romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Duben bude ve Svitavách měsícem holokaustu

Svitavy, 16.3.2011 9:56, (ROMEA)

Svitavy, rodiště Oskara Schindlera, za druhé světové války součást Sudet, věnuje dubnový kulturní program osudům Židů za 2. světové války. Cyklus nazvaný Hledání hvězdy Davidovy, jenž se ve městě uskuteční již potřetí, zahrne kromě výstavy a přednášky o svitavském rodákovi i dokumentární filmy a divadelní představení.

„Letošní ročník je zaměřen na dokumenty o odsunech židovských obyvatel během druhé světové války a nese podtitul Zapomenuté transporty,“ řekla dnes novinářům ředitelka Městského muzea a galerie Blanka Čuhelová.

Tematicky koherentní program zahájí 1. dubna výstavou Zmizelí sousedé. Projekt Židovského muzea v Praze, během něhož žáci základních a středních škol mapovali osudy židovských rodin z různých míst České republiky, které zmizely za druhé světové války, poukáže na osudy těchto lidí ve svitavském regionu.

Blok dokumentárních filmů historika Lukáše Přibyla o transportech Židů do Estonska, Lotyšska, Běloruska a Polska dostane prostor každé úterý v měsíci. Po závěrečné projekci bude následovat i beseda s autorem. Nickyho rodina, film Mateje Mináče o siru Nicholasi Wintonovi, zachránci několika tisíc českých dětí z židovských rodin za německé okupace, bude ve Svitavách promítán hned dvakrát.

Divadlo Continuo uvede hru Oběť inspirovanou událostmi v koncentračním táboře Osvětim. Chybět něbude ani poznávací zájezd do Krakova zaměřený na historii holokaustu a židovství. Letošní cyklus uzavře 28. dubna přednáška historika Radka Fikejze o známém svitavském rodákovi Oskaru Schindlerovi.

ras
Přečteno: 1072x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo