romea - logo
27. listopadu 2021 (sobota)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Divadlo Ponec ožilo romskou hudbou, tancem i poezií

Praha, 2.7.2007 16:36, (ČTK/ROMEA)

Žižkovské divadlo Ponec a jeho nejbližší okolí dnes večer podruhé patřilo živelné romské hudbě, tanci a divadlu. Ponec je divadlo zaměřené především na tanec, a proto si jej pořadatelé vybrali - tanec je jedním ze základních kamenů romské kultury. Divadlo sídlící na pomezí Žižkova a Karlína se snaží pořady zaměřené na integraci menšin zařazovat pravidelně. Dva večery romské kultury nazvané Romano ilo (Romské srdce) zároveň uzavřely letošní divadelní sezonu v Ponci.

VIDEO
Dva večery romské kultury - Romano ilo (Romské srdce)

Ještě před zahájením programu lákala návštěvníky živá hudba před divadlem, rytmickými tóny se nechali vedle malých tanečníků unést i premiér Mirek Topolánek a ministryně Džamila Stehlíková. Program přilákal velké množství diváků, kteří zcela zaplnili sál a mnozí z nich museli celou dobu stát. Zároveň mnozí neváhali a během celého programu se zapojovali mezi účinkující a tančili. Nakonec se v taneční parket proměnilo celé divadlo. Večer pak uzavřela společně zazpívaná romská hymna.

FOTOGALERIE:

Program byl první ukázkou činnosti nově vzniklého Sdružení na podporu romské kultury. Jeho zakladatelé si stanovili za cíl zvýšit celospolečenské uznání a zviditelnit romskou kulturu v České republice i v zahraničí.

Proto chtějí romskou kulturu, která si i přes svůj mnohosetletý vývoj a cestu přes půlku světa zachovala mnoho z původních tradic, pravidelně představovat v "kamenných stáncích v srdci Evropy".

Dva večery v Ponci nabídly divákům od všeho kousek - ukázku tradiční indické svatby v podání dětského souboru Cikne čhave (Malé děti) či divadlo, které přivezl ze Slovenska již léta zavedený a ojedinělý soubor Romathan. Je to první a jediný profesionální romský divadelní soubor na území bývalé federace.

Protože romská kultura odnepaměti stojí hlavně na hudbě a zpěvu, patřil jim v programu největší prostor. Kapela Jana Surmaje lákala diváky již před vstupem do divadla, v samotném divadle pak hrála oblíbená formace Bengas, účastník mnoha tuzemských i zahraničních festivalů. Skupina Mdance pak předvedla tradiční i moderní taneční choreografie. Výstava fotografií nazvaná Krásné časy přiblížila tradiční způsob života Romů z konce 19. století.

Méně známá je mezi majoritní společností romská literatura, byť již v českých zemích působí několik generací romských autorů. Dnes romskou literaturu se svým průřezem díla zastoupil básník a prozaik Emil Cina. Oběma večery provázeli redaktor České televize Richard Samko a ředitelka Muzea romské kultury v Brně Jana Horváthová. Přítomní si dnes také připomněli památku romistky Mileny Hübschmannové, která před dvěma lety tragicky zemřela.

Přečteno: 1150x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo