romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Duchcov: Nájemníci privatizovaných domů jsou stále v nejistotě

Duchcov, 2.3.2012 15:48, (ROMEA)
Duchcovské zastupitelstvo hlasuje o podmínkách prodeje domů, v nichž bydlí chudí.

Na včerejším zasedání se sešli zastupitelé města Duchcov, aby navázali na již schválení kontroverzní privatizace nájemních domů v Jižním Duchcově, kde žijí převážně lidé silně ohrožení chudobou. Zastupitelstvo odsouhlasilo doplnění podmínek prodeje. Na hlasování o konkrétních zájemcích a zda budou domy skutečně prodány skupině místních podnikatelů, nebo někomu jinému, zatím nedošlo.

Agentura pro sociální začleňování, která v Duchcově působila od srpna 2011 do ledna 2012, ovšem upozorňuje na problematičnost záměru města prodat nájemní domy. Obavy z prodeje domů skupině duchcovských podnikatelů potvrzuje také výzkum „Zmapování situace domácností v městských bytových domech v Duchcově“ provedený sociologem Štěpánem Ripkou.

Město totiž hodlá privatizovat patnáct bytových domů v jižní části města, v kterých podle výzkumu již dnes bydlí 12 rodin pod hranicí životního minima. Situace obyvatel se ale v případě privatizace do rukou soukromníků může ještě výrazně zhoršit. Případně náklady za zvýšené nájemné v rozmezí jednoho až dvou milionů korun ročně ponese i stát prostřednictvím prostředků na zajištění životního minima dávek hmotné nouze.

Starostka Duchcova Ing. Jitka Bártová výsledky výzkumu Agentury zpochybňuje. „Nesouhlasím s tím, že by v bytových domech, o jejichž privatizaci se jedná, žilo 12 rodin pod hranicí chudoby. Vím jen o jedné takové domácnosti,“ řekla starostka serveru Romea.cz. Zdroj, z jakého starostka Duchcova čerpá, zatím neposkytla.

„Výzkum obsahuje několik zásadních výstupů. Jedním z těch klíčových je, že obec by se prodejem těchto domů soukromým podnikatelům dopustila nepřímé diskriminace, což odporuje českému právnímu řádu. Plán podnikatelů navýšit po rekonstrukci nájem o 50 a více procent by totiž výrazně zhoršil sociální situaci neúměrně více romským rodinám. Nic na tom nemění fakt, že město deklaruje, že své občany nedělí na Romy a ty ostatní,“ upřesňuje autor výzkumu Štěpán Ripka.

Další problematický bod spatřuje Ripka i v tom, že současní nájemníci, přestože jim bylo od města přislíbeno přednostní právo odkupu, nejsou oproti skupině podnikatelů, která má o domy zájem, nijak zvýhodněni.

Nájemníci zůstávají tedy i nadále v nejistotě. „Zvednutí nájmu by pro mě znamenalo konec. Musela bych do domova …“ svěřila se redaktorům serveru Romea.cz se svými obavami jednaosmdesátiletá žena, která v bytě, o jehož prodeji do rukou podnikatelů město jedná, žije již 60 roků. Jiná nájemnice, samoživitelka a matka tří dětí, uvedla, že by rozhodně na odkoupení bytu neměla.

Zpráva mapující situaci rodin žijících v jižní části města vznikala ve druhé polovině ledna a při jejím vzniku byly provedeny rozhovory s téměř 90 procenty zástupců 48 obývaných domácností. „Domácnosti žijící pod hranicí životního minima tvoří již nyní třetinu obyvatel prodávaných bytů. Plánované zvýšení nájemného od nových majitelů pod tuto hranici přivede dalších tři až šest rodin. V těchto domech tak dojde k citelnému navýšení koncentrace chudoby, kdy pod hranicí životního minima bude žít téměř polovina jejich obyvatel," říká Štěpán Ripka.

Zároveň se dá předpokládat výrazné zvýšení nákladů pro stát. Ten bude po zvýšení nájmů více přispívat domácnostem na dosažení životního minima (845 304 Kč ročně v případě zvýšení o 50 procent, 1 157 472 Kč v případě zvýšení o sto procent). Další náklady budou představovat zvýšené výdaje pro více rodin v hmotné nouzi (288 036 Kč ročně v případě zvýšení o 50 procent, 721 272 Kč v případě zvýšení o sto procent).

„První výsledky tohoto podrobného výzkumu jsme v minulém týdnu představili vedení města a budou je mít k dispozici zastupitelé jako podkladový materiál pro rozhodování o definitivní privatizaci domů v jižním Duchcově," říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Studie upozorňuje i na zhoršení situace dětí, které v privatizovaných domech žijí. Následkem jejich prodeje se do chudoby nově propadne 5 až 10 dětí a další z nich zažijí citelný sociální propad.

Agentura pro sociální začleňování již od loňského roku upozorňovala na možné negativní důsledky prodeje bytů v jižním Duchcově soukromým majitelům. Ten se spolu se zamítnutím všech plánovaných návrhů Agentury stal důvodem k ukončení spolupráce Agentury s městem, ke kterému došlo na konci ledna tohoto roku.

Jitka Votavová
Přečteno: 1505x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo