Dokumentární film režisérky Počtové o boxerovi Tišerovi nemá konec

Dokumentární portrét osminásobného mistra republiky v boxu Stanislava Tišera Oči tygra je příběhem silné osobnosti, která se nevzdává. Přesto poslední rána – krádež vymazlené tělocvičny – je i na harcovníka boxerských ringů příliš. Dokument Jany Počtové ale tuto skutečnost překvapivě jen letmo zmiňuje.
Jednačtyřicetiminutový film zachycuje především přátelskou atmosféru skromné žižkovské tělocvičny, která má sice daleko k modernímu lesku fitness center, na druhou stranu je ale zadarmo a hlavně otevřena všem.
„Žijí tu lidé různých národností, názorů, zázemí. Chtěl jsem udělat místo, kde by spolu mohli trávit čas,“ říká Tišer v úvodu snímku. A právě to se mu během šestnácti let dařilo. Tělocvična otevřená sedm dnů v týdnu od rána do večera, kde vedle sebe trénují bývalý narkoman s doktorem práv. Navíc díky pravidelnému, dostupnému tréninku se vylupují i první boxerské naděje – vicemistr republiky Vašek, suverén Emil nebo nadějná sportovkyně Katka.
Pohádka ale končí s příchodem žižkovského radního Pavla Hurdy slibujícího rekonstrukci celého studia. Divák si dokonale dokáže představit, jak protřelý politik láká sponzory na vydřené trofeje chudých dětí, jež jsou nuceny trénovat v rozpadlé tělocvičně, či si mne ruce nad žádostí z evropských fondů.
Na slavnostním otevření tělocvičny ještě pan Hurda stvrdí slib, že prostor bude sloužit především dětem z ulice, na kameru, zároveň si už ale klade podmínky. S významným pohledem na trenéra Tišera radní Hurda dodává : „Musí to mít nějaký řád, pravidla,že?“
„Řád a pravidla“ rychle změní sociální projekt v komerční. Za tělocvičnu (dnes Centrum pro kontaktní sporty) se platí bez rozdílu, pro Tišerovi svěřence je dostupná třikrát do týdne za poplatek a v rámci pevně stanovených hodin.
A právě tuto skutečnost už nám film jen v krátkosti naznačí a podstatné detaily nepřidá, např. vyjádření radního Hurdy či odkud městská část měla peníze na původně sociální projekt. Po zhlédnutí titulků se není čemu divit, hlavním sponzorem byla právě žižkovská radnice.
Režisérka Počtová sice v diskuzi divákům řekla, že dokumentem chtěla vzdát hold boxu, trenérovi Tišerovi a jeho svěřencům, a ne se zabývat ukradením tělocvičny, konec filmu je pak ale náhlý a neurčitý. A nepříjemnou pravdu se diváci dozví až po filmu a od jeho aktérů.
Dokumentární film Oči tygra můžete vidět 12.3. ve 21: 30 ve velkém sále kina Atlas a 15.3. ve 20:00 v malém sále kina Atlas.
Kam dál:
- Divadelní soubor připravil projekt o radikalizaci a extremismu u dětí
- Festival Khamoro otevře brány metropole nejlepším romským umělcům. Začíná v neděli
- ZÁZNAM: Romský literární večer v Knihovně Václava Havla
- Finále hudební, pěvecké a taneční soutěže Talent 2022 v Kadani
- Cigánski diabli v červnu odstartují turné po Slovensku. Slaví 15 let na hudební scéně
- Muzeum romského národního obrození v Praze slaví své čtvrté výročí
- „Přečarovat svět”: Na proslulém bienále v Benátkách zastoupila Polsko romská umělkyně Małgorzata Mirga-Tas
- V Pardubicích proběhne Multikulturní týden, součástí bude i romský večer
- Maxim Muchow otevře novou výstavu svých děl v Rakovníku
- V Praze začal festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět
- Milan Pešta alias Brian Prince, bývalý člen Roma Boyz: Za tři generace bude romština mrtvý jazyk, víc mě baví slang
- ROMEA TV exkluzivně: Premiéra muzikálu Apsa Jilestar!