romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drogy berou v Libereckém kraji i celé romské rodiny

Liberec, 6.1.2010 17:45, (ROMEA)

Romové v Libereckém kraji mají extrémní problémy s tvrdými drogami, protože je na rozdíl od jiných skupin obyvatel berou příslušníci všech generací - a to nikoliv ojediněle. Především pervitin ničí vnoučata i jejich prarodiče. Rozšiřují se mezi nimi však také další omamné látky a situace se stává kritickou, řekl dnes ČTK předseda Libereckého romského sdružení Miroslav Kotlár. V kraji žije zhruba 16.000 Romů.

U krajského soudu dnes začalo hlavní líčení s dvaapadesátiletým romským dealerem z Liberce Ondrejem Gyngem, který podle obžaloby zavinil smrt sedmnáctileté romské narkomanky. Předávkovala se pervitinem a v poblouznění smyslů vyskočila z balkonu v sedmém patře. "Romové si dlouho neuvědomovali, jaké strašné nebezpečí pro ně znamenají tvrdé drogy. Teď jsme se dostali do obrovského průšvihu. O rostoucí konzumaci pervitinu mezi Romy víme od našich terénních pracovníků," konstatoval Kotlár.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečí drog

Kotlár dodal, že v jiných komunitách užívají tvrdé drogy především mladí. Mezi Romy je ale bere i hodně lidí ve věku přes 50 let, kdy se stali dědečky nebo babičkami. A dávají špatný příklad dětem.

Romské rodiny někdy čichají toluen a další těkavé omamné látky. "Vyvolávají si příjemné sny a zároveň zahánějí pocit hladu poté, co jim dojdou peníze na jídlo," uvedl ředitel libereckého Kontaktního centra pro lidi ohrožené drogou Lubomír Šlapka. Jedna romská dívka při dnešním procesu uvedla, že její první drogou byl toluen. Čichala ho ještě jako dítě s kamarády, pak přešla na marihuanu a pervitin. Také toluen se však řadí k zákeřným drogám. V minulosti vyšlo u libereckého soudu najevo, že romský narkoman po toluenu házel po své matce cihly ze střechy.

Řada Romů dostává tvrdé drogy od dealerů ještě v dětském věku. "Třeba pervitin není pro romské dealery tak tvrdým byznysem jako ve většinové společnosti. To ale jenom zvyšuje nebezpečí, že se na pervitinu stane závislých více lidí. Romové si ho často dávají zadarmo nebo na dluh, vyměňují ho za kradené věci. Řídí se podobně jako při jídle pravidlem - jednou dáš ty mně, podruhé já tobě. Dívky platí za drogy sexem," upozornil Kotlár. Dávka pervitinu vyjde převážně na 500 až 1000 korun. Gyngo ale místo peněz přijal od zákazníka i lístky na tramvaj.

Podle Kotlára ohrožují drogy Romy hlavně ve větších městech, kde je větší anonymita než v menších městech a na vesnicích. "Například v menším městě se dealer mnohem hůře ukryje před rodiči, kterým vadí, že jejich děti fetují," konstatoval Kotlár.

Smrt sedmnáctileté romské narkomanky považuje Kotlár za tragédii. "Naši terénní sociální pracovníci o ní budou při návštěvách v romských rodinách mluvit. A i to určitě pomůže k tomu, aby ze sebe romské komunity začaly feťáky vyčleňovat," shrnul Kotlár.

Romům však bohužel chybí důvěra k psychoterapeutickým léčebnám a zařízením, kde se narkomani zbavují závislosti na drogách, uvedl ředitel libereckého občanského sdružení Advaita David Adameček. Advaita pracuje s narkomany v Libereckém kraji téměř 12 let.

KAM DÁL?
Dealer podle žaloby zavinil smrt dívky a hrozí mu 15 let vězení
Nebezpečí drog

Přečteno: 1689x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Drogy, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo