romea - logo
24. září 2021 (pátek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír Radek Horváth: Břeclavští Romové se vyjadřují jasně: Z našeho středu to nikdo nebyl

Břeclav, 22.4.2012 10:40, (ROMEA)
Místo, kde došlo k napadení patnáctiletého chlapce (FOTO: Drahomír Radek Horváth)

Většinou, když se kdekoliv v republice situace ve vzájemném soužití mezi Romy a majoritní částí populace vyhrotí a na místo se upne zájem médií, okamžitě vyrážíme s Patrikem Bangou zjistit skutečnosti. Nebylo tomu jinak, ani v případě Břeclavi, kde jedna kriminální kauza ovlivňuje veřejné mínění celostátně.

Předjednat setkání s místními romskými autoritami i řadovými Romy není složité. V naší komunitě to tak funguje. Každý zná každého a když ne přímo tak zprostředkovaně. Dveře si otevíráme ze slušnosti, protože jsme součástí celku. Názorové rozmíšky jsou v takových chvílích nepodstatné, jelikož tady jde o vyšší princip, o kterém by se dali popsat stohy papíru.

Kdysi dávno někdo řekl, že potokům krve předchází potoky inkoustu. Právě břeclavskou kauzu provází mediální masáž a jedinec si musí bedlivě vybírat, co číst, protože dezinformací jsou současná periodika plná. Ale pojďme k věci.

Příjezd do Břeclavi ve mně evokuje výjevy ze starých českých filmů jako například „Bouřlivé víno“ nebo jiné, kde hraje hlavní roli malebná moravská krajin vinařů. V Břeclavi jako takové marně hledáme klasickou sociálně vyloučenou romskou lokalitu, v tom slova smyslu v jakém jsme zvyklí tyto vnímat u nás v Severních Čechách. Žádné Předlice nebo vybydlené domy tady nejsou. V bloku domů se společným dvorem žije mix místních, přičemž 12 romských rodin v žádném případě nehraje početní prim.

Setkání s místními obyčejnými romskými matkami a také s místními přirozenými autoritami korunuje rozhovor s Romem Asistentem prevence kriminality a s bratrem Markem Jonasem SJ (jezuitou). Setkáváme se s vedoucí místní pobočky IQ Roma servis MgA. Karolinou Rejlkovou. Patrik dělá rozhovory, natáčíme fotíme sbíráme informace…..

Mě však pocitově stále něco nehraje. Nejde o to, že se na povrch dostávají různé vyšetřovací verze o kterých netušíme, že by je PČR prověřovala, ale které velice zasvěceně komentují místní. Ukrajinský původ matky poškozeného a její práce překladatelky při kauzách s ukrajinskou mafií je údajně jedním z možných motivů útoku na chlapce.

Dále se ozývá názor, že chlapec nadměrně užíval THC a měl spory s dodavateli této látky. Hovoříme s paní, která tvrdí, že bydlela v domě s poškozeným a že je to hodný chlapec se kterým často kouřila a debatovala. Hlavou mi bleskne jeho sportovní kariéra a neznám moc vrcholových sportovců co kouří, ale všechny tyto informace jsou spekulativní, neprověřené a nelze je proto vnímat jako relevantní důkaz toho či onoho.

Co je pro mě osobně validní bude pro mnohé směšné, ale já mám prostě pocit. Mám vytrénovanou romskou intuici a něco mi tady po tom stráveném dni prostě nehraje. Kdykoliv jsme v minulosti s Patrikem někam jeli, tak bylo vždy po pár hodinách a rozhovorech s místními zjevné jak se věci mají. My jsme věděli, že oni vědí a většinou mimo záznam bylo vše řečeno na plnou pusu. V Novém Boru jsme věděli den po té, v Rumburku jsme měli verzi okamžitě, která byla diametrálně odlišná od toho co média prezentovala a která se nakonec ukázala jako ta správná.

Když mi Patrik volal ohledně „uprchlého pokladníka“ z Ústí tak jsem zvedl telefon a obratem obvolal několik lidí a věděl na milion procent, že je to hloupost. Romové v konkrétních lokalitách prostě vědí co se u nich děje.

V Břeclavi tomu tak je pochopitelně také. Místní Romové se vyjadřují jasně: "Z našeho středu to nikdo nebyl."

KAM DÁL?
Břeclavští Romové odmítají princip kolektivní viny. Případným útokům neonacistů se budou bránit
Někteří Břeclavané nechtějí pochodovat společně s neonacisty. Na podporu napadeného chlapce uspořádají alternativní akci
DSSS nenávidí přistěhovalce a Romy. Když se jí to ale hodí, zneužívá migranty ke štvaní proti Romům
Rada Romů města Chomutova odsuzuje útok v Břeclavi
V neděli se v Břeclavi uskuteční hned tři akce za zbitého chlapce, který odmítl princip kolektivní viny všech Romů
Jan Horváth: Lituji chlapce přepadeného v Břeclavi. A z nenávisti vůči Romům je mi smutno
Břeclav si rozbít nenecháme, vzkazuje šéf městské policie extremistům z DSSS
Neonacisté míří do Břeclavi na protiromskou demonstraci
Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

Přečteno: 2698x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Břeclav, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo