romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Duchcov: Nájemníci privatizovaných domů jsou stále v nejistotě

Duchcov, 2.3.2012 15:48, (ROMEA)
Duchcovské zastupitelstvo hlasuje o podmínkách prodeje domů, v nichž bydlí chudí.

Na včerejším zasedání se sešli zastupitelé města Duchcov, aby navázali na již schválení kontroverzní privatizace nájemních domů v Jižním Duchcově, kde žijí převážně lidé silně ohrožení chudobou. Zastupitelstvo odsouhlasilo doplnění podmínek prodeje. Na hlasování o konkrétních zájemcích a zda budou domy skutečně prodány skupině místních podnikatelů, nebo někomu jinému, zatím nedošlo.

Agentura pro sociální začleňování, která v Duchcově působila od srpna 2011 do ledna 2012, ovšem upozorňuje na problematičnost záměru města prodat nájemní domy. Obavy z prodeje domů skupině duchcovských podnikatelů potvrzuje také výzkum „Zmapování situace domácností v městských bytových domech v Duchcově“ provedený sociologem Štěpánem Ripkou.

Město totiž hodlá privatizovat patnáct bytových domů v jižní části města, v kterých podle výzkumu již dnes bydlí 12 rodin pod hranicí životního minima. Situace obyvatel se ale v případě privatizace do rukou soukromníků může ještě výrazně zhoršit. Případně náklady za zvýšené nájemné v rozmezí jednoho až dvou milionů korun ročně ponese i stát prostřednictvím prostředků na zajištění životního minima dávek hmotné nouze.

Starostka Duchcova Ing. Jitka Bártová výsledky výzkumu Agentury zpochybňuje. „Nesouhlasím s tím, že by v bytových domech, o jejichž privatizaci se jedná, žilo 12 rodin pod hranicí chudoby. Vím jen o jedné takové domácnosti,“ řekla starostka serveru Romea.cz. Zdroj, z jakého starostka Duchcova čerpá, zatím neposkytla.

„Výzkum obsahuje několik zásadních výstupů. Jedním z těch klíčových je, že obec by se prodejem těchto domů soukromým podnikatelům dopustila nepřímé diskriminace, což odporuje českému právnímu řádu. Plán podnikatelů navýšit po rekonstrukci nájem o 50 a více procent by totiž výrazně zhoršil sociální situaci neúměrně více romským rodinám. Nic na tom nemění fakt, že město deklaruje, že své občany nedělí na Romy a ty ostatní,“ upřesňuje autor výzkumu Štěpán Ripka.

Další problematický bod spatřuje Ripka i v tom, že současní nájemníci, přestože jim bylo od města přislíbeno přednostní právo odkupu, nejsou oproti skupině podnikatelů, která má o domy zájem, nijak zvýhodněni.

Nájemníci zůstávají tedy i nadále v nejistotě. „Zvednutí nájmu by pro mě znamenalo konec. Musela bych do domova …“ svěřila se redaktorům serveru Romea.cz se svými obavami jednaosmdesátiletá žena, která v bytě, o jehož prodeji do rukou podnikatelů město jedná, žije již 60 roků. Jiná nájemnice, samoživitelka a matka tří dětí, uvedla, že by rozhodně na odkoupení bytu neměla.

Zpráva mapující situaci rodin žijících v jižní části města vznikala ve druhé polovině ledna a při jejím vzniku byly provedeny rozhovory s téměř 90 procenty zástupců 48 obývaných domácností. „Domácnosti žijící pod hranicí životního minima tvoří již nyní třetinu obyvatel prodávaných bytů. Plánované zvýšení nájemného od nových majitelů pod tuto hranici přivede dalších tři až šest rodin. V těchto domech tak dojde k citelnému navýšení koncentrace chudoby, kdy pod hranicí životního minima bude žít téměř polovina jejich obyvatel," říká Štěpán Ripka.

Zároveň se dá předpokládat výrazné zvýšení nákladů pro stát. Ten bude po zvýšení nájmů více přispívat domácnostem na dosažení životního minima (845 304 Kč ročně v případě zvýšení o 50 procent, 1 157 472 Kč v případě zvýšení o sto procent). Další náklady budou představovat zvýšené výdaje pro více rodin v hmotné nouzi (288 036 Kč ročně v případě zvýšení o 50 procent, 721 272 Kč v případě zvýšení o sto procent).

„První výsledky tohoto podrobného výzkumu jsme v minulém týdnu představili vedení města a budou je mít k dispozici zastupitelé jako podkladový materiál pro rozhodování o definitivní privatizaci domů v jižním Duchcově," říká ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček.

Studie upozorňuje i na zhoršení situace dětí, které v privatizovaných domech žijí. Následkem jejich prodeje se do chudoby nově propadne 5 až 10 dětí a další z nich zažijí citelný sociální propad.

Agentura pro sociální začleňování již od loňského roku upozorňovala na možné negativní důsledky prodeje bytů v jižním Duchcově soukromým majitelům. Ten se spolu se zamítnutím všech plánovaných návrhů Agentury stal důvodem k ukončení spolupráce Agentury s městem, ke kterému došlo na konci ledna tohoto roku.

Jitka Votavová
Přečteno: 1519x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo