romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Doporučení ředitele mostecké policie Romům v Chanově během pochodu DSSS: Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma

Most (Chanov), 4.4.2012 18:04, (ROMEA)
Ředitel Městské policie va Mostě Bronislav Schwarz (FOTO: Jitka Votavová)

Na půdě komunitního centra se 4. dubna konalo setkání některých obyvatel Chanova se zástupci státní a městské policie, církve a představitelů iniciativy Nenávist není řešení. Hlavním cílem setkání mělo být domluvení společného postupu během nadcházející soboty, kdy se na pochod do Chanova sjedou přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) po boku radikálních neonacistů z Národního odporu, aby pod okny romských rodin demonstrovali svou sílu.

ROMEA TV chtěla setkání v Chanově natočit, ale organizátoři akce natáčení zakázali.

Úvodního slova během setkání v komunitním centru se chopil ředitel Městské policie v Mostě Bronislav Schwarz. Z jeho familiární promluvy k Romům, v níž nebyla nouze o vulgarity, jasně vyplynulo, že obyvatelé Chanova udělají nejlépe, když zůstanou zavření doma a nijak se nebudou vyjadřovat ani projevovat. “Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma. To jsou kecy novinářů, že sem někdo přijde. Nepřijde,” tak zní doporučení ředitele Městské policie Bronislava Schwarze.

To, co si myslí Bronislav Schwarz o Romech, ukázal před nedávnem ve svém vyjádření pro Parlamentnílisty.cz. Schwarz podle Listů sdělil, že „ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky“.

Zástupce iniciativy Nenávist není řešení se následně pokusil místní Romy informovat o možných rizicích, která se s pochodem neonacistů pojí, a o předpokládaném počtu účastníků pochodu, kterých může být i několik set. V tu chvíli se do řeči vložil opět ředitel Městské policie Bronislav Schwarz, který jak zástupce iniciativ, tak evangelického faráře Mikuláše Vymětala označil za ty, kteří chtějí obyvatele Chanova jen děsit. “Strašíte mi moje lidi. To je nesmysl. My jako policie ty nácky budeme mít na háku – vy, Romové, tomu říkáte na 'fakáči'. Vůbec je neposlouchejte,” řekl Schwarz.

S podobnou rétorikou jako Bronislav Schwarz vystoupil před Romy také plukovník Heřman, velitel bezpečnostních opatření. “Dělníci se jen projdou, řeknou si nějaký svůj projev. Oni vás nechtějí lynčovat, nechtěj na vás brát zbraně ... Přijdou se jen vykřičet,” uvedl plukovník Heřman, který sdílí s ředitelem Městské policie představu, že by Romové neměli vycházet během soboty ven ze svých bytů. “Co pro vás udělali tihle pánové? Kolik dětských dnů pro vás udělali? A copak pro vás dělá město a policie? Tady je o vás přeci postaráno,” naléhal na Romy plukovník Heřman.

“Pokud pochodu budete chtít nějak bránit, policie má proti vám povinnost zakročit. Kdo z vás chce, abychom zakročili proti vám, Romům?” zakončil svůj výstup plukovník Heřman.

Prostor komunitního centra tedy plně ovládli zástupci policie s paradoxní taktikou “Nenechte se zastrašit – zůstaňte doma.“

Romové, kteří se zúčastnili setkání v centru, se ale následně odebrali před budovu, kde debata pokračovala a zástupci iniciativy Nenávist není řešení i evangelický farář Mikuláš Vymětal společně s dalším členem iniciativy Nenávist není řešení Jozefem Mikerem z Krupky, Romem, který sám zažil sérii neonacistických pochodů Krupkou, dostali možnost promluvit s dalšími obyvateli Chanova.

“Rozhovory s muži i ženami probíhaly ještě další hodinu. Mezi lidmi začaly zaznívat i jiné názory na to, jak se k sobotnímu pochod neonacistů postavit, než jaké prezentovali zástupci policie. Mnozí se přiklonili k názoru, že chtějí pokojně vyjádřit svůj nesouhlas s pochodem neonacistů, a to důstojně, například pomocí transparentů proti rasismu,” přiblížil výsledek debaty Mikuláš Vymětal.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) ohlásila na sobotu 7. dubna, podle křesťanského kalendáře na Bílou sobotu, akci s názvem Pochod na Chanov. Během provokace chtějí extremisté od mosteckého vlakového nádraží dojít na sídliště Chanov, kde chtějí v Zlatnické ulici přednést projevy. Proti této provokaci se rozhodla vystoupit iniciativa Nenávist není řešení.

KAM DÁL?
Mikuláš Vymětal: Setkání v Chanově před pochodem Dělnické strany
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

voj
Přečteno: 2816x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo