romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Duhový pochod prošel Prahou. Agresivní neonacisty musela od gayů a leseb oddělit policie.

Praha, 13.8.2011 20:16, (ROMEA)
Na jedné straně láska, úsměvy a dobrá nálada. Na druhé straně zlost, nenávist a nadávky. (FOTO: Jitka Votavová)

Více než pět tisíc homosexuálů a jejich přátel prošlo či protančilo dnes odpoledne za doprovodu hudby ze zvukových aparatur poprvé středem Prahy. Další tisíce lidí podpořily průvod z chodníků. Historicky první pražský "duhový pochod" sexuálních menšin se podle organizátorů vydařil, plánují ho proto za rok zopakovat. Akce byla součástí festivalu Prague Pride a dostala podporu primátora města Bohuslava Svobody. Politik vládní ODS si za to v minulých týdnech vyslechl kritiku z řad konzervativních kruhů i části svých stranických kolegů.

FOTOREPORTÁŽ LUKÁŠE HOUDKA
Hrdost a dojetí na Pražské Pride

Agresivní neonacisty museli oddělit od průvodu policisté

Na Jungmannově náměstí oddělily pochod tří tisíců homosexuálů a jejich přátel od neonacistů řady policistů. Zhruba čtyři desítky sympatizantů krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) častovaly účastníky prvního pražského duhového průvodu nadávkami. Kolem účastníků pochodu prolétlo podle zpravodajů ČTK několik plastových lahví, k většímu konfliktu ale nedošlo.

DSSS nahlásila před víkendem na trasu duhového pochodu shromáždění 50 až 100 účastníků, nakonec se tam sešly zhruba čtyři desítky extrémistů. Předseda DSSS Tomáš Vandas účastníkům před příchodem průvodu řekl, že souhlasí s konzervativním pohledem Hradu na duhový karneval a kritizoval politiku vlády ODS, TOP 09 a VV. Na průvod potom extrémisté sprostě pokřikovali.

Průvod se už během průchodu ulicí Na Příkopě roztančil. Po překonání Jungmannova náměstí se pak naplno rozvinulo veselí jeho účastníků podporované hudbou ze zvukových aparatur. Z chodníků akci přihlížely tisíce Pražanů a turistů, doprovázela ji policie a členové antikonfliktního týmu.

"Hanba vám, hanba vám," volal na účastníky pochodu u Národního divadla z megafonu vousatý muž, který držel tabuli s nápisem Homo sex je hřích. Homosexuálům tvrdil, že jejich odlišnost není nemocí, ale jejich rozhodnutím, a sliboval jim plameny pekelné. Rozjaření lidé reagovali na jeho slova pískotem i pobavenými úsměvy. Když průvod prošel, diskutoval s převážně heterosexuálně zaměřenými diváky, ale pochopení se ani u nich nedočkal.

Policisté během průvodu řešili dva přestupky a zadrželi jednoho muže pro podezření z výtržnictví, protože u mostu Legií hodil do prostoru průvodu zapálenou dýmovnici. Na bezpečnost dbalo v ulicích města víc než 300 policistů, ve vzduchu byl vrtulník.

Pochodu pro rodinu se účastnili neonacisté, mladí lidovci a příznivci iniciativy D.O.S.T.

Pochodu pro rodinu paralelně organizovaného Mladými křesťanskými demokraty se zúčastnilo přes dvě stě lidí, byli mezi nimi i členové konzervativní iniciativy D.O.S.T. a extremisté z rozpuštěné Dělnické strany. Jejich průvod skončil zhruba po hodině. Dřív než vyrazil duhový karneval na start.

Od Obecního domu se vydal pochod centrem Prahy po poledni. Zpravodaj ČTK tam zaznamenal mezi účastníky shromáždění konflikt, když jeden z nich vytáhl transparent urážející homosexuály. Ostatní ho donutili transparent stáhnout s tím, že pochod má být pro rodinu, nikoli "proti něčemu". Dočkali se odpovědi, že nejsou dobří křesťané.

Akci svolali Mladí křesťanští demokraté s podporou předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka, který na Ovocném trhu k zástupu promluvil o zanedbávání rodinné politiky státem a vyřídil zdravici arcibiskupa Dominka Duky.  "Rodina, základní buňka společnosti, jako i církve, je ohrožena a znevažována," uvedl v otevřeném dopise. Podotkl, že právě spolu s dalšími duchovními vzpomíná na kněží utlačované za minulého režimu. "V komunistickém manifestu čteme o zániku a zbytečnosti rodiny. Jak výmluvné souvislosti můžeme dnes prožívat," napsal. Po ukončení pochodu v Bartolomějské ulici na průvod navázala bohoslužba, členové iniciativy D.O.S.T. se rozešli do okolí.

Spolupracovníci serveru Romea.cz v průvodu kromě jiných viděli i Patrika Vondráka, jednoho z čelních a nejaktivnějších představitelů neonacistického Národního odporu (NO). Vondrák byl také šéfem pražské buňky rasistické Dělnické strany a čelí obvinění, že organizoval pietní vzpomínku na padlé vojáky wehrmachtu v červnu 2009 v Jihlavě.


Patrik Vondrák, čelní představitel Národního odporu a šéf pražské buňky
rasistické rozpuštěné Dělnické strany se zúčastnil Pochodu pro rodinu

Pochod mladí lidovci načasovali souběžně s prvním duhových pochodem hrdosti sexuálních menšin v Česku. Tisíce homosexuálů a jejich přátel se zatím shromažďovaly na náměstí Republiky.

Blízkost konzervativního tábora vyvolala mezi účastníky duhového pochodu napětí. O křesťanské morálce jim přišel s megafonem hlásat starší muž, účastníci duhového pochodu ho obstoupili s transparentem s heslem "Katolické buzny zdraví Bátoru". Do tábora gayů a leseb se vydali i další z mladých lidovců.

Na adresu sexuálních menšin v posledních dnech padala silná slova. Prezidentův vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" a průvod za nátlakovou akci. Nelíbilo se mu, že záštitu udělil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) jako pravicový politik. Nesouhlasili s tím ani někteří občanští demokraté. Za Hájka se postavil prezident stejně jako za dalšího z konzervativních kritiků akce Ladislava Bátoru z iniciativy D.O.S.T.. Slovo deviace považuje prezident za "hodnotově neutrální". Arcibiskup Duka primátora požádal, aby svou záštitu ještě zvážil. Svoboda uvedl, že svůj názor nezmění. Podle něj umožněním akce Praha ukazuje, že je moderním světovým městem.

Příprava pochodu v posledních týdnech vyvolala ostrou reakci konzervativních kruhů. Proti podpoře, kterou festival získal od primátora Bohuslava Svobody (ODS), se vyslovil prezident Klaus. Jeho vicekancléř Petr Hájek označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" a průvod za nátlakovou akci. Aby svou podporu zvážil, vyzval primátora také arcibiskup Dominik Duka. Svoboda uvedl, že svůj názor nezmění. Podle něj umožněním akce Praha ukazuje, že je moderním světovým městem.

Pochod už v minulých dnech podpořila opoziční ČSSD, někteří její politici se dnes zařadili do průvodu, přišli také zelení, ale i pražská politička ODS a poslankyně Jana Černochová.

Přečteno: 1432x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, LgbtHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo