romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Do Kanady se údajně chystají odjet stovky maďarských Romů

Budaapešť, 5.3.2008 11:14, (ROMEA/ČTK)

Stovky maďarských Romů z města Moháč se prý chystají požádat o azyl v Kanadě poté, co tato země 1. března oznámila zrušení krátkodobých víz pro maďarské občany. Maďarskému regionálnímu deníku Dunántúli Napló to podle agentury MTI řekl zástupce tamější romské menšiny István Kovács. Právě příliv maďarských žadatelů o azyl, převážně Romů, v roce 2001 vedl k tomu, že Kanada víza pro Maďary zavedla.

ČTĚTE TAKÉ
V Kanadě se objevují opět Češi žádající o azyl, Slováci již nepotřebují víza
Lavička: Bez vás to nepůjde

Podle Kovácse nejdříve z Maďarska odcestují pouze jednotlivci a pokud budou mít, co se týče udělení azylu, dobré zkušenosti, budou je následovat pravděpodobně další stovky Romů z Moháče. Příslušníci romské menšiny nejsou ve vlasti schopni se uživit, a proto je pro ně jedinou možností Maďarsko opustit, uvedl Kovács.

Kanada začátkem března zrušila vízovou povinnost nejen pro Maďary, ale také pro Slováky, Poláky a Litevce. Češi jezdí do Kanady bez víz už od loňského listopadu.

Poprvé Kanada zrušila víza pro Čechy už v březnu 1996, o rok později v říjnu je ale zavedla znovu. Hlavním důvodem pro opětovné zavedení víz byl fakt, že po zavedení bezvízového styku několikanásobně stoupl počet českých žadatelů o azyl v Kanadě. Status uprchlíka se v Kanadě pokoušeli získat převážně Romové.

Podobný osud mělo také Maďarsko - Kanada kvůli vysokému přílivu uprchlíků zavedla pro občany této země víza v roce 2001. Ke kanadskému rozhodnutí vedla z velké části ekonomicky motivovaná migrace romských obyvatel, kteří tvoří v Maďarsku významnou etnickou menšinu.

Kanada může zrušení víz kdykoli přehodnotit, pokud počet žadatelů o azyl překročí stanovenou mez, tedy pokud je počet žádostí o azyl z dané země vyšší než dvě procenta z celkového počtu podaných žádostí v Kanadě ročně.

Přečteno: 1518x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Emigrace Romů do Kanady, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo