romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dotace na opravy domů Romům pomůže, není ale jisté, zda postačí

Olomouc, 20.2.2007 15:22, (ČTK)

Romští aktivisté na Jesenicku vítají návrh ministryně Džamily Stehlíkové na poskytnutí dotace 1,5 milionu korun na opravu domů na Jesenicku a Prostějovsku, do nichž vsetínská radnice loni vystěhovala Romy. Není ale jisté, zda peníze postačí na veškeré opravy. V současné době se zpracovávají posudky, které náklady na rekonstrukce vyčíslí, řekl ČTK jednatel občanského sdružení Roma Vidnava Václav Zástěra.

"Částka navrhovaná paní ministryní by mohla pomoci zahájit rozsáhlejší opravy, aby se domy staly obyvatelnými," soudí Zástěra. Na Jesenicku je podle něj v nejhorším stavu dům ve Staré Červené Vodě, v němž žije zhruba 15 Romů. Není v něm pitná voda, kvůli špatné elektroinstalaci hrozí požáry, některé místnosti nelze vytápět. Romové přitom splácejí půjčku na dům ve výši 420.000 korun.

"Dům bude potřebovat statisícové investice. Poslali jsme do Vsetína žádost o náhradní bydlení. Dům totiž nelze opravovat za provozu. Zatím nám nedošla žádná odpověď, město s námi nekomunikuje," uvedl Zástěra. Ve špatném stavu jsou i objekty v obci Vlčice a Vidnava na Jesenicku. Opravu bude potřebovat elektroinstalace, v obci Vlčice chybí v objektu odpad a teplá voda, ve Vidnavě se v domě propadají stropy.

Dům v Čechách pod Kosířem je podle posudku znalce, který si nechalo zpracovat občanské sdružení Ester, neopravitelný. "Rekonstrukce nemovitosti by převýšila náklady na výstavbu nového objektu. Rodina by se měla přestěhovat do jiného, vhodnějšího domu," řekl starosta obce Zdeněk Mader. Náklady na vybudování nového malého rohového domku v dané lokalitě by činily 1,4 milionu až 1,8 milionu korun. Vsetínští Romové skončili i v obci Dřevnovice na Prostějovsku.

Návrh na přidělení peněz na opravu domů dostane vláda asi za měsíc. Podle Stehlíkové žijí Romové v nevyhovujících podmínkách a kvůli splácení půjček nejsou schopni si opravy zaplatit. Vicepremiér a ministr Jiří Čunek, který byl v době vysídlování Romů starostou Vsetína, kritiku odmítá. Podle Stehlíkové by však část peněz mohlo poskytnout ministerstvo pro místní rozvoj, ale i Vsetín či Zlínský kraj.

Vsetín vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města, zejména početnější rodiny ale radnice přesunula do zdevastovaných domů na Jesenicku a Prostějovsku. Romové by měli domy splácet 20 let.

Přečteno: 857x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VsetínHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo