romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dokumentární film režisérky Počtové o boxerovi Tišerovi nemá konec

Praha, 12.3.2011 17:02, (ROMEA)
V popředí režisérka Počtová, moderátor večera a trenér Tišer se svými svěřenci Emilem a Vaškem.

Nová stránka 6

Dokumentární portrét osminásobného mistra republiky v boxu Stanislava Tišera Oči tygra je příběhem silné osobnosti, která se nevzdává. Přesto poslední rána – krádež vymazlené tělocvičny – je i na harcovníka boxerských ringů příliš. Dokument Jany Počtové ale tuto skutečnost překvapivě jen letmo zmiňuje.

Jednačtyřicetiminutový film zachycuje především přátelskou atmosféru skromné žižkovské tělocvičny, která má sice daleko k modernímu lesku fitness center, na druhou stranu je ale zadarmo a hlavně otevřena všem.

„Žijí tu lidé různých národností, názorů, zázemí. Chtěl jsem udělat místo, kde by spolu mohli trávit čas,“ říká Tišer v úvodu snímku. A právě to se mu během šestnácti let dařilo. Tělocvična otevřená sedm dnů v týdnu od rána do večera, kde vedle sebe trénují bývalý narkoman s doktorem práv.  Navíc díky pravidelnému, dostupnému tréninku se vylupují i první boxerské naděje – vicemistr republiky Vašek, suverén Emil nebo nadějná sportovkyně Katka. 

Pohádka ale končí s příchodem žižkovského radního Pavla Hurdy slibujícího rekonstrukci celého studia.  Divák si dokonale dokáže představit, jak protřelý politik láká sponzory na vydřené trofeje chudých dětí, jež jsou nuceny trénovat v rozpadlé tělocvičně, či si mne ruce nad žádostí z evropských fondů.

Na slavnostním otevření tělocvičny ještě pan Hurda stvrdí slib, že prostor bude sloužit především dětem z ulice, na kameru, zároveň si už ale klade podmínky. S významným pohledem na trenéra Tišera radní Hurda dodává : „Musí to mít nějaký řád, pravidla,že?“

„Řád a pravidla“ rychle změní sociální projekt v komerční. Za tělocvičnu (dnes Centrum pro kontaktní sporty) se platí bez rozdílu, pro Tišerovi svěřence je dostupná třikrát do týdne za poplatek a v rámci pevně stanovených hodin.

A právě tuto skutečnost už nám film jen v krátkosti naznačí a podstatné detaily nepřidá, např. vyjádření radního Hurdy či odkud městská část měla peníze na původně sociální projekt. Po zhlédnutí titulků se není čemu divit, hlavním sponzorem byla právě žižkovská radnice.

Režisérka Počtová sice v diskuzi divákům řekla, že dokumentem chtěla vzdát hold boxu, trenérovi Tišerovi a jeho svěřencům, a ne se zabývat ukradením tělocvičny, konec filmu je pak ale náhlý a neurčitý. A nepříjemnou pravdu se  diváci dozví až po filmu a od jeho aktérů.

Dokumentární film Oči tygra můžete vidět 12.3. ve 21: 30 ve velkém sále kina Atlas a 15.3. ve 20:00 v malém sále kina Atlas.

Přečteno: 1296x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Jeden svět 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo