romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dvě rodiny ve Šternberku spolu vedou válku

Šternberk, 3.10.2008 9:45, (Hranický deník)

Kameny, dlažební kostky i rány tyčemi padaly ve Šternberku v nepřehledném konfliktu, v němž proti sobě stojí dvě početné romské rodiny. Krizi uvnitř komunity se opakovaně snaží řešit radnice spolu s romskými aktivisty a sociálními pracovníky. Policie obvinila několik aktérů, z nichž poslední je ve vazbě.

„Začalo to tím, že bratr koupil dům v Olomoucké ulici. S jedním z nájemníků měl problémy, neplatil za vodu a nájem. Nejprve se s ním snažil domluvit. Nikam to nevedlo, tak ho nakonec vyzval, ať z bytu odejde. Šel. Ale druhý den se vrátil s příbuznými a bratrovu rodinu brutálně napadli,“ popisoval Jan Gábor střet, který letos na jaře rozpoutal nepokoje mezi šternberskými Romy.

Samotní Romové už o konfliktu hovoří jako o válce. „Co je to jiného, pokud někdo chodí po ulici ozbrojený mačetou!“ reagoval Jan Gábor.

Útočníci tehdy podle něj ztloukli jeho příbuzné tyčemi a klacky tak surově, že jeho bratr Ondřej na následky zranění oslepl na jedno oko. „Jsem postižený nadosmrti,“ povzdychl si Ondřej Gábor.

Tuhle verzi potyčky druhá strana odmítá: „Oni se snažili dostat mého syna z bytu. Původně jsem tam bydlel já a při prodeji domu Ondřeji Gáborovi bylo řečeno, že se nikdo z nájemníků vyhazovat nebude. Koupil jsem dům v Řídeči a byt přenechal synovi. Nebyl to žádný neplatič. Snažili se ho vypudit, aby byt získali pro sebe,“ ohrazoval se Vladimír Gábor z druhého tábora Romů. „Syn už to nemohl vydržet a přišel za mnou, jestli se nemohou přestěhovat k nám. Sebral jsem bratra a další, aby nám pomohli odvézt vybavení z bytu. Když jsme tam přišli, oni už tam na nás čekali s tyčemi,“ tvrdil.

Dubnový incident v Olomoucké ulici nastartoval vzájemné potyčky obou skupin, při nichž se vyzbrojovaly tyčemi i sekyrami.

Od jarního útoku v Olomoucké ulici vedou šternberští strážníci v záznamech dvanáct potyček, u kterých zasahovali. Pět vážnějších předali republikové policii. Její mluvčí Jitka Dolejšová potvrdila, že několik aktérů bitek už čelí obvinění z trestného činu, poslední z nich je přitom ve vazbě.

Radnice i policie hodně sázejí na klíčové jednání plánované na počátek listopadu, kdy by k jednomu stolu měli usednout znesváření Romové, sociální pracovníci a zástupci města. „Věříme, že chystané jednání přinese definitivní řešení a klid,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

„Bojím se, že všechno definitivně utichne jedině tehdy, až někdo z nás bude mrtvý,“ poznamenal Vladimír Gábor s tím, že podle něj je konflikt o to problematičtější, že na opačných stranách stojí i velmi blízcí příbuzní.

DANIELA TAUBEROVÁ, PETRA PÁŠOVÁ
Přečteno: 1423x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo