teď v Brně získali ti „slušnější“ navrch. Podařilo se jim už pět set romských rodin připravit o byt. Vše pěkně podle práva. Ale ve skutečnosti jen developeři zneužívají malé právní a ekonomické gramotnosti těchto lidí (více zde... Brno se snaží řešit problémy Romů s bydlením).

Není to nic nového. Stačí otevřít knihu od Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj Loupežník. Na Zakarpatské Rusi tamní obyvatele podobným způsobem okrádali protřelí obchodníci už před sto lety. Až se kvůli tomu Nikola dal na loupežnickou kariéru. Třeba se teď Brno dočká také svého Deža Cigána Loupežníka. O něm ale knihu nikdo psát nebude.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Agentura - Odbor pro sociální začleňování v romských lokalitách při Úřadu vlády

Zbyněk Vičar
Přečteno: 1352x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Bydlení, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo