romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír R. Horváth: Romští asistenti při sčítání? Jsme nesvéprávní?

Děčín, 27.3.2011 12:36, (http://blog.aktualne.centrum.cz)
ilustrační foto

Romský asistent jako garde sčítacího komisaře je známkou toho, že se prostě za každou cenu budeme vyčleňovat a separovat. Rada vlády pro záležitosti romské menšiny měla v tomto své prsty a iniciovala na nejvyšší úrovni vznik něčeho tak přitroublého a hendikepujícího. Vlastně my Romové, tím pádem, dáváme signál, že jsme skutečně nesvéprávní jedinci a jako jediná národnostní menšina potřebujeme při sčítání obyvatel specifický přístup.

Dneska jsem to vyplnil. Trvalo to deset minut. Čtyři formuláře osob a jeden týkající se bydlení. Vzor písma předtištěný, manuál polopatický a standardní křížky. Když to sčítací komisař donesl zeptal se jestli rozumíme tomu jak to vyplnit. Říkám, že tomu rozumí i moje tříletá dcera.

Proč by u toho měl být romský asistent?

1) Aby doporučil Romovi, ať tam vyplní, že je Rom? To je velice nevhodný zásah do celé procedury a nepatřičné ovlivňování.

2) Aby pomohl s vyplněním dotazníku? Tak teda vyplnit formulář žádosti o dávku v hmotné nouzi Příspěvek na živobytí je mnohem složitější a nikdo u toho neasistuje.

3) Aby neměl obavy, že ty údaje budou zneužity? Tak tyto obavy mohou mít příslušníci všech národnostních menšin (hypoteticky) a nikdo jim neasistuje a nedělá interní osvětu. Stačí mediální kampaň a jestli nestačí, tak na tom nikdo nic nezmění a ti lidé si budou myslet svoje.

4) Aby jazykovou barieru vytěsnil? Tak to prrr. Romové v ČR celkem obstojně při jednání s úřady zvládají český jazyk a to samé platí i v obchodě atd. Romština je sice používána v rodinách, ale styk s veřejností je vždy v češtině. Neznám nikoho, kdo by hovořil a rozuměl jen a pouze romsky a jestli někdo takový je, tak v celkovém počtu půjde o promile. Navíc na co asistent, když je třeba tlumočník.

Co tedy tento škodlivý atribut asistenta sčítacího komisaře vlastně přináší? Přináší další prohloubení propasti. Opět nás jako komunitu separuje a dopřává nám image nesvéprávných a nízce inteligentní spoluobčanů. Nevím jak ostatní Romové, ale mě to uráží. Máme nejenom jako jediný nějakou výjimku, ale navíc jako jediná národnostní menšina jsme si to sami vytrucovali. Vydupali jsme si něco co o nás vypovídá velice nelichotivým tonem. Očekával jsem do poslední chvíle vlnu nespokojenosti s tímto a důrazné ohrazení od romských předáků a tzv. romských aktivistů. Místo toho čtu z jejich vyjádření vlastně obhajobu těchto asistentů a potřebu tohoto způsobu řešení.

Jsem fakt zděšen a znechucen. I ten Vietnamec si musí poradit sám a ten je v této zemi velice krátkou dobu, žije v uzavřených komunitách a jemu bych věřil, že neumí česky a dotazník pro něj bude oříšek. Ten dotazník není o češtině, ale o intelektu. Romové nejsou delfíni a tak žádné asistenty nepotřebují, ale to zřejmě těm, kteří toto prosadili nějak nedochází. Možná, že stín pozitivní diskriminace nás bude provázet ještě dlouho a to mě děsí nejvíce. Ono totiž vyrovnávací akce postavené jen a pouze na národnostní platformě jsou náběhem na nacionalistickou stranu barikády z druhé strany. Vyrovnávací akce všeho druhu musejí stát na konkrétní situaci a potřebnosti a nikoliv na plošném národnostně postaveném nesmyslu. Prosím vás, tam nahoře, neprosazujte již nadále hloupé a škodlivé věci. Děkuji.

Jsem hrdý Rom a tohle mě fakt dostalo do kolen.

VIDEO
Sčítání 2011: Jak vyplnit Sčítací list osoby
Sčítání 2011: Jak vyplnit Bytový list
Sčítání 2011: Jak se sečíst přes internet?

KAM DÁL?

Přečteno: 2253x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Sčítání lidu 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo