romea - logo
17. února 2019 (neděle)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Doporučení ředitele mostecké policie Romům v Chanově během pochodu DSSS: Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma

Most (Chanov), 4.4.2012 18:04, (ROMEA)
Ředitel Městské policie va Mostě Bronislav Schwarz (FOTO: Jitka Votavová)

Na půdě komunitního centra se 4. dubna konalo setkání některých obyvatel Chanova se zástupci státní a městské policie, církve a představitelů iniciativy Nenávist není řešení. Hlavním cílem setkání mělo být domluvení společného postupu během nadcházející soboty, kdy se na pochod do Chanova sjedou přívrženci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) po boku radikálních neonacistů z Národního odporu, aby pod okny romských rodin demonstrovali svou sílu.

ROMEA TV chtěla setkání v Chanově natočit, ale organizátoři akce natáčení zakázali.

Úvodního slova během setkání v komunitním centru se chopil ředitel Městské policie v Mostě Bronislav Schwarz. Z jeho familiární promluvy k Romům, v níž nebyla nouze o vulgarity, jasně vyplynulo, že obyvatelé Chanova udělají nejlépe, když zůstanou zavření doma a nijak se nebudou vyjadřovat ani projevovat. “Nenechte se zastrašit, zůstaňte doma. To jsou kecy novinářů, že sem někdo přijde. Nepřijde,” tak zní doporučení ředitele Městské policie Bronislava Schwarze.

To, co si myslí Bronislav Schwarz o Romech, ukázal před nedávnem ve svém vyjádření pro Parlamentnílisty.cz. Schwarz podle Listů sdělil, že „ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky“.

Zástupce iniciativy Nenávist není řešení se následně pokusil místní Romy informovat o možných rizicích, která se s pochodem neonacistů pojí, a o předpokládaném počtu účastníků pochodu, kterých může být i několik set. V tu chvíli se do řeči vložil opět ředitel Městské policie Bronislav Schwarz, který jak zástupce iniciativ, tak evangelického faráře Mikuláše Vymětala označil za ty, kteří chtějí obyvatele Chanova jen děsit. “Strašíte mi moje lidi. To je nesmysl. My jako policie ty nácky budeme mít na háku – vy, Romové, tomu říkáte na 'fakáči'. Vůbec je neposlouchejte,” řekl Schwarz.

S podobnou rétorikou jako Bronislav Schwarz vystoupil před Romy také plukovník Heřman, velitel bezpečnostních opatření. “Dělníci se jen projdou, řeknou si nějaký svůj projev. Oni vás nechtějí lynčovat, nechtěj na vás brát zbraně ... Přijdou se jen vykřičet,” uvedl plukovník Heřman, který sdílí s ředitelem Městské policie představu, že by Romové neměli vycházet během soboty ven ze svých bytů. “Co pro vás udělali tihle pánové? Kolik dětských dnů pro vás udělali? A copak pro vás dělá město a policie? Tady je o vás přeci postaráno,” naléhal na Romy plukovník Heřman.

“Pokud pochodu budete chtít nějak bránit, policie má proti vám povinnost zakročit. Kdo z vás chce, abychom zakročili proti vám, Romům?” zakončil svůj výstup plukovník Heřman.

Prostor komunitního centra tedy plně ovládli zástupci policie s paradoxní taktikou “Nenechte se zastrašit – zůstaňte doma.“

Romové, kteří se zúčastnili setkání v centru, se ale následně odebrali před budovu, kde debata pokračovala a zástupci iniciativy Nenávist není řešení i evangelický farář Mikuláš Vymětal společně s dalším členem iniciativy Nenávist není řešení Jozefem Mikerem z Krupky, Romem, který sám zažil sérii neonacistických pochodů Krupkou, dostali možnost promluvit s dalšími obyvateli Chanova.

“Rozhovory s muži i ženami probíhaly ještě další hodinu. Mezi lidmi začaly zaznívat i jiné názory na to, jak se k sobotnímu pochod neonacistů postavit, než jaké prezentovali zástupci policie. Mnozí se přiklonili k názoru, že chtějí pokojně vyjádřit svůj nesouhlas s pochodem neonacistů, a to důstojně, například pomocí transparentů proti rasismu,” přiblížil výsledek debaty Mikuláš Vymětal.

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) ohlásila na sobotu 7. dubna, podle křesťanského kalendáře na Bílou sobotu, akci s názvem Pochod na Chanov. Během provokace chtějí extremisté od mosteckého vlakového nádraží dojít na sídliště Chanov, kde chtějí v Zlatnické ulici přednést projevy. Proti této provokaci se rozhodla vystoupit iniciativa Nenávist není řešení.

KAM DÁL?
Mikuláš Vymětal: Setkání v Chanově před pochodem Dělnické strany
Na Bílou sobotu velikonoční bude DSSS pochodovat do Chanova, obyvatele sídliště podpoří iniciativa Nenávist není řešení

voj
Přečteno: 2797x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo