romea - logo
21. dubna 2018 (sobota)
svátek má Alexandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

DSSS nenávidí přistěhovalce a Romy. Když se jí to ale hodí, zneužívá migranty ke štvaní proti Romům

Praha, 20.4.2012 15:24, (ROMEA)
Organizátor nedělní demonstrace v Břeclavi Erik Lamprecht (dole uprostřed bílém triku) s Jiřím Dudákem a dalšími moravskými neonacisty. Hajlování samozřejmě nechybí. Foto: Antifa.cz

Politickou silou v České republice, zaměřenou proti migrantům, přistěhovalcům a uprchlíkům, je bezesporu Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a její svazácká odnož Dělnická mládež. Přestože dlouhé roky vede proti migrantům nenávistnou kampaň, nyní se jí k propagandě hodí ukrajinská rodina z Břeclavi, protože může jejího neštěstí zneužít ke štvaní proti Romům jako celku. Dělnická mládež chystá v Břeclavi na neděli protiromskou demonstraci, na níž má vystoupit i předseda DSSS Tomáš Vandas.

Vandas: „Imigrantská špína“

Nenávistných výroků na adresu přistěhovalců a žadatelů o azyl ze strany představitelů DSSS či Dělnické mládeže zaznělo během posledních let nespočet. Koukněme se proto jen na několik výraznějších příkladů.

„Naši krásnou českou zemi zaplavila ničivá imigrantská vlna. Ničí vše, co tady máme krásného. Nehodláme tolerovat tu špínu,“ řekl předseda Vandas na jedné z demonstrací, jak připomněla reportáž, kterou 18.4. odvysílala TV Nova v Televizních novinách.

Ten samý Vandas si tento týden telefonoval s paní Oksanou Živačivskou, matkou v Břeclavi napadeného a zraněného patnáctiletého Pitera, jak zní ukrajinská verze českého jména Petr. Vandas ji ujistil o podpoře ze strany DSSS. Paní Živačovská, která netuší, kdo je DSSS, a její syn jsou Ukrajinci, ona je překladatelkou a tlumočnicí, mimo jiné i při soudních přelíčeních.

„Do rukou hole a pochodně“

Ani ve svém politickém programu není DSSS vůči migrantům právě vstřícná:
„Nepřejeme si zemi plnou imigrantů, přistěhovalců ze států bývalého Sovětského svazu, Balkánu, Asie, Dálného východu apod. Politický azyl či povolení k pobytu by měla dostat pouze osoba splňující morální kvality a odborné znalosti, u níž je předpoklad, že se přizpůsobí národním tradicím a zvykům občanů České republiky, a je zde záruka plné asimilace do většinové společnosti.“

Na 1. máje loňského roku v Brně, na demonstraci DSSS, hovořil o migrantech Robin Siener z německé neonacistické NPD, s níž Vandasovci úzce spolupracují. Na adresu migrantů řekl Siener mimo jiné toto:

„Podívejme se do velkých evropských měst, kde jsou ženy uprostřed náměstí znásilňovány…, kde může ten lidský odpad páchat kriminalitu, aniž by zasáhlo místní obyvatelstvo... Kdy dostane konečně národ svá práva? … Posíláme naši krev do Libanonu, Iráku či Afghánistánu a za to dostaneme jen lidský odpad, o který nikdo nestojí… Ptám se každého z vás, jak dalece to má ještě s našimi zeměmi jít, než vezmeme do rukou hole a pochodně, a ty, kteří nás utlačují a posílají nám sem svůj lidský odpad, vyženeme z evropské pevnosti a pošleme tam, odkud k nám přitáhli? Měli bychom je nejlépe poslat hned zpátky do Izraele nebo USA s letenkou bez návratu … Nás rozdělují jen dvě věci, hranice a řeč, jinak nic jiného…“

Odsouzeni

Vandas a jeho soukmenovci byli za rasistické a xenofobní řeči, namířené i proti migrantům, odsouzeni v listopadu 2010 Městským soudem v Brně. Vandas, ještě jako předseda později rozpuštěné Dělnické strany, na prvomájovém pochodu tímto městem v roce 2009 hovořil mj. o „ničivé imigrantské vlně tsunami, která zaplavuje naši krásnou českou zemi a ničí vše, co je nám drahé“. Odsouzen byl k podmínečnému trestu za hanobení národa, podněcování k nenávisti a podporu neonacismu.

Místopředseda DS Jiří Štěpánek na této demonstraci sdělil:
„Cizinci v mnohých profesích zkazili mzdy, protože dnes je i Čech přijímán do práce za stejné peníze jako nějaký přivandrovalec ze zemljanky. … Kdo pracuje nebo pracoval v obrovských montovnách? Češi? Nikoli, samí cizinci, kteří jen a jen zvýšili kriminalitu v místě. Nezapomínejme ani na nemoci, které tyto stepní hordy přinášejí. … Jak to vypadá, když se nám cizinci vymknou, vidíme to na příkladu Vietnamců, tato komunita po daňových únicích se dala na drogy. Začínají pěstovat marihuanu ve velkém a prodávat ji, ale ne vlastním dětem, ty posílají studovat na univerzity, ale drogy dávají českým dětem. Začínají se zde tvořit jakási vietnamská ghetta a nebude daleko doba, kdy budou Vietnamci vyhazovat z práce naše lidi … propuštění z práce mají pouze malou podporu … Mají tu smůlu, že jsou bílí.“


Pořadatel demonstrace v Břeclavi Erik Lamprecht (vlevo), šéf Dělnické mládeže, aktivista neonacistického Národního odporu v Brně, a Jiří Dudák (DSSS Kroměříž a aktivista Národního odporu Brno), si s Katrin Köhler z německé neonacistické NPD s úsměvem prohlížejí mapu hitlerovského Německa, včetně výrazně označených hranic protektorátu.  (FOTO: Antifa.cz)

Dělnická mládež

Demonstraci „proti násilí“ v Břeclavi organizuje Dělnická mládež, což je militantní a násilnická skupina mladších členů DSSS. Současný předseda DM Erik Lamprecht toho má dost za sebou (právě tak jako bývalý předseda Zbela). Jak připomněl server Antifa, svoji dráhu začal u fotbalových hooligans a je aktivistou neonacistického Národního odporu v Brně. Krom jiného nedávno organizoval neonacistickou demonstraci v Jihlavě.

Na stránkách Antifa.cz se Lamprecht objevuje poprvé v květnu 2010 jako souputník dalšího významného moravského neonacisty Jiřího Dudáka. V profilovém článku o Dudákovi najdete kromě společných fotografií s Lamprechtem i společnou fotografii Dudáka s nacistickým veteránem z divize SS divize Liebstandarte Adolf Hitler, Herbertem Schweigerem. Lamprecht má čilé kontakty s německou neonacistickou scénou, především se strukturami NPD v Sasku. (podrobnosti a fotografie jsou v článku S nacistickými pohrobky proti násilí?)


Pokladník Dělnické mládeže Jiří Dudák. Foto: Antifa

Dělnická strana

Dělnická strana, předchůdkyně DSSS, které byl Vandas též předsedou, zřídila v roce 2007 vlastní „ochranné oddíly“. Kromě pořadatelské role při akcích strany měly monitorovat i „problémy s imigranty“. „Určitě nebudou vzbuzovat na ulicích strach, prostě půjde o mladé lidi, kteří chtějí pomoci řešit neutěšený stav v některých krizových oblastech a příliv imigrantů," sdělil Vandas médiím. Ochranné oddíly se německy řeknou Schutzstaffel, zkráceně SS - takto pojmenovali svou nejsadističtější ozbrojenou sílu němečtí nacisté.

Dělnickou stranu rozpustil v únoru 2010 Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech Dělnické strany soud nalezl xenofobní a šovinistické prvky a rasistický podtext. Strana podle rozsudku podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytvářela pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů. Nejvyšší správní soud ve zdůvodnění svého rozhodnutí pojmenoval věci pravým jménem: „Nacionální socialismus Dělnické strany navazuje na hitlerovský nacionální socialismus, respektive na neonacismus.“

Miroslav Mareš, odborník na extremismus a dříve i soudní znalec v této oblasti, k tomuto tématu ve studii České militantní neonacistické hnutí (vyšla v roce 2011) píše:

„Protipřistěhovaleckou i proticizineckou rétoriku si udržuje i fakticky nástupnická strana DS, a sice Dělnická strana sociální spravedlnosti. Od výše uvedených výroků se představitelé DSSS nedistancovali, právě naopak. A v roce 2010 např. se DSSS profilovala na odporu vůči vietnamské komunitě v Praze - Libuši a dokonce zde bylo uvažováno o zřízení domobrany. Vyhraněná protipřistěhovalecká rétorika může mobilizovat členy a sympatizanty strany k excesům.“

S tím se dá jen souhlasit. Ovšem až na chvíle, kdy se i imigranti či přistěhovalci hodí k nenávistné kampani vůči Romům. Vandas a jeho soudruzi se nikdy nespokojí s odsouzením konkrétního trestného činu, ale každou situaci využívají k hlásání kolektivní viny Romů, k paušalizaci, dezinformacím a lžím.

KAM DÁL?
Antifa.cz: S nacistickými pohrobky proti násilí?

Přečteno: 3845x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

ROMEA spustila kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů (Foto: koláž Romea.cz)

ROMEA přijala velkou výzvu. Spustila novou kampaň MÁM SEN! I HAVE A DREAM! na podporu romských studentů

19.4.2018 12:12
Organizace ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů v rámci Stipendijního programu pro romské středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva a klíčového představitele hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů Martina Luthera Kinga.
 celý článek

U Krajského soudu v Ústí nad Labem probíhalo 4. 4. 2018 hlavní líčení v případu sedmatřicetiletého Petra Bendy, který čelí obžalobě z loňské vraždy Roma na sídlišti v Chomutově. (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Přítelkyně zastřeleného Roma: Radek žil dobrý život a jeho život měl velkou cenu. Všechny naše plány se zhroutily

16.4.2018 10:53
Ústecký krajský soud začal na začátku dubna projednávat loňskou vraždu na sídlišti v Chomutově. Radka Š. tam třinácti ranami zastřelil Petr Benda, kterému hrozí až 20 let vězení. Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje vyjádření přítelkyně zastřeleného Radka.
 celý článek

V úterý 10. 4. 2018 došlo k napadení policejní hlídky v Krupce. (FOTO: repro Youtube.com)

videoPolicie: V Krupce na policejní hlídku neútočila skupina Romů ani po ní neházeli kameny, jak tvrdila některé média

13.4.2018 16:22
Policie obvinila dva muže v souvislosti s napadením policejní hlídky v Krupce na Teplicku. Informoval o tom dnes teplický policejní mluvčí Daniel Vítek, který zároveň uvedl, že nic nenasvědčuje tomu, že by se do fyzického napadání policistů zapojily další osoby. Dvoučlenná hlídka byla napadena v době vyšetřování dopravní nehody. Čtyřiapadesátiletému obviněnému, který je ve vazbě, hrozí čtyři roky vězení, sedmnáctiletému mladíkovi pak dvouletý trest. Nepotvrdila se tak tvrzení některých médií, že v Krupce na policisty útočilo 30 Romů, což vyvrátilo i video, které se objevilo na internetu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo