romea - logo
18. srpna 2019 (neděle)
svátek má Helena
Loading
rozšířené vyhledávaní

Doporučení ředitele mostecké policie Romům v Chanově během pochodu DSSS: Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma

Most (Chanov), 4.4.2012 18:04, (ROMEA)
Ředitel Městské policie va Mostě Bronislav Schwarz (FOTO: Jitka Votavová)

Na půdě komunitního centra se 4. dubna konalo setkání některých obyvatel Chanova se zástupci státní a městské policie, církve a představitelů iniciativy Nenávist není řešení. Hlavním cílem setkání mělo být domluvení společného postupu během nadcházející soboty, kdy se na pochod do Chanova sjedou přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) po boku radikálních neonacistů z Národního odporu, aby pod okny romských rodin demonstrovali svou sílu.

ROMEA TV chtěla setkání v Chanově natočit, ale organizátoři akce natáčení zakázali.

Úvodního slova během setkání v komunitním centru se chopil ředitel Městské policie v Mostě Bronislav Schwarz. Z jeho familiární promluvy k Romům, v níž nebyla nouze o vulgarity, jasně vyplynulo, že obyvatelé Chanova udělají nejlépe, když zůstanou zavření doma a nijak se nebudou vyjadřovat ani projevovat. “Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma. To jsou kecy novinářů, že sem někdo přijde. Nepřijde,” tak zní doporučení ředitele Městské policie Bronislava Schwarze.

To, co si myslí Bronislav Schwarz o Romech, ukázal před nedávnem ve svém vyjádření pro Parlamentnílisty.cz. Schwarz podle Listů sdělil, že „ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky“.

Zástupce iniciativy Nenávist není řešení se následně pokusil místní Romy informovat o možných rizicích, která se s pochodem neonacistů pojí, a o předpokládaném počtu účastníků pochodu, kterých může být i několik set. V tu chvíli se do řeči vložil opět ředitel Městské policie Bronislav Schwarz, který jak zástupce iniciativ, tak evangelického faráře Mikuláše Vymětala označil za ty, kteří chtějí obyvatele Chanova jen děsit. “Strašíte mi moje lidi. To je nesmysl. My jako policie ty nácky budeme mít na háku – vy, Romové, tomu říkáte na 'fakáči'. Vůbec je neposlouchejte,” řekl Schwarz.

S podobnou rétorikou jako Bronislav Schwarz vystoupil před Romy také plukovník Heřman, velitel bezpečnostních opatření. “Dělníci se jen projdou, řeknou si nějaký svůj projev. Oni vás nechtějí lynčovat, nechtěj na vás brát zbraně ... Přijdou se jen vykřičet,” uvedl plukovník Heřman, který sdílí s ředitelem Městské policie představu, že by Romové neměli vycházet během soboty ven ze svých bytů. “Co pro vás udělali tihle pánové? Kolik dětských dnů pro vás udělali? A copak pro vás dělá město a policie? Tady je o vás přeci postaráno,” naléhal na Romy plukovník Heřman.

“Pokud pochodu budete chtít nějak bránit, policie má proti vám povinnost zakročit. Kdo z vás chce, abychom zakročili proti vám, Romům?” zakončil svůj výstup plukovník Heřman.

Prostor komunitního centra tedy plně ovládli zástupci policie s paradoxní taktikou “Nenechte se zastrašit – zůstaňte doma.“

Romové, kteří se zúčastnili setkání v centru, se ale následně odebrali před budovu, kde debata pokračovala a zástupci iniciativy Nenávist není řešení i evangelický farář Mikuláš Vymětal společně s dalším členem iniciativy Nenávist není řešení Jozefem Mikerem z Krupky, Romem, který sám zažil sérii neonacistických pochodů Krupkou, dostali možnost promluvit s dalšími obyvateli Chanova.

“Rozhovory s muži i ženami probíhaly ještě další hodinu. Mezi lidmi začaly zaznívat i jiné názory na to, jak se k sobotnímu pochod neonacistů postavit, než jaké prezentovali zástupci policie. Mnozí se přiklonili k názoru, že chtějí pokojně vyjádřit svůj nesouhlas s pochodem neonacistů, a to důstojně, například pomocí transparentů proti rasismu,” přiblížil výsledek debaty Mikuláš Vymětal.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) ohlásila na sobotu 7. dubna, podle křesťanského kalendáře na Bílou sobotu, akci s názvem Pochod na Chanov. Během provokace chtějí extremisté od mosteckého vlakového nádraží dojít na sídliště Chanov, kde chtějí v Zlatnické ulici přednést projevy. Proti této provokaci se rozhodla vystoupit iniciativa Nenávist není řešení.

KAM DÁL?
Mikuláš Vymětal: Setkání v Chanově před pochodem Dělnické strany
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

voj
Přečteno: 2801x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo